7 aktuálnych prestupov, po ktorých futbalové oko nezostalo suché

30.01.2015 / Maroš Fabianek
Po návrate v dobre známej póze. (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Po návrate v dobre známej póze. / (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Prvý futbalový transfermarket v roku 2015 sa pomaly blíži k svojmu koncu, podľa nás sa v ňom viac nestalo, ako stalo. Ešte pár dní sa budú rozoberať konšpirácie, mocné aj na Eliota s Rostasom a 2. februára FIFA odmáva vlajkou koniec špekuláciám v zimnom prestupovom termíne. My sme zhromaždili sedem prestupov, ktoré sa v tomto termíne už uskutočnili a určite nenechajú jedno oko futbalového kajnšmekera suché.  

1. Steven Gerrard, FC Liverpool › Los Angeles Galaxy

Informácia, ktorá zarmútila celú červenú časť Liverpoolu a potešila ostatok Anglicka. Najznámejší Štefan z Anfield Road opustí tím Martina Škrtela až v lete, ale dohoda o prestupe je už uzavretou a spečatenou. Americká Major League Soccer privíta ďalšieho hviezdneho hráča, ktorý jej zdvihne kredit. Do Galaxy príde prirodzený teamleader, ktorý by po ukončení kariéry Landona Donovana mohol vrátiť mesto anjelov na vrchol americkej kopanej.

2. Fernando Torres, AC Miláno › Atletico Madrid (hosťovanie)

Hráč s tvárou bábätka sa vrátil do svojej domoviny. Po vydarenom angažmáne v Liverpoole už nevedel nájsť strelecký apetít ani v Chelsea, ani v Miláne, ani na tréningu, ani nikde. S návratom do červenej časti Madridu odstrelil hneď tú bielu z Copa del Rey. Fernando sa hlási k slovu a ak by sa priblížil ku gólovej chuti Costu z minulej sezóny, Madrid nemusí reprezentovať v Európe len jeden klub, ale opäť dva. V prvých siedmich zápasoch v staronovom klube dal dva góly už v prvej minúte. To musí byť voľajaký rekord.

3. Martin Odegaard, Stromsgodset › Real Madrid

Rok narodenia 1998 a prestup v hodnote skoro 3 miliónov eur, k tomu asi nič viac netreba. Najmladší nórsky reprezentant v A-mužstve Drillos. Pred nedávnom ešte pendloval Európou a skúšal tréningy v Londýne, v Mníchove a predsa ho uchýlil Ronaldo, keď už je tá Irina preč. Týždenný plat 100 000 eur je 2-krát viac, ako má Hamšík na vrchole kariéry v Neapole a 2,5-krát menej, ako má Messi v Barcelone. Najbohatší klub sveta teda investoval kopec eur do hráča, ktorého ešte dva roky bude musieť na tréningy voziť otec. Proti gustu žiaden dišputát. Radšej sa naučme jeho meno naspamäť.

4. Wilfried Bony, Swansea City › Manchester City

Fanúšikovia pražskej Sparty, prišiel váš čas. Bývalý hráč z Letnej, ktorý sa cez holandské Vitesse a anglické Swansea dostal do modrej časti Manchestru. Reprezentant Pobrežia Slonoviny, ktorý po Didierovi Drogbovi môže zdvihnúť futbalovú vlajku slonov opäť trošku vyššie. Prestup v hodnote 32 miliónov eur nerozpumpuje len rozpočet Swansea City, ale aj city ich majiteľa. 

5. Xherdan Shaqiri, FC Bayern Mníchov › Inter Miláno

Pár rokov toto švajčiarske dieťa rozbúchavalo srdce diváčok v Allianz Aréne a teraz tú možnosť dostali temperamentné pizza štangle. Dlhé špekulácie o prestupe sa rozprúdili azda najviac po MS v Brazílii, kde sa krajný záložník zaradil medzi ťahúňov krajiny lyžiarov. San Siro očakáva návrat na vrchol, ako za čias Josého Mourinha. Uvidíme, či si diváci od radosti niekedy zakričia ShaQa laka boom.

6. Samuel Eto´o, FC Everton › Sampdoria Janov

Kamerunský lev sa z anglického počasia po roku a pol sťahuje do dovolenkovej destinácie. Niet sa čo čudovať. Po dlhých rokoch v Madride, na Malorke a v Barcelone zrejme nezvládol tlak britských prehánok. Gólová potencia sa na ostrovoch nepotvrdila a snáď ju rozprúdia pravé talianske špagety. Samuel hlási útok na európske poháre. Stane sa z neho janovský Capo di Tutti?

7. Adam Nemec, Union Berlin › FC New York City

Prvý Slovák, ktorý vymenil futbal za soccer. Po nezhodách v klube opúšťa druhú najvyššiu nemeckú ligu a onedlho sa stane spoluhráčom Franka Lamparda. Áno, dobre čítaš. Nemec veľmi dobre vie, kto je Lampard. Naopak je to však otázne, rovnako ako to, či Lampard vôbec za NewYork nastúpi. Slovenský Raul Meireles okúsi chuť mesta, ktoré nikdy nespí dúfajúc, že to nebude práve on, kto kredit Major League Soccer svojimi výkonmi opäť zníži. 

Čím je deadline prestupov bližšie, informácie z kuloárov sú hlasnejšie. Hovorí sa o veľa menách, známych, či neznámych. Pravidlo je ale jasné – acta non verba. Možno predsa príde ešte ten, kto všetkým svojim prestupom vypáli rybník.

 

Maroš Fabianek

Maroš Fabianek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár