Má Hokejová republika šancu proti Teamu Canada?

04.01.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
In Godla We Trust, III. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Graham Hughes)

In Godla We Trust, III. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Graham Hughes)

Odpoveď na otázku z nadpisu článku zdá sa byť jednoduchá a logická. Nie, nemá. Mohli by sme vlastne teraz prípad uzavrieť, užiť si nedeľu a ráno sa zobudiť v očakávaní zlého výsledku zápasu, ktorý sa začne o druhej hodine v noci v Toronte. 

Dávidko proti Goliášovi

Športové prirovnanie, hodiace sa na zápas CAN - SVK, by bolo to o Davidovi a Goliášovi. Nevystihovalo by však rozdiel vo veľkosti dvoch hokejových republík. Detaily ste počuli, alebo čítali už veľakrát. V Kanade je skoro toľko hokejových štadiónov (takmer 8 000), ako na Slovensku registrovaných hokejistov (niečo vyše 9 000). Na jedného hokejistu s registračkou na Slovensku pripadá sedemdesiat (slovom 70) hráčov ľadového hokeja v Kanade. Slovensko je takým malým Dávidkom. Kanadský Goliáš je jedna hokejová ozruta. 

Tréner Bokroš po prvom zápase povedal, že Kanada má 15 Réwayov. Čo je horšie, tímov, aký brázdi slovenské extraligové ľady pod hlavičkou Orange 20, majú na sever od USA ešte viac. Úvahu, koľko Slovákov z úspešného tímu by si zahralo v tom kanadskom, radšej ani nahlas nevyslovím. Rozdiel medzi kvalitou v dresoch Slovenska a Kanady je niekoľkonásobne väčší, ako bol vo Vancouveri 2010, kde v semifinále olympijskeho turnaja proti sebe stáli rovnaké krajiny.

Práve pri zápase z Vancouveru sa na chvíľu pristavme. Aj tam sme pred zápasom v dobrý výsledok viac dúfali, ako verili. Nakoniec sa ale v poslednej minúte odohrávalo toto: 

Video zo zápasu pred takmer piatimi rokmi by mohlo v Toronte poslúžiť aspoň tak dobre, ako motivačný príhovor Richarda Lintnera. 

Buly, brankár, Bokroš

Tri kľúče k niečomu podobnému sa všetky začínajú na B. Začneme odzadu. Ernest Bokroš, ktorý doteraz všetko potrebné pre úspech na MSJ 20 urobil správne, musí v začatom diele pokračovať. Tak, ako sa poučil z prípravného zápasu proti Čechom a zo štyroch zápasov našich štvrťfinálových súperov na turnaji, musí dokázať nájsť zázračný kľúč aj po analýze semifinálového súpera. Zatiaľ tvrdia, že sú iným tímom, ako tým, čo prehral na Štefana s rovnakým súperom 0:8. Ak sa podarí streliť prvý gól, podobne ako proti Česku, v kombinácii s tlakom na domácich a ich možným podvedomým podcenením (ak sa taká bunka v kanadskej DNA vôbec nachádza), možno sa podarí mať v poslednej tretine šancu. Good luck, tréner.

Brankár Godla, o ňom už ani písať netreba. Bodaj by udržal formu a šťastie ako proti Fínom a Čechom. V troch víťazných zápasoch na turnaji chytil 99 zo 102 striel, úspešnosť 97,05% bude potrebovať aj v noci na zajtra, keď ho možno Kanaďania zasypú ďalšou stovkou. No dobre, preháňam, ale nie oveľa. Hešteg #InGodlaWeTrust platí aj naďalej, len či to bude stačiť. 

Úspešnosť Slovákov na buly je nevídaná. Martin Réway má najlepšie +/- na buly spomedzi všetkých hráčov na turnaji, +22. V percentuálnej úspešnosti je siedmy (64,47%), ešte aj Matúš Sukeľ je nad 60% úspešnosti pri hokejovej štandardke. Na podobné čísla ozaj nie sme zvyknutí, vyhrané vhadzovanie hru výrazne uľahčuje. Aj preto mohli mať Slováci viac striel proti Čechom a tak relatívne hravo ubránili oslabenia. Jediný možný problémik vidím v tom, že traja zo štyroch najlepších hráčov na buly sú Kanaďania. Inak nič. 

Story pre Kolibood

Slovenský tím nedal severoamerickým reprezentáciám v dvoch zápasoch gól. Kanada naopak gól nedostala od nikoho, kto sa nevolal USA, alebo neobhajoval titul (Fíni im dali jeden, aby sa nepovedalo). Zachary Fucale, brankár javorového listu pustil jeden gól z 54 striel. Uspieť v semifinále majstrovstiev sveta juniorov by sa napriek na slovenské pomery výnimočnému tímu rovnalo hokejovému zázraku. 

Keby bolo keby a spomínaný Zázrak v Toronte by sa stal, okamžite by vznikol príbeh zrelý pre filmové štúdiá Kolibood. Ak hokejový život napíše taký scenár, o úlohu trénera Bokroša sa na kastingu pobijú Roman Luknár, Marek Majeský a Ľuboš Kostelný. Réwaya bude hrať Timur Kramár, Denisa Godlu Richard Labuda. 

Nechal som sa uniesť, tak ďaleko nie sme a zrejme ani nebudeme. Slovensko proti Kanade v zápase juniorov veľa šancí nemá. To ale neznamená, že nebudeme držať palce a veriť v nemožné. Možno nám pani Šťastena vráti požičané z Vancouveru. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár