Získa Manuel Neuer Zlatú loptu?

10.01.2015 / Tomáš Kolár
Manuel Neuer tesne po zisku titulu majstra sveta v Brazílii.  (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Manuel Neuer tesne po zisku titulu majstra sveta v Brazílii. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Už dvanásteho januára v švajčiarskom Zürichu oznámia víťaza prestížneho ocenenia Zlatej lopty, ktorú získava najlepší futbalista sveta pre daný rok.Víťaz vzíde z trojice Lionel Messi, Manuel Neuer a Cristiano Ronaldo. Minulý rok získal Ballon dʾOr hviezdny CR7, ktorý je podľa mnohých odborníkov hlavným favoritom aj tento rok.

Ronaldov gólostroj

Hlavným zdôvodnením je gólostroj, ktorý Portugalčan v minulom roku predviedol. Streliť 61 gólov v 60 súťažných zápasoch jedného kalendárneho roka nedá každý. Vlastne ich nedá takmer nik. Treba však dodať, že až 15 gólov bolo z pokutových kopov. Je tiež pravdou, že Real Madrid, aj zásluhou jeho 17 zásahov, čo je nový rekord Ligy majstrov, zvíťazil v minulej sezóne v najprestížnejšej klubovej súťaži.

Madridské pusinky však vyhrali skôr tímovým výkonom, a ak by bolo treba niekoho vyzdvihnúť, bol by to okrem Ronalda aj Ángel di Mária, ktorého posledná sezóna v madridskom drese bola fantastická. Pri najväčšom futbalovom sviatku roku 2014, brazílskom Mundiale však Ronaldova hviezda dokonale zhasla. Ani zďaleka nebol takým lídrom portugalského tímu, ako sa všeobecne očakávalo, čo vyústilo vo vypadnutie Portugalska už v základnej skupine.                                                  

Messiho virtuozita                             

Argentínsky loptový virtuóz Lionel Messi zaznamenal v roku 58 gólov v 66 súťažných zápasoch, čo rozhodne tiež nie je zlá bilancia. Avšak ani zďaleka to nebol tak suverénny a nezastaviteľný Messi, ako tomu bolo pred dvoma-troma rokmi. Určite k tomu prispelo aj niekoľko zranení. K zisku titulu najlepšieho hráča chýba Messimu významnejšia trofej.

Barcelona skončila v lige druhá, v Lige majstrov vypadla v semifinále a na Majstrovstvách sveta v Brazília vybojovali Albicelestes "len" strieborné medaily. V Brazílii žiaril Messi určite viac, ako jeho najväčší rival Ronaldo a získal dokonca aj ocenenie pre najužitočnejšieho hráča celého šampionáta, avšak, o tom, či toto prestížne ocenenie skončilo v správnych rukách, pochyboval nejeden futbalový odborník, božského Diega nevynímajúc.

Neuerove výsledky  

Posledným kandidátom je brankár Manuel Neuer. Ten bol hlavným pilierom nemeckého Nationalelf pri majstrovskej púti minuloročného šampionátu. Blysol sa nielen tradične skvelými brankárskymi zákrokmi, ale aj netradičnou hrou, ktorou neraz plnil povinnosti libera. Okrem skvelého svetového šampionátu, kde bol podľa môjho názoru spolu s Jamesom Rodriguezom najväčšou hviezdou, podával vyrovnané výkony aj v klubovom drese mníchovského Bayernu, s ktorým pohodlne vyhral nemecký titul.

Jedinou Neuerovou nevýhodou je, že je brankár. Aj superelitní brankári pravidelne zostávajú v tieni útočných es, ktoré dávajú góly na bežiačom páse. Hmatateľným dôkazom tohto tvrdenia nech je skutočnosť, že naposledy získal brankár Zlatú loptu ešte v roku 1963 legendárny ruský brankár Lev Jašin. Viac nádejí pre Neuera dalo víťazstvo v prestížnom francúzskom časopise LʾEquipe, kde si svojimi výkonmi vyslúžil dokonca ocenenie športovec roka.

K veľkému rozhorčeniu Cristiana Ronalda považuje Neuera za najlepšieho futbalistu pre rok 2014 aj Michel Platini. Dočkáme sa víťazstva brankára po dlhých 51 rokoch? Za svoje výkony by si to Manuel určite zaslúžil.  

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár