Dominika, pozor na tú karmu

08.01.2015 / Martin Petro
Keď útočí karma, ani obojručný bekhend nemusí stačiť. (photo: SITA/AP Photo/Koji Sasahara)

Keď útočí karma, ani obojručný bekhend nemusí stačiť. / (photo: SITA/AP Photo/Koji Sasahara)

Naša najlepšia tenistka ostatných čias, Dominika Cibulková, má okolo seba široký tím ľudí. Majú nespornú a nemalú zásluhu na tom, že sa dostala tam, kde práve je - na jedenástu priečku rankingu. Po zrelej úvahe a hĺbkovej analýze som dospel k záveru, že v tomto tíme avšak chýba jedna kľúčová osoba. Karmológ.

Možno ho aj Dominika má, ale robí veľmi zlú robotu a svoje peniaze si nezaslúži. Inak by mu nemohla ujsť jedna absolútne zásadná a kritická súvislosť, ktorá podľa všetkého brzdí onen raketový vzostup nášho „malého piva“ medzi úzku svätovú špičku. Nebyť tejto brzdy na pedáli, tak to číslo, označujúce Dominikin osobný ranking WTA, by bolo chudšie o minimálne jednu cifru. Inými slovami, bola by v top 10 (nevrátane).

Čo by sme to boli za špičkovú športovú, diagnosticko-metodologickú, spravodajsko-výchovnú, neziskovú agentúru, keby sme sa v našej investigatívnej žurnalistike nevenovali primárne tomu, ako pomôcť naším reprezentantom k lepším výkonom. Prácu, ktorú by inak mal robiť profesionálny Dominikin karmológ, sme teda urobili my. Bez nároku na honorár.

Čo sa kričalo v NTC?

Prvá tretina minulého roka 2014 bola pre Domču fantastická. Od januára po apríl zažila najlepšie obdobie v kariére. Na historické austrálske finále nadviazala titulom z mexického Acapulca, kde jej na hlavu nasadili dokonca víťazné sombrero. Potom prišli úspechy na dvoch horúcich tisícových podnikoch v Miami a Indian Wells, kde urobila semifinále, resp. štvrťfinále a poporážala tam všelijaké Radwanské, Kvitové, či nevestenické Venuše.

Jedinou škvrnkou bolo hádam iba vystúpenie na Fedcupe, kde sme v domácom prostredí vypadli s Nemkami a vypadli až tak, že do baráže. Dominika tam – ako čerstvá finalistka grandsalámu - prehrala jeden zápas z mečbolu, a potom prehrala ešte raz. Bohvie, čo sa na ňu nakričalo z tribúny, pretože odvtedy už reprezentovať až tak nechce.

Karmický zlom, po ktorom sa prepadol ľad

No a tu sa dostávame k onomu karmickému zlomu. Aférku, ktorú vyvolalo jej rozhodnutie uprednostniť zaprdený turnaj v Kuala Lumpur pred záchranou Slovenska v prvej svetovej skupine, si určite všetci dobre pamätajú. Náčelník SVK tenisu Moška povedal verejne pár nelichotivých slov na adresu kormidelníka ženskej repre Liptáka, ktorý je zároveň Domčinim koučom a neprítomnosť svojej zverenkyne odobril. Ešte väčšie husto bolo, keď sme v tej baráži v Kanade napokon vypadli. Komu v tomto prípade držíte stranu je nepodstatné. Z pozície karmológa teraz riešime inú vec.

V momente, keď naše baby vypadli zo svetovej skupiny, sa pod Dominikou akoby prepadol ľad. Ešte v Kuala Lumpur zahrala ako tak (i keď na to, že nevyhrala turnaj, kde okrem nej nebola žiadna hráčka z top 40 to tiež nebol najväčší úspech). No v celom zvyšku roka to bola – poviem to diplomaticky – úplná katastrofa. Veď preboha, posúďte sami:

Desať vypadnutí v prvom kole zo 14 turnajov! A pozor. Z tých desiatich prehier išla do zápasu iba jediný krát ako nefavoritka (a to na záver roka, keď už bukmejkri pochopili, že robiť z nej favoritku zápasu je niečo podobné, ako písať článok o Šebovi s titulkom „Kedy sa konečne vráti obávaný kanonier?“). Za všetky jej ťažké prehry by sa dala spomenúť tá jedna legendárna - na US Open... s hráčkou z druhej tisícky... ktorá mala 15 rokov... a ktorá v tom čase odohrala na úrovni ITF (to je tá úroveň, na ktorej si hráčky musia loptičky zbierať samé) dokopy 5 zápasov.

Sedem... To je počet výhier, ktoré Dominika dosiahla od nášho vypadnutia v baráži po koniec roka.

78., 155., 117., 89., 209., 47., 38... To je rankingové postavenie všetkých hráčok, ktoré naša svetová desiatka v tomto polročnom období porazila.

Do apríla uhrala jeden titul, dvakrát skončila vo finále, jedno semi a ďalšie dve štvrťfinále. Potom niekto šibol čarovným prútikom a jediné štvrťfinále (čo v jej prípade znamenalo vyhrať dva zápasy po sebe na negrandslamovom podujatí) sa jej podarilo až koncom septembra. Už-už to vyzeralo, že sa karta otočí v úplnom závere roka, keď sa dostala aspoň na ten Malý turnaj majsteriek. Prvé dva zápasy tam vyhrala, dokonca nestratila ani set. No na postup do semifinále potrebovala - zhodou nepriaznivých výsledkov v skupine – uhrať v poslednom zápase aspoň jediný set. S Nemkou Petkovičovou (tou istou Petkovičovou, ktorá proti nej odvrátila mečbal vo Fedcupe) viedla v každom sete o brejk. Napokon prehrala 0-2 a ukončila kariéru sezónu.

Chystá sa repete?

Plochozrakí by si povedali alibisticky, že veď to je len kríza. Takých kríz je predsa všade okolo nás kopec. Hypotekárna kríza, kríza stredného veku, kríza stredného ucha, kríza ako dramatické vyvrcholenie deja. Skutočnosť je však omnoho desivejšia. Dominika je karmicky prekliata. Skupina Radiohead spieva vo svojom slávnom songu Karma Police: This is what you´ll get / When you mess with us. Karmickí policajti ju na trištvrte roka umiestnili do cely predbežného zadržania. 

Tento článok nevychádza náhodou. Vyšiel preto, lebo Domča sa z kraja roka chystá urobiť tú istú chybu. Pred očami mikrofónu Viktora Kiššimona z RTVS sa vyjadrila, že v najbližšom Fedcupovom stretnutí v Holandsku podľa všetkého hrať nebude.

Ako inak, nepasuje jej to do harmonogramu. Tento argument je ale voľajaký čudný, pretože v Holandsku hráme 7. a 8. februára a Australian Open končí poslednými zápasmi 31. januára (verme, že ju v tom poslednom zápase opäť uvidíme). Potom je týždeň úplná pauza. Po Fedcupe sú iba malé turnaje, na ktorých minulý rok Domča neštartovala. Ale keby chcela, jeden sa hrá v Belgicku, kam by ju z Amsterdamu doniesol vari aj na rukách priateľ Michal. Dobre dotovaný dovolenkový Dubai sa hrá až od 15. februára, no ani tam Dominika nič neobhajuje. Sombrero bude brániť až posledný februárový týždeň v Acapulcu.

Tvrdila, že hlavný problém je povrch. Prechod na antuku jej má na začiatku sezóny urobiť značné problémy. Je to, že vraj, veľká záťaž najmä pre slabiny. Priznám sa, že tomu až tak nerozumiem a neviem, či si tú vec so záťažou slabín náhodou nepomýlila so svojím valentínskym programom. Následný argument redaktora, že prechod na antuku naposledy švajčiarski daviscupisti zvládli na jednotku, nebrala, pretože to bolo údajne na konci sezóny. Takisto veľmi nerozumiem. Povedal by som, že keď to po ťažkej sezóne zvládnu ženatí tridsiatnici s deťmi na krku, tak pre oddýchnutú 26-tku to na začiatku sezóny bude malina.

Palicu nelámať, ale...

Ja tu každopádne nie som od toho, aby som nad ňou lámal palicu, ktorú som si našiel iba preto, že chcem psa biť. Som tu v pozícií Domčinho karmológa. Z tohto titulu si teda dovolím iba jedno opatrné varovanie: dal by som si na ten fedcup sakramentský pozor a ešte by som si to možno trochu rozmyslel. Prvý zápas v novom roku už totiž stihla prehrať. Ako inak, v prvom kole; s hráčkou, ktorá nebola lepšia od nej. Body z Brisbane teda neobhájila a to je varovný (prostredný?) prst veľkosti rúčky tenisovej rakety.

Keď sa tak dívam na to, čo Karma spôsobila naposledy, ani nechcem pomyslieť na to, čo by sa stalo teraz, keby ju vyradila už v prvom kole aj na grandsaláme v Melbourne. Ako tak rátam, je to 1200 bodov. O tie nesmie prísť, inak by to znamenalo prepad až niekam do tretej desiatky rebríčka.

Držme jej preboha palce.   

Pomelo!

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár