Prečo je Egypt squashovým panovníkom

17.01.2015 / Tomáš Kolár
James Willstrop sa naťahuje, Maestro Amr Shabana, vzadu čaká na úder počas finále MS 2005 v Pakistane.   (photo: SITA/AP Photo/Anjum Naveed)

James Willstrop sa naťahuje, Maestro Amr Shabana, vzadu čaká na úder počas finále MS 2005 v Pakistane. / (photo: SITA/AP Photo/Anjum Naveed)

V stolnom tenise sú dlhodobo najlepší hráči z Číny, najpočetnejší národ sveta je dominantný aj v badmintone, pričom konkurujú mu krajiny ako Japonsko, Kórea a Dánsko. V tenise ťažko dnes hovoriť o jednom štáte. Časy, kedy suverénne triumfovali Američania na čele so Samprasom a Agassim, sú zrejme nenavrátne preč. Švajčiarsko, Srbsko patria k najsilnejším tenisovým krajinám súčasnosti, no výborných tenistov nájdeme aj v iných, zväčša európskych krajinách. Len v squashi je world number one africký Egypt, ktorý v posledných rokoch zažíva turbulentné politické obdobie.                   

Obývajú 40% top 10                                                                                                                           

Prečo vyniká Egypt práve v squashi? V žiadnom inom raketovom športe o známom egyptskom hráčovi ani chýru ani slychu, napríklad najlepší tenista je evidovaný na 288. mieste poradia ATP. No medzi mužmi squashistami momentálne figuruje v svetovej top 10 až 5 hráčov, u žien tri. Ľahká matematika povie, že 40% osadenstva top 10 pochádza z jednej krajiny. Ba čo viac, z posledných dvanástich majstrovstiev sveta katégorie mužov, vyhrali Egypťania hneď sedem. Čim sa to dá vysvetliť?                            

Anglická kolonializačná politika voči Egyptu mala aj svoju pozitívnu športu stránku, keď už po politickej stránke by nám asi Egypťania nedali príliš za pravdu. Korene squashu totiž siahajú k britskej prípravnej škole Harrow a prvej polovici 19 storočia. Práve 19. storočie bolo obdodím, kedy britská koloniálna politika dosiahla svoj vrchol a do značnej miery zasiahla aj Egypt. Markantný vplyv Británie na svoje kolónie sa nevyhol ani športu a squashu, ktorý sa rýchlo spopularizoval aj v Egypte vďaka squashovým klubom, ktoré tam Briti otvorili. Rozkvet squashu v Egypte pokračoval až do polovice 20. storočia.        

Politika a squash pod pyramídami

Následne politika opäť raz zasiahla aj do športu, ale tentokrát v negatívnom zmysle. Predovšetkým prosovietska politika bývalého egyptského prezidenta Gamala Násira vrhla Egypt do izolácie, na čo doplatili aj squashisti, ktorí sa nemohli zúčastńovať kvalitných turnajov v zahraničí. Tým začal squash v Egypte upadať a zmenu priniesli až osemdesiate, respektíve deväťdesiate roky. Zaujímavosťou je, že sa o opätovný rozkvet squashu v Egypte postaral aj samotný bývalý prezident Mubarak, sám aktívny hráč squashu, ktorý okrem iného zorganizoval v roku 1996 veľký turnaj, a pri príležitosti ktorého nechal postaviť sklenený kurt priamo pod pyramídami.

V tom čase už mal Egypt dvoch vynikajúcich hráčov Shabanu a Ahmada Baradu. Definitívny prelom prišiel v roku 2003, kedy Amr Shabana prvýkrát vyhral majstrovstvá sveta. Odvtedy patrí nestarnúci Egypťan, s príznačnou prezývkou Maestro, spolu so svojimi mladšími kolegami, momentálnou svetovou jednotkou Mohamedom El Shorbagym a nedávno tretíkrat korunovaným majstrom sveta Ramym Ashourom k ozdobám profesionáleho okruhu squashovej federácie PSA. V prvom rade Ashour, prezývaný aj Umelec (The Artist) je hmatateľným dôkazom egyptskej squashovej školy, ktorá je charakteristická obrovskou variabilitou a pestrou paletou úderov, čím sa odlišuje od anglickej.  

Desať medailových rokov

Od roku 2005 nechýbal Egypt ani raz na medailovom stupni na majstrovstvách sveta tímov, čo sa nedá povedať o žiadnej inej krajine.Vzhľadom na nepokojnú sociálnu situáciu v krajine, ktorá sprevádza Egypt v posledných rokoch, štát nepodporuje squash ani zďaleka do takej miery, ako by si zaslúžil. Logický dôsledok tejto politiky je odchod najlepších hráčov do zahraničia. Shabana žije momentálne v Kanade, Ashour v New Yorku a El Shorbagy v Londýne. Mladí hráči tak nemajú príležitosť učiť sa od svojich veľkých vzorov, keďže väčšinu času trávia veľké hviezdy mimo Egypta.

Aj napriek tomu však pri letmom pohľade na výsledky juniorov a junioriek z nedávnej minulosti sa zdá, že Egypťania majú squash jednoducho v krvi. Egypt mal totiž svojho zástupcu v posledných deviatich finálových zápasoch svetového šampionátu v kategórii juniorov, v kategórii dievčat dokonca posledných desiatich. Uvidíme ako dlho bude trvať táto dominancia Egyptu v squashi. Zatiaľ nič nenapovedá tomu, že by sa mala končiť, skôr naopak.        

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár