Postúpi ešte Slovan do playoff?

15.01.2015 / Patrik Tatranský
Milan Bartovič vs Mikko Koskinen zo SKA Petrohrad.  (photo: SITA/Ján Slovák)

Milan Bartovič vs Mikko Koskinen zo SKA Petrohrad. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Hokej sa síce hrá na tretiny, no severoamerická NHL je vo svojej druhej polovici a KHL už v štvrtej štvrtine. V NHL svoj klub zatiaľ nemáme, pozrime sa teda ako je na tom belasý zástupca spod Tatier po odohratí troch štvrtín aktuálnej sezóny v oficiálne druhej najlepšej lige sveta a aké sú jeho vyhliadky na postup do play off.

Rozfúkané uhlíky

Fanúšikom zrejme ešte aj teraz zabiehajú kosti z kapra po tom, ako im hráči Slovana pod stromček pribalili sériu domácich prehier. Asi najtraumatizujúcejšou bola štedrovečerná prehra s Neftechimikom, za ktorý asi polovica hráčov ani nenastúpila, a nad ktorým Slovan ešte minútku pred koncom vyhrával. No zabudnime na to zlé z minulého roka, tešme sa že Slovan v týchto dňoch rozfúkal uhlíky v play off pahrebe, a to aj napriek tomu že pár dní osciloval na hranici posledného miesta západnej konferencie.

Už tradične bojovnými výkonmi si z ťažkých zápasov v Minsku, Jaroslavli a Podolsku dokázal domov priniesť 5 bodov, o ktoré tím nepripravili ani ruskí colníci. V už x-tom tohtosezóonom 6 bodovom zápase, tento krát proti Podolsku, mohol Slovan získať aj viac ako 1 bod, pokiaľ by udržal svoje vedenie pár minút pred koncom tretej tretiny. Víťaz však nezostal nič dlžný svojmu menu a v zápase zvíťazil, v predĺžení. V Podolsku síce nemajú kamery, no majú harcovníka Afinogenova.

Tabuľky

Pozrime sa čo hovorí tabuľka, ktorú budeme zámerne sledovať až od siedmeho miesta. Vyššie sa už Slovan nemôže dostať, ani keby ešte dnes priletel z Ameriky Ľubo Višňovský.

Väčšina z vás zrejme vie, že do play off sa dostanete, pokiaľ ste v prvej osmičke. Tabuľka hovorí jasnou rečou: o siedme, resp. ôsme miesto bude pokračovať veľmi tuhý boj medzi ôsmimi mužstvami. Slovan odohrá do konca sezóny ešte 14 zápasov, s týmito mužstvami:

24.02.    JOKERIT HELSINKI                 DOMA

Čo bude v tomto nabitom kalendári rozhodujúce, ak chce Slovan uspieť a zachrániť sezónu?

Domáce zápasy

Slovanu ostáva 14 zápasov, z toho bude hrať polovicu doma, polovicu vonku. Doposiaľ bola skvelá atmosféra, ktorú na Slovane vytvárajú skalní v kombinácii s hokejovými turistami, často vodou na mlyn skôr pre súpera ako pre hráčov s orlom na hrudi. Je kľúčové, aby teraz hráči doma zabrali a porazili za 3 body najmä tím z olympijskej dediny Sochi a Atlantu od Moskvy. Pokiaľ sa toto nepodarí, asi predčasne zvesí hlavu aj večný bojovník Laco Nagy. Ak to hráči zvládnu, môžu sa nakopnúť k maximálnym výkonom na ťažkom tripe, ktorý na nich následne čaká.

CSKA, DYNAMO, SKA a JOKERIT

S najlepšími tímami, nie iba Západnej konferencie, ale pravdepodobne aj celej ligy, sa Slovan stretne do konca sezóny až 6(!) krát. Petrohradskí a moskovskí milionári, spolu s fínskymi žolíkmi budú navyše viesť neúprosný boj o najlepšie nasadenie do vyraďovacieho turnaja, a tak sa Slovan odfláknutého zápasu zo strany týchto súperov, ani prípadného podcenenia v tejto časti sezóny zrejme obávať nemusí. Pokiaľ chcú ľadoví orli na čele s maskotom Harvym ľudí zabávať aj v play off, budú si musieť dobre naostriť korčule a pazúry a body nazbierať aj v týchto stretnutiach.

Disciplína

Cez Vianoce nám to ustavične pripomínali televízni komentátori: o zápasoch sa v modernom hokeji rozhoduje v presilovkách. Slovan sa môže za disciplínu hanbiť - jeho hráči to s 671 trestnými minútami dotiahli až na piate najvylučovanejšie mužstvo v súťaži. Martin Štajnoch, ktorý sa spolu s Michalom Sersonom delí o trináste miesto v počte trestných minút spomedzi všetkých hráčov ligy, má bilanciu 16 trestných minút za každý získaný kanadský bod (65 vs 4). Ak chce ísť Slovan do play off, musí ukazovateľ zlepšiť aj napriek tomu, že ruskí rozhodcovia nad Slovanistami oko neprižmúria.

Brankári

Donekonečna omieľané, ale pravdivé. Brankár je najdôležitejší hráč mužstva. Slovan sa môže o tento post oprieť. Švédsky bohatier bol už dva krát v tejto sezóne vyhlásený za najlepšieho brankára týždňa. Z Janusa už asi brankár bleskov zo západnej Floridy nebude, no v KHL dokáže odchytať bravúrne zápasy. No a veľké očakávania sú kladené na násťročného bronzového Godlu. Bude sa aj na Slovane skandovať „Oh my Godla“?

Laco Nagy

Ak môže niektorá individualita výrazne potiahnuť kabínu Slovana do play off, tak je to okrem brankárov jedine Ladislav Nagy. Niet čo dodať.

85 bodov

Toľko bodov by pri pohľade na tabuľku a po aplikovaní jednoduchej matematiky, v ktorej tréner Matikainen určite vyniká, mohlo Slovanu stačiť na play off. Inými slovami, musí získať 28 zo 42 bodov. Ešte inakšími slovami, nemal by už v riadnom hracom čase prehrať viac ako tri, štyri zápasy.

Šanca na postup 30:80

Slovanisti budú musieť odohrať zvyšok sezóny na povestných 110%, preto nevychádzame z bežne zaužívanej 100%-nej stupnice!

Šance jediného slovenského zástupcu v KHL nie sú najružovejšie najmä pri pohľade ma fakt, že takmer polovicu zvyšných zápasov odohrá proti štyrom špičkovým európskym tímom z Moskvy, Petrohradu a Helsínk. V týchto zápasoch sa budú životne dôležité body zbierať len veľmi, veľmi ťažko. Belasí však v pamätnom bratislavskom zápase, v ktorom porazili žolíkov 6:2, dokázali že pokiaľ sa zlepšia v koncovke, dokážu s prehľadom, a troškou šťastia, poraziť aj najlepšie mužstvá v lige.

Vyšplhať sa v konkurencii siedmich solídnych mužstiev v krátkej šesťtýždňovej súťaži na jedno z prvých dvoch miest bude veľmi ťažké, ale nie nemožné. Pokiaľ hráči, na čele s Nagyom a za chrbátom s tromi dobrými brankármi zlepšia streleckú mušku a budú menej bivakovať na trestnej lavici, play off nie je ani zďaleka stratené. Slovanisti vo väčšine zápasov preukázali srdce, nasadenie a bojovnosť, bola by škoda ak by nebojovali do poslednej možnej minúty!