Ramy Ashour, novodobý egyptský faraón

09.01.2015 / Tomáš Kolár
Ramy Ashour. (photo: Internet/Youtube)

Ramy Ashour. / (photo: Internet/Youtube)

Kým v ženskom squashi je už niekoľko rokov neohrozenou kráľovnou Nicol David, v mužskej sekcii je konkurencia medzi najlepšími oveľa vyššia. Aj napriek tomu tam vďaka svojej originálnej hre a prístupe ku squashu vyčnieva dvadsaťsedemročný rodák z Káhiry Ramy Ashour.                                                                                            

Najmladší majster

Dôvodov jedinečnosti momentálnej svetovej pätky je hneď niekoľko. V doterajšej histórii svetového squashu je jediným hráčom, ktorému sa podarilo vyhrať majstrovstvá sveta juniorov dvakrát. V tej istej kategórii sa prvýkrát stal juniorským majstrom sveta iba ako šestnásťročný, čím je najmladším juniorským majstrom sveta. Tento výsledok je o to pozoruhodnejší, že v tom istom roku utrpel Ramy vážne zranenie krížového väzu, ktoré vážne ohrozilo jeho kariéru. Pozitívne myslenie, ktoré Ashoura sprevádza celú jeho kariéru mu však pomohlo vrátiť sa na kurt a byť ešte lepší ako pred zranením.

Vôľa namiesto trénera

Ďalšou anomáliou je skutočnosť, že Ashour od devätnástich rokov nemá trénera. Strieda svojich tréningových partnerov, dodržuje prísny kondičný tréning a zdravé stravovanie. To všetko ale bez profesionálneho coacha, čo nepochybne svedčí o obrovskej pevnej vôli. Najväčšou zbraňou  Ashourovej hry je neuveriteľný pohyb, ktorý je pre squash na tejto úrovni veľmi dôležitý, z čoho vyplýva aj ťažká predvídateľnosť jeho úderov. Súperi často do poslednej chvíle nevedia, či Ramy zvolí silný úder do zadu (tzv. Kill), alebo siahne k skráteniu hry (drop).

Sezóna bez prehry

Sezónu 2012/2013 si bude Ramy určite pamätať do konca svojho života. Od mája 2012 do novembra 2013 totiž neprehral ani jeden zápas a ťahal fantastickú sériu 49 zápasov bez prehry! Majstrom sveta sa stal už v dvadsiatichdvoch rokoch a jeho jedinečný talent a dlhodobú výbornú výkonnosť dokumentuje aj fakt, že v približne polovici turnajov, na ktorých štartoval, sa prebojoval až do finále. Ashour je už trojnásobný majster sveta, a predovšetkým v nedávnom finále MS 2014 so súčasnou svetovou jednotkou a jeho krajanom El Shorbagym opäť raz demonštroval svoje nesporné kvality.

Neuveriteľné finále

V jednom z najnapínavejších finálových zápasov trvajúcom viac 100 minút vyhral Ramy 3:2. A to ešte treba vziať do úvahy, že Ashour nastúpil na MS po dlhšom zranení! Ak k tomu všetkému pridáme, že Ramy, na rozdiel od mnohých vrcholových športovcov, sa vyhýba celebritným manierom a pôsobí veľmi skromne, je viac ako pochopiteľné, že aj Ashourovou zásluhou sa squash stáva populárnejším nielen v jeho rodnom Egypte, čo je squashová veľmoc, ale aj v ďalších krajinách. 

  

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

Napíš komentár