Bronz? Zázrak z Toronta!

06.01.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Bronz! (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Nathan Denette)

Bronz! / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Nathan Denette)

Slovensko sa zobudilo do bronzového rána. Hokejoví reprezentanti do 20 rokov porazili v Toronte v zápase o bronz šokujúco Švédov 4:2 a spôsobili zimomriavky na kožiach verných (aj maloverných) fanúšikov pri oslavách skutočne nečakaných medailí. Či ste verili od začiatku turnaja, alebo až po postupe cez Čechov, prečítajte si, čo sa vlastne v Kanade prihodilo a aký veľký je zázrak, ktorý sa zrodil v Toronte a Montreale. 

MSJ od 4. miesta v 2009

Magnitúdu úspechu odhalíme, keď sa pozrieme na výsledky Slovenska na posledných päť ročníkov MSJ, od ostatného prieniku medzi najlepšiu juniorskú štvorku v roku 2009. Na ani jednom z turnajov nedokázal slovenský výber poraziť viac, ako dvoch súperov. Nikdy nikoho z najlepšej hokejovej šestky (CAN, USA, RUS, SWE, FIN, CZE). Výsledky a skóre zo zápasov so skupinou hokejovej prvej ligy radšej opomeňme. Stačí, keď napíšem, že sa podarilo získať za päť rokov jeden bod. V roku 2012 po prehre 2:3 v predĺžení s Rusmi. 

Rok: Výhry - Prehry (Súperi, ktorých Slovensko porazilo)

2010: 2 - 4 (Lotyšsko, Rakúsko)

2011: 2 - 4 (Nemecko, Nórsko)

2012: 2 - 3 (Lotyšsko, Švajčiarsko)

2013: 2 - 4 (Nemecko, Lotyšsko)

2014: 1 - 4 (Nemecko)

2015: 4 - 3 (Nemecko, Fínsko, Česko, Švédsko)

Rozdiel je do očí bijúci. V Toronte a Montreale sa Bokrošovcom podarilo neslýchané. Vyhrať štyri zápasy, prehrať len s USA a Kanadou. Poraziť tri európske krajiny hokejovo na inej, vyššej úrovni, ako je tá slovenská. Švédi a Fíni hrali finále MSJ pred rokom, Český výber si šiel pred turnajom do dejiska pre medaily. Skončil neslávne, po prehre so Slovákmi 0:3 rezignoval tréner (a včera v Kanade aj skolaboval), na svete sú blogy a články o zákulisí prípravy vrhajúce trápne svetlo na snaženie sebavedomých susedov. 

To sú ale ich problémy. Slovensko má svoje. Ako čo najlepšie osláviť nečakaný sukces. Argument, že táto medaila je zo všetkých veľkých slovenských hokejových medailí najvzácnejšia, má svoju silu. V porovnaní s érou 2000 - 2003 boli súperi v Kanade oveľa silnejší, ako súperi vtedy hviezdami nabitého Slovenska na MS. Medaila z Helsínk 2012 bola podobným bleskom z jasného neba, no vtedy ešte hrali spolu v jednom tíme Chára so Šatanom. 

MVP Godla

#InGodlaWeTrust sa dostalo až na transparent do hľadiska haly v Toronte. Gólman Slovenska predviedol na turnaji výnimočný výkon. Stal sa najužitočnejším hráčom turnaja, napodobil Jána Laca zo strieborných Helsínk. Chytil 224 z 242 striel, mal úspešnosť zásahov 92,56% (spolu so žŕdkami). Na slovenskú bránu smerovalo najviac striel zo všetkých, 253. Viac, ako 36 na zápas. Takmer toľko, čo na Kanadu a USA dohromady.

S priemerným brankárom by tím trénera Bokroša hral tak, ako na ostatných turnajoch. Denis Godla, nie Réway, bol najrozdielovejším hráčom Slovenska. Slovenskí korčuliari vyslali na bránky súperov len 155 striel, priemerne 22 v každom zápase. Najmä v zápasoch so severoamerickými súpermi a Fínskom bol nepomer očividný a výrazný. Proti Čechom a Švédom a v prvej tretine semifinále proti Kanade si však hráči v najkrajších dresoch na každom turnaji zastali svoje a nehralo sa na jednu - Godlovu - bránu.

V poli bol nesporne najlepším hráčom Martin Réway. Deväť skutočne kanadských bodov (4+5), najviac vyhraných vhadzovaní na celom turnaji (76) a líderstvo, aké v slovenských tímoch nie je prítomné každý rok, boli prínosy svedčiace o tom, že aj v útoku sa rodí možno niečo ako nový Žigmund Pálffy. Za zázrak v Toronte je ale aj tak najviac a priamo zodpovedný turnajový MVP Denis Godla.  

Osem hviezd s potenciálom

Ako sme si povedali, brankár bol, je a bude kľúčový pre úspech na veľkom hokejovom turnaji. Nehrá však sám. Bez výrazných individualít korčuľujúcich pred ním ani Hašek s Brodeurom nič veľké nevyhrali. V dvoch posledných prienikoch do semifinále bolo v kádroch vždy viac hráčov, z ktorých sa v hokejovej dospelosti stali medzinárodné, alebo aspoň lokálne hviezdy. 

1999: Lašák, Nagy, Gáborík, Mezei, Podhradský, Cibák, Zálešák, Hujsa. 

2009: Janus, Ďaloga, Štajnoch, Tatár, Pánik, Hrivík, Viedenský, Tybor.

Kto má taký potenciál z aktuálneho tímu? Môžme si tipnúť a netrafiť sa úplne. Je však celkom slušný predpoklad, že z osmičky hráčov, ktorých mená si prečítate o chvíľu, šesť-sedem naplní svoj potenciál. 

2015: Godla, Černák, Jaroš, Rosandić, Réway, Cehlárik, Lantoši, Skalický.

Tréneri a Orange20

Za každý úspech slovenského hokeja na juniorskej úrovni bol zodpovedný iný hlavný tréner. Ján Filc v 1999, Štefan Mikeš o desať rokov neskôr a Ernest Bokroš teraz. Prínos Bokroša bol výrazný, "na trénera" Slovensko porazilo Fínov aj Čechov. V konečnom dôsledku aj Švédov v zápase o bronz, motivovať hráčov po sklamaní v semifinále dokázal Ernest lepšie, ako jeho severský sok. Fínov porazila nezlomná viera (a jasné, aj šťastie a brankár), Čechov taktika (!) a sebavedomie (!!), ktoré kouč pomohol do hláv hráčov inštalovať. Excellent job, tréner Bokroš. 

Po MSJ 2009, Vancouveri 2010, MS 2012 sa Slovensko dostalo do semifinále veľkého turnaja znova. Štyri semifinále z 15 pokusov (7x MSJ, 6x MS, 2x ZOH) hovoria, že medzi najlepších sa zmestí siedma-ôsma najlepšia hokejová republika na jeden zo štyroch pokusov. Úspešnosť sa zdá byť primeranou.

Projekt Orange20, v ktorom hokejové talenty hrajú spolu pol sezóny v slovenskej Extralige získal po piatich rokoch mnoho nových fanúšikov. Na MSJ 2015 sa do zostavy presadilo 10 hráčov, jedenásty Radovan Bondra je z projektu 18-ročných, tvorili teda polovicu výberu. Podľa mňa je ho ale predčasné odsúdiť na úspech, hoci dnes sa považuje automaticky za priamy dôvod, prečo v Toronte a Montreale zažil slovenský hokej návrat na výslnie. Téme sa na TakUrčitee budeme ešte určite venovať.

Dovtedy si ale vychutnajme Pocit z výhry.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár