NFL Playoff preview: Finále konferencií SEA - GB, NE - IND

18.01.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Kam Chancellor, obranca Seattle Seahawks, takto skóroval v zápase playoff proti Caroline. (photo: SITA/AP Photo/John Froschauer)

Kam Chancellor, obranca Seattle Seahawks, takto skóroval v zápase playoff proti Caroline. / (photo: SITA/AP Photo/John Froschauer)

Posledné tri zápasy zostávajú odohrať americkým futbalistom a za sezónou 2014 sa zatiahne v Arizone opona. Dnes spoznáme zostavu pre SuperBowl XLIX, šancu majú štyri najlepšie tímy. Tri očakávané, jedno príliš nečakané. Hrať sa bude v Bostone a Seattli, prvý z dvoch zápasov sa začína o 21:00 a oba naladíte na športovej televízii, ktorú máte ak odoberáte televízny signál od káblového operátora. 

Seattle Seahawks - Green Bay Packers

Obhajcov titulu vyzve najlepší rozhadzovač prihrávok, aký momentálne pobehuje po trávnikoch v USA. Seahawks začali sezónu rozpačito, v polovici októbra mali toľko výhier, ako prehier (3-3). Zápasom v Caroline, ktorý vyhrali 13:9 sa dostali na správnu cestu, ktorá ich po výhre nad rovnakým súperom pred týždňom v divíznom kole playoff posunula do dnešného zápasu. Z jedenástich zápasov prehrali len v Kansas City. Ostatné zápasy, hoci sa medzi nimi excelentní súperi hľadali ťažšie, vyhrali. 

Od zápasu v Kansas City znova dominuje povestná obrana Seattlu. Súperov nechali skórovať 3, 3, 14, 7, 6 a 6 bodíkov. Carolina Panthers, vyzývatelia pred siedmimi dňami síce na tabuľu zapísali 17 bodov, posledných sedem za touchdown ale dveapol minúty pred koncom zápasu, keď prehrávali o tri touchdowny a bolo rozhodnuté. V útoku sa Russel Wilson rozohral ku konzistentným výkonom, útok priemeruje takmer 24 bodov na duel. Treba povedať, že obrany, proti ktorým hrali Seahawks boli lepšie, ako útoky daných tímov. Arizona, San Fran, St. Louis, Carolina sú všetko tímy ktorých silnejšou stránkou je zabraňovať súperom postupovať hore-dole ihriskom.

Packers mali na mále. Ak by rozhodcovia uznali Dezovi Bryantovi chytenú prihrávku, ktorú v rohu ihriska pri páde trošku stratil spod kontroly, Cowboys mohli ubziknúť zo studeného Wisconsinu s cennou výhrou. Aaron Rodgers bol ale fantastický. Famózny, obdivuhodný, dokonalý. V poslednej štvrtine skompletoval všetky prihrávky svojim receiverom, v druhom polčase otočili Packers dramatický duel a vyhrali 26:21. Rodgers hral doslova na jednej nohe. 

Má natrhnutý lýtkový sval, limituje jeho unikátnu schopnosť vymaniť sa spod tlaku obrancov a prihrávať počas behu. Proti Dallasu hral zo shot-gunovej formácie, stojac tri metre za centrom, aby mohol zaťažovať problémovú nohu čo najmenej. Ruky a hlavu má však v najlepšom poriadku, v nohách má podľa vlastných slov ešte 120 minút futbalu. Je najväčším a možno jediným ohrozením Seattlu v dnešnom zápase. Ak sa mu podarí aj proti výnimočnej obrane vedenej Richardom Shermanom a Kamom Chancellorom posúvať svojich do endzóny, budú mať Green Bay šancu.

Ako tipovať

Seattle je výrazným favoritom. Doma jednoducho neprehrávajú. Diváci sú schopní vyvolať zemetrasenie, tak vedia hučať a dupať na štadióne v meste kávy, hudby a Microsoftu. Kurz na ich výhru je 1,30, hovorí teda jednoznačne. Keby bol Aaron Rodgers zdravý, určite by rozdiel nebol taký výrazný. Výhra Green Bay zhodnotí vklad odvážlivcom 3,3 násobne. 

Over/under je nastavený na 46,5 boda. Tak akurát. Priemeru Seattlu sme sa venovali vyššie, Green Bay na ihriskách súperov skóruje niekde medzi 20 a 24 bodov. Skôr by som teda odporúčal skúsiť kurz 1,8 na nižší súčet. Obrana Seahawks je jednoducho výborná, quarterback Packers nie je stopercentne zdravý. 

Hendikep dáva Packers 8 bodov, s ktorými môžu pracovať. Výrazný rozdiel, ak si uvedomíme, že hrajú dve najlepšie mužstvá celej konferencie. Majster NFC podľa mňa vzíde z vyrovnanejšieho zápasu.

Môj tip: Seattle Seahawks 24, Green Bay Packers 17

New England Patriots - Indianapolis Colts

Brady vs Manning, to bol zápas, na ktorý čakala celá Amerika. Peyton však s Denverom zaváhal a nechal sa vystrnadiť z playoff v konferencii AFC svojim nástupcom v Indianapolise. Odvážny Andrew Luck, skvele koučovaný zápas Chuckom Paganom a neschopnosť Denveru prekonať vinou zranenia nepresného Manninga priniesli pred týždňom prvé relatívne veľké prekvapenie do aktuálneho ročníka playoff. Úlohu underdoga (to je ten, s koho výhrou sa nepočíta) si Colts užili, dnes sa do nej navlečú znova. 

Tom Brady profituje - okrem geniálneho trénera Belichicka - z faktu, že Rob Gronkowski je zdravý. Už len jeho prítomnosť na ihrisku dáva obranám zabrať, musia mu venovať pozornosť, ktorá umožňuje ostatným receiverom voľnejší pohyb. Patriots doma skórujú, kedy sa im zachce. Z ôsmich zápasov prehrali len jeden, v poslednom zápase základnej časti v dueli, v ktorom nešlo o nič. Predtým zapisovali v domácich zápasoch 41, 34, 43, 51, 27, 43 a len v prvom zápase sezóny pred vlastnými fanúšikmi ešte v septembri 16 bodov. 

Colts už raz proti Patriots hrali. Doma prehrali 20:42 v zápase, v ktorom Patriots forsírovali behovú hru. Jonas Gray, muž, ktorého pred zápasom nik nepoznal, nabehal vyše 200 yardov. Odvtedy sme o ňom nepočuli. Klasický Belichick. Indianapolis je silnejší v útoku, výzva ako zastaviť behovú hru New England nedala trénerom klubu s podkovou v logu spávať celý týždeň.

Andrew Luck je ale "next best thing", čo sa quarterbackov týka. Je najlepším z mladých rozhadzovačov a jedného dňa bude podľa všetkého hlavnou hviezdou NFL. Ten deň tu síce ešte nie je, no približuje sa rýchlejšie, ako očakávali aj väčší optimisti. Hrá tretiu sezónu, v každej sa dostane o jeden zápas ďalej v playoff. Luck je líder, má silnú a presnú ruku a talent stať sa výnimočným hráčom. 

Ako tipovať

V Amerike tvrdia, že druhý zápas nočného programu (začína po polnoci) bude vyrovnanejší, ako prvý. Neviem, či súhlasím. Patriots prekonali Baltimore Ravens vo fantastickom zápase pred týždňom, vedelo sa že spomedzi všetkých účastníkov vyraďovacieho tanca majú najväčší reštekp práve z Flaccovcov z Baltimoru. Kurz na New England je 1,40 a je podľa mňa o niečo bezpečnejší, ako ten na Seattle.

Over/under je na 53,5 a pokojne skúste ísť hore. Ak niečo dokážu obaja, je to skórovať. Obrany majú svoje muchy, rozohrávači sú zasa z najlepšej sorty. 

Hendikep dáva Colts sedem bodov. Tak akurát, ak môžem napísať svoj názor. Colts ešte dnes na Patriots nebudú stačiť. O rok to ale môže byť naopak, Indianapolis je tímom, ktorý ide hore krok za krokom.

Môj tip: New England Patriots 38 - Indianapolis Colts 31

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár