Carlsen víťazne, ale konkurencia mu rastie

28.01.2015 / Tomáš Kolár
Carlsen, vľavo, Caruana, vpravo. Nad figúrkami na šachovnici. (photo: SITA/AP Photo/Keystone,Walter Bieri)

Carlsen, vľavo, Caruana, vpravo. Nad figúrkami na šachovnici. / (photo: SITA/AP Photo/Keystone,Walter Bieri)

Už od roku 1938 sa datuje šachový turnaj v holandskom Wijk aan Zee, ktorý je spolu so španielskym Linaresom a nemeckým Dortmundom všeobecne považovaný za jeden z najsilnejších superturnajov sveta. Na začiatku tohto roka tak napísal už svoju sedemdesiatu siedmu kapitolu a priniesol veľmi podarené podívaníčko.

Šachová smotánka

V hlavnom turnaji štartovali okrem iných aj úradujúci majster sveta Magnus Carlsen, Talian Fabiano Caruana, ktorý má za sebou fantastický rok s asi najlepším individuálnym výsledkom všetkých čias (najsilnejší turnaj histórie Saint Louis 8,5 bodu z 10!), ako aj v súčasnosti suverénne najlepšia šachistka sveta Hou Yifan.                   

Po katastrofálnom začiatku fenomenálneho Nóra (1 bod z troch), Carlsen opäť preukázal, prečo je už niekoľko rokov o stupienok vyššie pred všetkými ostatnými. Šesť víťazstiev v rade po tak nepodarenom štarte dokumentuje obdivuhodnú psychickú odolnosť a mentálnu vyzretosť ešte stále iba dvadsaťštyriročného šachistu. S blížiacim sa záverom mu dýchalo na chrbát hneď niekoľko hráčov, ale Carlsen napokon s deviatimi bodmi o pol bodu predbehol hneď štvorčlennú skupinu prenasledovateľov.

Nástup omladiny

Francúz Vachier-Lagrave, domáci Holanďan Anish Giri, Číňan Ding Liren a Filipínčan Wesley So, ktorý už v súčasnosti reprezentuje USA, skončili v tesnom závese. Ani jeden z týchto hráčov nemá viac ako dvadsaťštyri, čo je nepochybne znakom masívneho nástupu mladej generácie. Jediným starším harcovníkom, ktorý dokázal držať krok so šachovými "prodigies" bol Ukrajinec Vasilij Ivančuk, ktorý bol - ako už tradične - nevyspytateľný.

Najväčším sklamaním bol určite výkon momentálnej svetovej šestky Leva Aroniana, ktorý dokázal zvíťaziť iba raz, aj to proti suverénne najslabšiemu účastníkovi turnaja Gruzíncovi Jobavovi. Naopak, viac ako dôstojnú úlohu zohrala ešte iba dvadsaťročná čínska rising star Hou Yifan, ktorá je po odchode maďarskej legendy Judit Polgárovej, suverénne najlepšou šachistkou sveta. Už táto jej prvá vážna skúsenosť medzi mužskou svetovou špičkou naznačila, že Polgárová má viac ako dôstojnú nástupníčku.                                                                                             

V Béčku Čech proti tínedžerovi

V B turnaji, ktorý bol stále veľmi solídne obsadený, to bol v podstate od začiatku až do konca duel medzi českou jednotkou Davidom Navarom a čínskym pätnásťročným supertalentom Wei Li, ktorého kombinačná hra bola pôžitkom pre nie jedného šachového priaznivca. Ani jeden nenašiel v priebehu turnaja premožiteľa, avšak Li predsa zaznamenal o jednu výhru viac ako Navara a s obdivuhodným výsledkom (10,5 z 13) vyhral celý turnaj.                                                                          

Šachová mlaď sa hlási o slovo viac ako kedykoľvek predtým a bude nesmierne zaujímavé sledovať, či jej bude staršia generácia stíhať.         

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár