Včera som nechcel byť fanúšikom Green Bay Packers

20.01.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Jermaine Kearse chytil prihrávku a ukončil sezónu Green Bay Packers. (photo: SITA/AP Photo/Jeff Chiu)

Jermaine Kearse chytil prihrávku a ukončil sezónu Green Bay Packers. / (photo: SITA/AP Photo/Jeff Chiu)

Ak ste fanúšikom Green Bay Packers, mali by ste zvážiť, či naozaj chcete čítať dnešný článok. Skutočne, premyslite si to. Možno bude pre vaše duševné zdravie, tak ťažko skúšané približne od polnoci z nedele na pondelok, lepšie, ak ho vynecháte. Nenahnevám sa, mám pre vás úprimné pochopenie. Sám fandím New York Jets a aj keď nie tak kruto, aj oni relatívne nedávno prehrali zápas, keď boli tak blízko SuperBowlu.

Štyridsať dokonalých minút

Pred zápasom - semifinále NFL, v reči amerických kmeňov NFC conference finals - dávali všetci, vrátane mňa väčšie šance na postup do Glendale v Arizone, kde sa prvú februárovú noc rozhodne o víťazovi najsledovanejšej a najlepšej ligy (copyright komentátori Sport TV počas každého lepšieho zápasu) hráčom Seattle Seahawks. Klub zo severozápadu amerického kontinentu obhajuje víťazstvo minulého ročníka, hralo doma a posledných sedem zápasov vyhralo. Súper pricestoval z Green Bay takpovediac na jednej nohe. Lýtko rozohrávača Aarona Rodgersa bolo natrhnuté od posledného zápasu základnej časti. Ledva chodil.

Prvú štvrtinu rozohrali obrany. Richard Sherman, najlepší obranca v rohu ihriska, geniálne chytil prihrávku Rodgersa do endzóny, keď zdanlivo nechal útočníkovi toľko priestoru na zbehnutie do vyznačeného územia, až vyprovokoval quarterbacka k pokusu. V prvom zápase sezóny, keď sa tí istí súperi stretli na tom istom ihrisku, si Rodgers netrúfol hodiť smerom, ktorý obhospodaroval Sherman ani pohľad, nieto loptu. Dlhovlasý absolvent univerzity v Stanforde atleticky urval šišku pre seba.

Obrancovia v bielom, teda tí z Green Bay ale ničím nezaostávali. Chytali viac prihrávok Russela Willsona, skvelého mladého rozohrávača Seahawks, ako jeho spoluhráči. Z prvých štyroch tri. Napriek tomu ale bodíky na konte vyzývateľov pribúdali pomaly. Defenzíva hráčov v čiernom bola priepustná asi ako smola čerstvo rozliata na zem. Len veľmi ťažko. Dvakrát sa Packers dostali na jeden yard od endzóny a dvakrát museli iba kopať za tri body. Polčas vyhrali 16:0, ale tým, ako dominovali sa rozdiel zdal neadekvátny. Neadekvátne malý, aby som bol presný.

Dokonalosť vydržala 40 minút. Potom sa Seahawks rozostavili na prvý field goal, pokus o tri body. Dvadsať minút pred koncom sa mali konečne dostať na tabuľu, čo drží skóre. Na prekvapenie všetkých obrancov v bielom ale ten, čo mal loptu len pridržať aby do nej kopač mohol kopnúť sa s ňou rozbehol. A prihral úplne voľnému spoluhráčovi na touchdown. Momentum napriek tomu vydržalo na strane Green Bay.

Vlastne až päťdesiatšesť dokonalých minút

Vydržalo ďalších pätnásť minút, necelých päť pred koncom viedli Packers 19:7. Rodgers robil, čo bolo treba, Seattlu sa nedarilo, ako dávno nie. S blížiacim sa koncom a náskokom takmer dvoch touchdownov boli fanúšikovia so syrovými kusmi na hlavách veľmi blízko extázy. Nie tej drogy, stavu, ktorý poznajú v športe len vyvolení. Keď sa ich tímu podarí dostať na miesto, o ktorom tak dlho snívajú. Fanúšikovia Seahawks boli veľmi blízko exitov zo štadióna.

3:52 pred koncom štvrtej štvrtiny sa domáci dostali k lopte. Stále rovnaké skóre a takmer sedemdesiat yardov vzdialenosť deliaca ich od možnosti ho zmeniť. O dve prihrávky, tri behy a stotri sekúnd neskôr bol Russel Willson s loptou v rukách v endzóne. 2:09 do konca, stále mínus päť bodov. Onside kick. Špeciálna herná situácia, keď sa mužstvo čo má výkop (po skórovaní) snaží kopnúť nakrátko, kde ho môžu chytiť aj tí jeho. Chytili. Pravdepodobnosť takého niečoho je menšia, ako malá. Ale stane sa. A momentum, tá športová pobehlica, prehodila kabát.

O tri behy, jednu prihrávku a ani nie trištvrte minúty už Seahawks viedli. Marshawn Lynch, prezývaný Beastmode sa vrútil s loptou za koncovú čiaru ihriska a pri štadióne hrozilo zemetrasenie. Tím, ktorý hral najhorší zápas sezóny, čo sezóny, asi troch, sa v poslednej chvíli dostal do vedenia. Komentátorom od Seattlu po Budapešť dochádzali superlatívy.

To nebolo všetko

Samozrejme, že nebolo. 22:19 síce svietilo v rohu obrazovky v prospech domácich, v prospech hostí ale hralo na tom istom ukazovateli stále dosť času a Aaron Rodgers. Dostať útok do vzdialenosti, aby sa z nej dalo pred uplynutím 60. minúty vyrovnať nemalo byť problémom. Ani nebolo. Heroický kopač hostí ako keby nemal nervy. 48-yardový kop nie je vôbec samozrejmý, len si skúste prekopnúť pol futbalového ihriska tak, aby ste trafili výseč nad bránkou. Overtime.

V ňom mali šťastie Seahawks. Vyhrali žreb a dostali loptu. Ak by skórovali touchdown, je po zápase. Ak field goal za tri, šancu vyrovnať by mali Packers. Čudné pravidlá, ale sú ich a nimi sa riadia. Po troch pokusoch sa Willsonovci posunuli o 17 yardov, stále mali prejsť 70, ak chceli zápas ukončiť. Podarilo sa im to na dvakrát.

Unavení obrancovia Green Bay Packers nechali za seba zabehnúť najprv Baldwina a potom Kearsea. Hráč domácich s číslom 15 bol obojstranným hrdinom zápasu. Prvé štyri prihrávky, ktoré jeho smerom hodil jeho quarterback, skončili v rukách súpera. Piatu už chytil útočník a ukončil ňou zápas. Poslal svojich do SuperBowlu 49 a priaznivcov Green Bay do depresie.

Zápas, o ktorom sa bude roky rozprávať

Veľké, významné zápasy sa rodia, keď je o čo hrať. V noci na včera bolo. Zápas sledovala asi pätina všetkých obyvateľov USA. Každý, kto sa dostane do SuperBowlu je považovaný za posvätne nesmrteľného. Priebeh zápasu navždy prepožičal finále NFC mystiku, o ktorej budeme my, čo sme zápas videli, hovoriť svojim deťom. Nezlomnosť a viera vo vlastný úspech boli dôvodmi, prečo Seattle dokázal v závere otočiť a získať právo cestovať na posledný duel sezóny. Napriek faktu, že 93% zápasového času odohral vskutku mizerne a naopak, Packers hrali takmer dokonalý futbal.

Russel Willson, Marshawn Lynch, obrancovia Richard Sherman či Earl Thomas (poslední dvaja dohrávali zápas vskutku dochrámaní) sa stali legendami. Aj keby o dva týždne prehrali, zápas proti Green Bay navždy zostane jedným z najvýznamnejších v ich kariérach. Lebo je jedným z najvýznamnejších v ligovej histórii.

A čo fanúšikovia Green Bay Packers? Tí sa až sem nedočítali, lebo ešte nemôžu a tak skoro ani nebudú. Z takej prehry sa nedostáva ľahko, ak vôbec. Zabudnúť na ňu nepôjde, horkú chuť najdepresívnejšieho dňa v roku nezmyjú ani budúce víťazstvá. Držte sa, cheeseheadi.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.