Tri veci, ktoré sa v Montreale musia stať, aby Slovensko postúpilo

02.01.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Takto chceme vidieť kapitána Rewaya čo najčastejšie. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Graham Hughes)

Takto chceme vidieť kapitána Rewaya čo najčastejšie. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Graham Hughes)

Dnes o 23:00 sa začne prvý veľký zápas pre Slovenskóó v roku 2015. Hokejová dvadsiatka si zaviaže korčule v Montreale a vybehne na miestne klzisko zahrať si o semifinále MSJ 20. Súper je najhorší z možných. Česko, odveký nemesis slovenského hokeja. Ak ste si ešte netipli, ako to skončí, kliknite sem a zapojte sa do našej-vašej súťaže. Čo sa ale musí odohrať na obrazovkách RTVS, aby po zápase spotení slovenskí juniori spievali Nad Tatrou sa blýska? Minimálne nasledovné tri veci. 

1. Zabiť české momentum

V športe je momentum veľká vec. Keď je na vašej strane, všetko je možné. Aspoň tak to cítite. Na prihrávky súper len tak-tak nedočiahne, puky, lopty, loptičky sa odrážajú len a práve k vám, brankár súpera pustí aj strely, akých chytá jedenásť z desiatich. A ak aj čosi chytí, puk sa odrazí práve na hokejku pred bránkou premávajúceho útočníka.

Kolektívne momentum majú pred zápasom na svojej strane Česi. Boli taktoblízkoblizúčko hre o záchranu. S Dánmi prehrávali pred turnajom sebavedomím sršiace levíčatá 3:2, len výhra ich mohla uchrániť od parádnej potupy. Neboli by však Česi Čechmi, keby zápas neotočili. Menej ako 200 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnali, minútu po začiatku predĺženia strelili víťazný gól. A aj tak nemali vyhrané. Museli poraziť aj Rusov, spolufavoritov každého turnaja. Pre reštartovaný Národný tým žiaden problém. Štyri - jedna hovorí o forme, do akej sa susedia vyspali po tom, ako ušli záchranárskej smrtke z lopaty. 

Majú však aj oni svoju Achillovu pätu. Aspoň mali v prvých zápasoch na MSJ. Boli ňou začiatky zápasov a tretín. Nechali si streliť gól/góly a potom už len v kŕči naháňali po ľade súperovho zajaca. Najlepšie pre zakillovanie nechutného českého momenta (momentumu? neviem) bude šupnúť im gólik hneď skraja zápasu. Ak sa podarí, spomenú si na neblahé duely, v ktorých im nešlo. Naopak, ak sa chytia oni, obávajme sa scenára spred roka v Malmo. 0:1 v 18. sekunde, 0:2 po štyroch minútach a v podstate po zápase. Dobre radím, dajme gól ako prvý. Čím skôr, tým lepšie. 

2. Oh, my Godla II.

Je úplne jedno, či pochytá 37 z 38 striel, a z nich poltucet s pomocou tyčiek. V bránke bude potrebovať slovenský výber znova Godlazillu. Česi sú najsilnejší vpredu, kouč Bokroš má určite spočítané, koľkých Rewayov majú v mančafte. My stále iba jedného, preto si myslím, že ani zápas dnes v noci na strely nevyhráme. Postúpi však ten, čo dá viac gólov, preto ak si Denis G. spomenie, ako vyčistil Fínov do depresie (ich trénerko bol pred koncom zápase červený ako po fľaške Éte destiléére), Slovensko bude mať šancu. 

Vôbec sa nepohneváme, ak dá Godla zabudnúť na Janusa, ktorý famózne vychytal zatiaľ posledné semifinále pre mladý slovenský hokej. Hokejové klišé hovorí, že brankár tvorí až 80% úspechu. Vzhľadom k deficitu individuálneho talentu v radoch korčuliaroch (nenahovárajme si, že to je inak) v našom prípade možno aj viac. Slovensko by ale mohlo Česko poraziť na gólmana. Netradične, ale nie úplne prvýkrát. #MS2012 #JanoLaco #KeďHudáčekVedelHraťHokej.

Inými slovami, #InGodlaWeTrust. 

3. Vyhrať zápas pod prilbou

"Česi majú obrovskú psychickú výhodu," hovorí tréner Ernest Bokroš pre denník Šport. To je ale psychológ! Zníži očakávanie hokejovej republiky, evidentné z nadšenia vyjadrovaného v diskusiách a tipoch. Len nech tomu preboha neuveria aj jeho zverenci. Pod prilbami nesmú Rewayovci ani na sekundu pochybovať o tom, že vyhrať môžu a dokážu. Keď príde krízová situácia - a tá príde, ťažko si predstaviť hladkú výhru SVK - zvládnu ju len správne nastavené hokejové mozgy. 

Je okej nastupovať z pozície outsidera, tak sa Slovensku občas aj hráva lepšie, ako keď "musí" vyhrať. Kapitán s desiatkou sa zdá byť lídrom, akého každý veľký tím potrebuje, gólman Godla oporou bez akej sa veľké výhry nedosahujú. Dnes v noci majú oni dvaja a s nimi celý tím dvadsiatkárov po rokoch šancu dokázať, že veľkým tímom sú. Budeme držať všetky prsty. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár