Klobúk dole, Nicol David

07.01.2015 / Tomáš Kolár
Nicol David, skvelá malajská squashistka v akci.  (photo: SITA/AP Photo/Eugene Hoshiko)

Nicol David, skvelá malajská squashistka v akci. / (photo: SITA/AP Photo/Eugene Hoshiko)

Len v máloktorom športe v súčasnosti existuje tak jednoznačná dominancia jedného človeka, ako tomu je v ženskom squashi.

MS v Káhire

Len pred niečo vyše týždňom sa v egyptskej metropole Káhire skončili  majstrovstvá sveta žien v squashi. V jednom z najpamätnejších a najdramatickejších finálových zápasov squashovej histórie vyhrala prvá nasadená Nicol David z Malajzie nad domácou Raneem El Weleily 3:2 na sety. Vo štvrtom sete ukázala svetová jednotka neuveriteľnú psychickú odolnosť, pretože prehrávala 1:2 na sety a 2:6 a aj 6:10, čo znamenalo, že odvrátila štyri mečboly v rade.

Osemkrát majsterkou sveta

Týmto víťazstvom si sympatická Malajzijčanka zabezpečila už ôsmy titul majsterky sveta, čo je suverénne najviac spomedzi všetkých hráčok histórie. Aj zásluhou víťazstva vo finálovom zápase natiahla svoje pôsobenie na čele svetového rebríčka na neuveriteľných 100 mesiacov v rade! Pri pohľade na súčasnú tabuľku ženskej svetovej federácie a jej obrovský bodový náskok pred jej prenasledovateľkami je jasné, že pokiaľ nedôjde k nejakému vážnemu zraneniu, tak skoro sa numero uno meniť nebude.

Hrá od piatich rokov

Fenomenálna Malajzijčanka začala so squashom už ako päťročná a už o štyri roky nato bola vicemajsterkou svojej krajiny v kategórii do 16 rokov. Napriek tomu, že už má 31 rokov, stále si udržiava fantastickú formu, chce na sebe neustále pracovať a zlepšovať sa. Už teraz je mnohými odborníkmi plným právom považovaná za jednu z najlepších, ak nie najlepšiu squashistku v histórii.

Dočká sa olympiády?

V súvislosti s rozhodnutím Medzinárodného olympijského výboru o zrušení presného počtu disciplín na OH sa čoraz hlasnejšie hovorí o premiére squashu na OH 2020 v Tokiu. Je síce pravda, že David Nicol bude vtedy mať už 37 rokov, no napriek tomu by pravdepodobne bola najväčšou kandidátkou na celkové prvenstvo. Ak sa jej sen splní, v Tokiu by oficiálne vstúpila medzi "nesmrteľných" športovej histórie.   

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár