Chlieb a hry, dnes a denne

07.02.2015 / Michal Mácsai
Policajná helikoptéra nad štadiónom počas semifinále Afrického pohára.  (photo: SITA/AP Photo/Sunday Alamba)

Policajná helikoptéra nad štadiónom počas semifinále Afrického pohára. / (photo: SITA/AP Photo/Sunday Alamba)

O čom ten šport vôbec dnes je? Pre koho sa hrá? A je o víťazoch už vopred rozhodnuté? Dôvody, prečo sa nad tým pozastavujem, mi behajú po mysli jeden za druhým najmä vďaka dvom šampionátom, ktoré vrcholili v ostatných dňoch a týždňoch. V dnešných pohnutých časoch je azda všetko otázkou financií a prestíže, kde slovo fair-play a zdravá súťaživosť upadajú do zabudnutia...

MS v hádzanej

Peniaze sú viac, ako splnenie kritérií pre postup. Katarské majstrovstvá sveta v hádzanej sa zapíšu do histórie, nie práve v najlepšom. Niekoľko dní pred losovaním šampionátu sa udial (ne)legálny podvod – kvalifikovanú Austráliu nahradilo Nemecko na divokú kartu. Dôvod je pomerne jednoduchý. Prečo na šampionát vziať chudobnú Austráliu, ktorá sa podľa pravidiel kvalifikovala, keď môžeme vziať Nemecko, ktoré sa nekvalifikovalo ale má najlepšiu ligu sveta, zázemie, hospodárstvo, sledovanosť a sponzorov?

IHF nechcela vziať Austráliu vraj kvôli tomu, že Oceánia nemá plnohodnotnú kontinentálnu federáciu. Dobre, toto by ešte svet ako tak pochopil. V tom prípade ale ako náhradník mal postupovať Island. Pred Nemeckom skončilo dokonca i Poľsko. To sa kvalifikovalo, ale otázkou je, keby sa to stalo im, či by IHF postupovala rovnako. Takže vysvetlenie nechám na Vás. Pravdou je, že z toho faux paux sa smiali aj nemecké médiá. Sledovanosť je sledovanosť, peniaze sú peniaze.  

Ale to sme ani zďaleka neskončili. Ak ste si aspoň z času na čas prepli na športový kanál počas januára, alebo čítali športové noviny, iste ste postrehli, že do finále sa dostalo mužstvo Kataru. Mužstvo, ktoré malo v zostave iba pár čírych Katarčanov a zvyšok naturalizovaných hráčov z celého sveta. De facto hráte proti výberu sveta a nie reprezentácii, čo nedáva veľký zmysel pri majstrovstvách sveta krajín. Čo je zaujímavé, že Katarčania prehrali iba dva z posledných 30 vystúpení. Ktovie, prečo?

Nádherný príbeh, takmer so šťastným koncom, pripomínajúci ťaženie hokejistov Švajčiarska, ktorí zakončili púť na MS na druhom mieste.  Veď o to v športe ide, aby sa aj trpaslíci vzopreli obrom. Malo to iba jeden jediný problém – nebolo jedného zápasu, s výnimkou finále, kedy by rozhodcovia nepomohli domácim. V niektorých zápasoch až priveľmi očividne... Ale ak chcete mať čo najvyššie zisky, vysielacie práva a plné haly, musíte svojho koňa udržať stoj čo stoj na dráhe. Najlepšie až do finále. Tak aj bolo.

Africký pohár národov

Nie je to až tak dávno, čo sme priniesli článok o majstrovstvách Afriky. Vyjadrili sme sa, že môžu byť opäť zaujímavými. A aj sú. Ibaže v negatívnom význame slova. Domáci usporiadateľ z Rovníkovej Guinei, čo by jeden z najnižšie posadených tímov v rebríčku FIFA z Afriky, sa dostal až do semifinále. Opäť to vyzerá na príbeh plný pozitívnych emócii, nadšenia hráčov a skvelých výkonov na ihrisku. Pravda je ale samozrejme úplne inde. Už postup zo skupiny bol "zázračný", zaistený vymyslenou penaltou. Raz sa to dá prehrýzť, poviete si...

Nasledovalo štvrťfinále s Tuniskom a v 92. minúte ďalšia penalta, ktorú rozhodca vyčaroval lepšie, ako Copperfield. V nadstavenom čase faul na hranici pokutového územia, ktorý by nezapískal ani človek s desiatkami dioptriami. Gól, koniec zápasu. Guinea postúpila a rozpútalo sa peklo. Aj keď, vtedy sme ešte nevedeli, čo sa stane len o niekoľko hodín neskôr. Ale nepredbiehajme. Tuniskí fanúšikovia vbehli na hraciu plochu a chceli si ručne stručne vysvetliť pohľad na zápas s hlavným arbitrom. Tunisko malo za zápas odpískaných neuveriteľných 41 faulov...

Semifinále. Rovníková Guinea vs. Ghana. Časť turnaja, kedy sa začína hrať naozaj dobrý futbal. Väčšinou. Tešil som sa na ďalšie boje – tie aj pokračovali, akurát, že sa bojovalo na tribúnach. Od úvodu bolo jasné, že tento rozhodca už nie je ovládaný domácimi a teda môže skomplikovať cestu za štedrými odmenami a vplyvom. Stalo sa. Aké krásne bolo sledovať tie nervózne, priam vypnuté hlavy domácich futbalistov, keď im arbiter nepripiskoval. Od nervov rozhadzovali rukami, faulovali, hádali sa a pridali nešetrné zákroky na hranici únosnosti.

To už si všimli aj fanúšikovia a v duchu hesla „treba dodržiavať pitný režim“ hádzali počas zápasu na hraciu plochu plastové flaše. Najprv na hráčov, o niečo neskôr aj na tribúny k fanúšikom Ghany. Aj tí boli asi smädní. Nátlak zo strany domácich hráčov i fanúšikov silnel najmä po dvoch rýchlych góloch Ghany. Asi o 35 minút neskôr som už iba sledoval, ako sa hráči zbehli k sebe a rozhodca prerušil zápas. Fanúšikovia Ghany zo svojho sektora ušli pred neprestávajúcim dažďom plastových fliaš za bránu domáceho brankára.

V tej chvíli sa stalo niečo neuveriteľné – nad štadiónom začala krúžiť helikoptéra. Po policajtoch ani stopy. Asi boli v Poluse na čaj. Zasa. Najlepšie to vystihol český komentátor najsledovanejšieho športového kanálu, keď zahlásil, citujem: "Dostávám informace, že helikoptéra rozhání zlobivé fanoušky na tribunách... Vezměte si to posvém, ale rozhánět fanoušky helikoptérou jsem ještě neviděl."

Po nekonečných minútach sledovania priameho prenosu rozháňania fanúšikov sa zápas dohral, priaznivcov Ghany pred rozvášneným davom ukryli do útrob štadióna. Podľa dostupných informácii totiž fanúšikovia, ktorý boli helikoptérou vyhnaní pred štadión, sa tam zhromaždili a čakali na diváckych súperov s cieľom biť sa. Našťastie sa nikomu nič nestalo a navyše do finále zaslúžene postúpil lepší tím. Posledný zápas turnaja bude teda verme oslavou futbalu medzi Ghanou a Pobrežím Slonoviny.

Happy end?

Mrzí, kam až nechali funkcionári Rovníkovej Guinei (a Kataru a mnoho mnoho ďalších krajín,klubov a politikov) s vidinou zisku zájsť celé športové divadielko, pri ktorom už mohlo ísť aj o ľudské životy. Šport sa hrá pre divákov. Alebo je to len ďalšie klišé, zamaskované inou, vyššou mocou? Tak určite!

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár