Rest in Peace, Stuart Scott

05.01.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Stuart Scott, výrazná tvár ESPN. (photo: SITA/AP Photo/Matt Sayles)

Stuart Scott, výrazná tvár ESPN. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Sayles)

Vždy, keď zomrie niekto mediálne známy, navyše v mladom veku, emócie spojené s tragédiou sú trochu silnejšie. Aj mňa včera tak trocha premohli. V Amerike podľahol rakovine Stuart Scott, známy moderátor ESPN. Mal len 49 rokov. 

BooYah!

Keď som koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia prišiel do Ameriky študovať, veľmi rýchle som zistil, že sa nachádzam v raji. V raji pre športovcov a fanúšikov. Každý večer dobrý zápas v televízore. Alebo dva, alebo dvanásť. Futbal (ten ich), hokej, basketbal, futbal (ten náš), bejzbol, a mnoho ďalšieho. Okrem ESPN, najväčšej športovej televízie v Amerike, som vlastne k spokojnosti v televízore nič nepotreboval. Boo-Yah!

Keďže som nesedel celé dni a večery za telkou, zvykol som si pozerať SportsCenter, každodenný hodinový súhrn výsledkov a udalostí dňa. Po krátkom čase sa program stal pre mňa každodennou drogou, silnejšou ako Teleráno s doktorom Iľkom dohromady. Páčilo sa mi, že zo suchých výsledkov vedia urobiť šou. Lídrom skupiny šoumenov bol mladý bajúzkatý černoch, ktorý rapotal a niekedy aj rapoval do pohyblivých obrázkov športovcov. Išiel si svoje. Boo-Yah! 

Stuart Scott dodával športovému spravodajstvu jedinečný swag. Používal hovorové prvky ulice v športovom spravodajstve, pre mňa niečo neslýchané. A zaujímavé. A návykové. S Lászlóm, maďarským spolubývajúcim sme  SportsCenter pozerali takmer každý večer pred spaním a potom aj ráno v repríze. Hlášky, ktoré sme počuli, sme následne používali po škole v telocvični pri basketbale. Aj tú, ktorou sa preslávil Scott. Boo-Yah! 

Cool as the other side of the pillow

Poznáte to, keď v noci obrátite vankúš, na ktorom ležíte, otočíte ho na studenú stranu. V športe je dôležité zachovať si chladnú hlavu, často rozhoduje v kľúčových okamihoch. Aj tieto dve zdanlivo nesúvisiace veci spojil Stuart Scott a vytvoril svoju druhú signifikantnú frázu. Používal ju vždy, keď športovec predviedol niečo chladnokrvné. Časom sa hviezdy profilíg priznávali, že chceli byť na ESPN po svojich výkonoch "Chladný ako obrátená strana vankúša" - Cool as the other side of the pillow.

Poučné pre mňa bolo práve to, ako trúfalo odmietali v ESPN akceptovať šport a jeho výsledky ako suchú spravodajskú vec. Pochopili, že keď ho prinesú divákom ich jazykom, správne používanom vo formátoch a časoch, keď to bolo vhodné, popularite neuškodia. Naopak, práve tým si ju získali a v konečnom dôsledku pre seba, svojich moderátorov a aj samotných športovcov multiplikovali. Mal som vtedy čosi vyše dvadsať rokov a ESPN som si zamiloval asi do konca života. Priekopníkom, chrbtovou kosťou tohoto ich snaženia bol Stuart Scott. Cool as the other side of the pillow. 

Posledných sedem rokov mal moderátor a jedna z najvýraznejších amerických telebrít v pozitívnom význame slova na krku rakovinu. Choroba ho napadla tesne po štyridsiatke, dlho jej vzdoroval. Najprv zdanlivo porazil, aby sa o štyri roky vrátila, už na stálo. Motivovaný dvoma dcérami sa odmietol poddať bez boja. Viedol ho aj verejne. Keď v lete minulého roku prebral cenu ESPY Jimmyho Valvana za vytrvalosť zjavne z posledných síl poďakoval rečou, akú si budú nielen bojovníci s chorobou ešte dlho púšťať znova dookola. Cool as the other side of the pillow.

R.I.P. Stuart Scott

Ak sa nad tým zamyslím, aj vďaka mužovi, po ktorom zostali dve dcéry tínedžerky a milióny fanúšikov (kondolovali prezident USA, najväčšie hviezdy takmer každého športu a naozaj kvantá verných divákov ESPN), existuje TakUrčitee. Uvoľnený nadhľad, občasný vtip a nie každá vec, ktorú čítate, písaná smrteľne vážne, je koncept ktorý som nevymyslel, ale priniesol si z môjho dlhého pobytu v Amerike. Aj vďaka ESPN a ich športovým telebritám. 

V noci na dnes som si pred spaním otočil vankúš na studenú stranu. Ďakujem za inšpiráciu. Rest in Peace, Stuart Scott. 

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár