Menšia liga - lepšia liga?

08.01.2015 / Richard Fandral
Slovanistom sa nechce pretláčať o ligové body s podradnými klubmi. (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Slovanistom sa nechce pretláčať o ligové body s podradnými klubmi. / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

ŠK Slovan v decembri oznámil, že navrhuje zúženie Fortuna ligy z dvanástich tímov na desať. Vraj to zvýši kvalitu, ktorá sa viac skoncentruje a tým pádom bude liga atraktívnejšia. Tiež by sa zmenil „trojkolový systém”, pri ktorom s každým súperom hráte trikrát za sezónu. Tak sa pozrime, o čo Realu Bratislava ide.

Do trojice všetko dobré

Dnes má každý tím v lige 11 súperov a s každým odohrá v sezóne 3 zápasy. S niektorými dvakrát doma, s niektorými dvakrát vonku. Čo môže byť smola: „kluby ako Podbrezová potrebujú vykryť náklady vstupným. Futbal je tiež o peniazoch a vedenie jednotlivých klubov takto uvažuje. (Ak by sa zmenil model ligy) odohralo by sa viac kôl a nikto by nebol znevýhodnený,“ povedal nám slovenský novinár z fortunaligového prostredia.

Nemali by sme zabudnúť, že viac alebo menej atraktívnych zápasov určuje aj možnosť klubov budovať si vzťah s fanúšikom.

V niektorých prípadoch ide aj o výhodu domáceho prostredia. Ak hráte so „stredne silným súperom” alebo derby zápas, výhoda pomôže a v prípade, že ju máte dvakrát a súper len raz, v konečnom dôsledku z toho vychádzate lepšie. Je preto predstaviteľné, že po sezóne napríklad Banskobystričania skončia poslední a povedia „škoda zápasov s Podbrezovou, mohli sme mať spolu 9 bodov, ale máme iba jeden za domácu remízu, lebo sme hrali dvakrát vonku”.

Zmena trojkolového systému by preto nemusela byť úplne zlý nápad.

Anglickí futbalisti

Začiatkom každej sezóny si zvyknú slovenskí pohároví zástupcovia odkladať/prekladať zápasy, aby im domáca liga nenarúšala európske povinnosti. Argumentom býva: „nie sme zvyknutí hrať dva zápasy do týždňa, my nie sme anglickí futbalisti”. Po skončení jesennej časti (a niekedy aj počas nej) sa zvykne ozvať „ako dobre, že liga skončila, už sme boli unavení, bola to náročná jeseň, začínala v júli”. Tak isto zvyknú koncom sezóny niektorí hráči (a celé tímy) vyzerať unavene a očividne sa tešia na dovolenky.

Ak teda zavedieme 10-člennú ligu, v ktorej sa hrá 36 zápasov (9 súperov, s každým štyrikrát), naši futbalisti sa hecnú a budú hrať o 3 týždne dlhšie? Do konca decembra? Od polovice júna? Alebo si (nedajbože) nahustia program a potiahnu párkrát sobota-streda-sobota (ako „anglickí futbalisti”)?

Dalo by sa diskutovať, či by zvýšené nároky hráčov neprinútili sa zlepšiť, ale tak isto by hrozilo, že si tímy budú musieť v rotácii viac pomáhať juniormi alebo že sa zvýši počet zranení z únavy. Ani jedno zrejme kvalite ligy nepomôže.

Dvakrát do tej istej rieky

Slovenská futbalová liga už v minulosti mala desať členov - medzi rokmi 2001 a 2006. Majstrami sa vtedy stali Inter Bratislava, Žilina, Ružomberok a Artmedia Petržalka. Väčšina z týchto majstrov to v Európe dotiahla do štandardného druhého alebo tretieho predkola Ligy majstrov s následným vypadnutím z predkola Pohára UEFA. Nič teda nenasvedčuje tomu, že by desaťčlenná liga mala oveľa vyšší medzinárodný výtlak.

Výnimku tvorí príbeh Artmedie 2005, ale tam sa stretli „zázračné” faktory ako životná sezóna väčšiny mužstva (Halenár, Fodrek, Kozák, Šebo, Čobej, Ďurica atď), momentálne investičné posilnenie od majiteľa atď. Stačí si uvedomiť, že väčšina hráčov potom už nenamútila porovnateľné množstvo našej ligovej vody. Artmedia sa v danom roku stala majstrom s náskokom siedmich bodov, čo nie je raketový únik, a nemala ani najproduktívnejší útok (strelila 64 gólov, vicemajster zo Žiliny 73). Z 36 zápasov vyhrala 20 a inkasovala pritom najmenej gólov v celej lige, dá sa teda povedať, že si titul na Slovensku poctivo vykopala a slávna story, založená na chémii všetkých tímov, ktoré vedie Vlado Weiss, sa začala až potom.

Ako sa to robí inde

Slovensko má podľa FIFA registrovaných 428 000 futbalistov. Znamená to, že máme porovnateľne veľkú (plus-mínus 10%) hráčsku základňu ako Irán, Belgicko, Austrália alebo India. V týchto krajinách hrá najvyššiu súťaž 16 (Irán, Belgicko), 10 (Austrália) alebo 8 tímov (India). Po tradičný prímer si môžeme ísť do Českej republiky, kde hrá súťaž tiež 16 klubov. Na prvý pohľad teda neexistuje jasný optimálny model pre futbalovú krajinu našej veľkosti a ak áno - tak je trendom skôr viac tímov. Je tu samozrejme argument o veľkosti športového trhu, ale máte pocit, že futbal je na Slovensku športom číslo 5 (ako v Austrálii)?

Dediny

Odkedy do ligy prišli mestá ako Zlaté Moravce, Senica a najnovšie Myjava a Podbrezová, väčšie slovenské kluby sa nechajú občas off record počuť, že s takýmito „dedinami” nechcú hrať, pretože ich nepovažujú sa súperov adekvátnych pre svoje meno. Prvé tri menované kluby si ale kvalitou štadiónov aj divákmi vydobyli v lige miesto, ktoré je neporovnateľné so starými baštami futbalu (Banská Bystrica, Košice). Navyše Senica sa etablovala dlhodobými výsledkami (dvojnásobný vicemajster, trojnásobný účastník Európskej ligy).

Elitárska mentalita by sa navyše dala ťahať absurdne ďaleko: „vyhoďme malé mestá lebo sú malé, potom vyhoďme tých z konca tabuľky, lebo sú slabí, aj tých nad nimi, lebo sú slabí, potom aj tých, kam chodí málo ľudí…” a ostala by nám liga s piatimi alebo šiestimi „veľkými” klubmi. Vtedy by bol zase problém, že sa hrá stále proti tým istým. Otázkou preto je, či to nie je len pocit nadradenosti, a či naozaj Slovan uvažuje takto krátkozrako.

Pohľad zvnútra

Tému sme otvorili aj s predstaviteľom jedného z popredných slovenských klubov.

„Desať tímov kvalitu nezvýši, ten kto si toto myslí, je mimo. V prípade, ak dva najhoršie kluby budú napríklad Košice a Ružomberok, východ a sever Slovenska je bez najvyššej ligy... Nášmu futbalu chyba niečo úplne iné, na Slovensku sa vníma futbal len ako šport, nie ako zábava pre ľudí, tak ako to je inde. Bol som na futbale v Taliansku - futbal stál za H..., ale bol to futbalový sviatok - jednoducho vedia produkt predať konečnému recipientovi, teda fanúšikovi. Musíme pracovať na marketingu našej súťaže, zbaviť futbal korupcie a negatívnych správ, ktoré sa šíria. To je na dlho, ale mínus dve mužstvá? Toto by mi nenapadlo asi ani po dvoch fľašiach koňaku. Možno Slovanu nejaký tím prekáža a prichádza s riešením, alebo Slovan analyzuje príčiny neúspešnej jesene a jeho vedenie prišlo na to, že je v najvyššej lige veľa tímov.”

Koniec dobrý, všetko dobré

Argument s kvalitou sa teda rozpúšťa v príbehoch majstrov, ktorí vypadli z LM v prvých dvojzápasoch. Predstava o vyššej návštevnosti na atraktívnejšej lige ignoruje fakt, že prvé na rane by boli zrejme menšie kluby s poctivou diváckou kulisou. Zmena trojkolového systému sa teda zdá ako jediný zmysluplný postreh slovanistov. Myslíte, že na nich v zimnej pauze odrazu neznesiteľne doľahla ťažoba tohto stavu?

Citát na záver

„Dušan Tittel sa snaží odpútať pozornosť médií, keďže Slovan skončil v lige veľmi zle. Mal dostatok času spraviť niečo so systémom, keďže dosť dlhú dobu zastával post prezidenta ÚLK.”

Futbalový novinár

*Citované zdroje sú futbaloví profesionáli a želali si zostať v anonymite. Článok bol autorizovaný.

Richard Fandral

Richard Fandral

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár