Pán Najužitočnejší

07.01.2015 / Peter Vretenička
Denis Godla, pán Najužitočnejší. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Nathan Denette)

Denis Godla, pán Najužitočnejší. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Nathan Denette)

Naši mladí hokejoví chlapci dokonale prekvapili celý hokejový svet. Namiesto tradičnej záchrany sa z juniorských MS vracajú s cenným úlovkom. Bronzová medaila má cenu zlata, keď porovnáme hráčsku základňu a podmienky na hokejový rast u nás, s podmienkami u súperov v elitnej kategórii. Najvýraznejší podpis na medailovom ťažení mal brankár Denis Godla, predvádzal fenomenálne výkony.

PÁN NAJUŽITOČNEJŠÍ

Denis Godla získal v Kanade okrem bronzovej placky množstvo významných ocenení. Dostal sa do All-Star tímu turnaja, pridal k tomu aj cenu pre najlepšieho brankára. Už toto by bolo výnimočné a slovenský rekord, no získal ešte aj cenu pre najužitočnejšieho hráča šampionátu! Táto cena sa udeľuje od roku 2002. Ponúkam vám prehľad jej doterajších víťazov, kvôli demonštrácii jej jedinečnosti:

MSJ 2002 – Mike Cammalleri

MSJ 2003 – Marc-André Fleury

MSJ 2004 – Zach Parisé

MSJ 2005 – Patrice Bergeron

MSJ 2006 – Jevgenij Malkin

MSJ 2007 – Carey Price

MSJ 2008 – Steve Mason

MSJ 2009 – John Tavares

MSJ 2010 – Jordan Eberle

MSJ 2011 – Brayden Schenn

MSJ 2012 – Jevgenij Kuznecov

MSJ 2013 – John Gibson

MSJ 2014 – Filip Forsberg

MSJ 2015 – Denis Godla

Ako môžete vidieť, Denis sa dostal do exkluzívnej spoločnosti. Okrem neho totiž všetci ostatní hráči nastupujú v NHL. Zaujímavý je aj fakt, že túto trofej ešte nikdy nevyhral český ani fínsky hráč. Godla sa stal najnižším (180cm) brankárom s týmto ocenením a zároveň jediným víťazom, ktorý mohol prejsť draftom, ale nebol vybraný. Dnes to znie až neuveriteľne, že ho generálni manažéri dvakrát prehliadli a odignorovali. Tretíkrát sa mu to snáď nestane.

PLUSY A MÍNUSY

Čítanie hry, krátky reakčný čas, rýchle presuny v bránkovisku a štýl, ktorý mnohým pripomína Dominika Hašeka. Týmto Godla ohúril Kanadu a získal si množstvo nových fanúšikov. Dokonca trendoval celosvetovo na Twittri, to sa naozaj nepodarí každému.

Chytal s pokojom a prehľadom, navyše tím vždy podržal excelentným zákrokom, keď to najviac potreboval. Avšak pozrime sa aj na druhú stranu mince. V hornej časti bránky má ešte rezervy, často ide pri presunoch k zemi a proti Američanom ukázal, že mu problém môžu spôsobiť aj strely z mŕtvych uhlov. Nič to ale nemení na fakte, že má obrovský potenciál stať sa hráčom svetového formátu.

DLHÁ CESTA

Majstrovstvá sveta skončili, bežný hokejový život pokračuje. Otázka, či bude juniorský šampionát jeho maximom alebo len začiatkom úspešnej kariéry, je vzrušujúca. Na MSJ spravil Denis Godla až nečakane veľký krok, no jeho cesta medzi brankársku elitu je ešte dlhá. Uvidíme, čo 19-ročný gólman ukáže najbližšie, v drese bratislavského Slovana v KHL.   

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár