NFL Playoff Preview - CAR:ARI, PIT:BAL

03.01.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Le´Von Bell šiel dolu a bude dnes Pittsburghu chýbať. (photo: SITA/AP Photo/Don Wright)

Le´Von Bell šiel dolu a bude dnes Pittsburghu chýbať. / (photo: SITA/AP Photo/Don Wright)

Tucet tímov tohto ročníka NFL ešte nemohol zavrieť krám a poslať zamestnancov na dovolenky. Dvanásti najlepší začínajú večer dnes turnaj, ktorý vyvrcholí SuperBowlom v prvý februárový víkend. Ak chcete v práci, na Facebooku či hocikde inde urobiť dojem znalca amerického futbalu, pokračujte v sledovaní TakUrčitee a o mesiac budete o zúčastnených v celosvetovo najsledovanejšom športovom zápase roka vedieť všetko potrebné. Štartujeme teda prvými dvoma zápasmi, čo sa hrajú v noci.

Carolina Panthers - Arizona Cardinals

Úvodnému zápasu playoff 2015 hovoria, že bude najhorším za posledné roky. Najmä preto, aké mužstvá postúpili. Carolina vyhrala najslabšiu divíziu NFL, NFC West. Prehrali viac zápasov, ako vyhrali (7-8-1), do playoff sa dostali napriek tomu, že počas sezóny 64 dní nevyhrali zápas a ťahali šnúru šiestich prehier. Posledné štyri zápasy ale vyhrali a keďže niekto tú úbohú divíziu reprezentovať musel, sú to svetlomodrí Panthers. 

Vlani mali sezónu lepšiu, lebo mali lepšiu obranu a receiverov. V sezóne 2014 boli v obrane len priemerní, v útoku Newtonovi dlho trvalo, kým z nových chytačov prihrávok urobil aspoň ako-tak spoľahlivú grupu. Cam, talentovaný QB Panthers hral v posledných týždňoch so zranením chrbta, ktoré utrpel keď sa jeho auto prekotúľalo na ceste v Charlotte cestou z tréningu. Pred dnešným zápasom sú ale favoritmi. 

Arizona ide totiž dole z kopca. Prudko. V polovici novembra mali zápasy 9-1, základnú časť skončili na 11-5. Zranili sa im všetci rozohrávači, ktorí za niečo stáli. Najprv Carson Palmer, po ňom aj Drew Stanton. Na kľúčovej pozícii varia z vody, do zápasu postavia Ryana Lindleyho. 25-ročný hráč hral v sezóne len posledné tri zápasy, z nich dva prehral. Skompletoval menej, ako polovicu prihrávok (48,4%, aj priemerní hádzači sa dokážu priblížiť k 60%). 

Najmä domáca prehra so Seattlom, 6:35 odhalila skutočnú tvár Cardinals bez solídneho QB. Napriek výbornej obrane, hoci aj jej čísla v poslednom mesiaci výrazne utrpeli aj vplyvom zranení, a kandidátovi na najlepšieho trénera roka Bruceovi Ariansovi, problém posúvať loptu smerom k súperovej endzóne sa zdá byť pri preplnenej maródke neprekonateľný. 

Ako tipovať

Na víťaza zápasu odporúčam Carolinu (CAR 1,4 - ARI 2,9). Ak sa dostanú na 17 - 20 bodov, zápas vyhrajú. Obrana Cardinals je síce výborná a bude pripravená ťahať červených aj dnes večer, maximum možného je podľa mňa udržať domácich tesne pod dvadsaťbodovou hranicou. Čakať od Lindleyho, aby vonku skóroval tri touchdowny je myslím nereálne. V troch jeho zápasoch skórovala Arizona 35 bodov. 

Tipovať hendikep je náročnejšie. Hranica je stanovená na Arizona +5, Carolina bude musieť vyhrať o šesť bodov, aby bola výhernou jednotka. Podľa mňa bude zápas vyrovnaný. Cardinals budú dlho vzdorovať, no nakoniec sa naplno prejaví neschopnosť dať ani to málo bodov, ktoré by tím potreboval. Kurzy sú 1,85 na oboch. 

Over/under na počet bodov je 38,5. Podľa mňa vhodný na tip "under", čiže pod. Ak aj dajú Panthers 20-21 bodov, neverím, že Cardinals sa dostanú na viac, ako na 17. Kurz 1,7 hovorí, že verejnosť neverí bodovej prestrelke. 

Môj tip: Carolina Panthers 17, Arizona Cardinals 14

Pittsburgh Steelers - Baltimore Ravens

Druhým, neskoronočným zápasom je derby z AFC North. Jedna z najintenzívnejších, ak nie najintenzívnejšie, aké NFL ponúka. Niečo ako Barcelona - Real Madrid, ak by sme chceli preniesť Pittsburgh a Baltimore do Európy. Možno tak nedominujú vlastnej lige (hoci vyhrali po roku 2000 spolu štyrikrát SuperBowl), hráči sa však úprimne nemajú radi a v každom zápase bez ohľadu na aktuálnu formu a umiestnenie v tabuľke praskajú kosti. 

Dnes má výhodu domáceho drnu Pittsburgh, no Baltimore určite neprichádza v porazeneckej náladičke. Postavia sa proti sebe dvaja QB, ktorí vyhrali SuperBowl. Big Ben Roethlisberger za Steelers aj Joe Flacco za Baltimore dotiahli svoje tímy na piedestál slávy relatívne nedávno. Doteraz hrali v playoff proti sebe trikrát, vždy v Pittsburghu a vždy vyhrali domáci. Hmmm.

Duel takto vyrovnaných súperov zvyknú rozhodovať hráči, ktorí v ňom nehrajú. Narážam konkrétne na jednu výraznú absenciu v domácom drese. Le´Veon Bell nabehal v sezóne vyše 1300 yardov, no v poslednom zápase základnej časti si pochrúmal koleno. Au. Dnes bude chýbať, absenciu zvýrazní počasie. Ak sa splní predpoveď miestnych doktorov Iľkov, bude pršať, možno snežiť. Vtedy je bezpečnejšie s loptou utekať. Dieru po Bellovi môže byť ťažké zaplniť. 

Baltimore vyhral päť z posledných siedmich zápasov, o formu a sebavedomie sa teda netreba báť. Teda, ak budeme ignorovať zápas v druhého novembra minulého roka. Ben Roethlisberger v ňom doma rozobral obranu Ravens na súčiastky, hodil 6 touchdownov a žlto-čierni vyhrali o dvadsať. Sám som zvedavý, ako sa so spomienkami vyrovnajú Flaccovci. 

Ako tipovať

Kurzovým favoritom sú Steelers (PIT 1,6 - BAL 2,4). Na to, aký vyrovnaný zápas čakám, sa mi zdajú kurzy príliš naklonené domácim. Čakal by som vyrovnanejšie. Neverím, že v daždi dokáže Big Ben zopakovať novembrový výkon. Skôr si myslím, že Ravens sú tímom, ktorý vie ako vyhrať v playoff vonku. Skúsil by som prekvapenie, so solídnym kurzom. 

Tipovať hendikep je jednoduchšie, ak si myslíte, že vyhrá underdog (outsider). Baltimore má hendikep +3, čiže ak aj prehrá tesný zápas o bod, či dva a máte ho natipovaného za 1,85-násobok vkladu v hendikepe, peniažky zostanú doma. Táto príležitosť je pre menej odvážnych fanúšikov. Naopak, ak silno veríte Pittsburghu je lepšie ho skúsiť za 1,85 a dúfať, že vyhrajú o štyri. 

Počet bodov 46,5 sa mi rovnako zdá byť vysoký. Hráme predsa playoff, kde sú obrany lepšie, útoky pod väčším tlakom, plus dnes k tomu to nevľúdne počasie. Ak to aj skončí 24:21, čo predstavuje šesť touchdownov, platí under. To som videl za 1,88, čo znamená že sa viac tipuje over. Zaujímavé. 

Môj tip: Pittsburg Steelers 20 - Baltimore Ravens 24

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár