Fedcupový tím padá. Prečo?

09.02.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Anna Karolína Schmiedlová ukázala, že môže byť budúcnosťou FedCupového tímu. (photo: SITA/AP Photo/Andy Brownbill)

Anna Karolína Schmiedlová ukázala, že môže byť budúcnosťou FedCupového tímu. / (photo: SITA/AP Photo/Andy Brownbill)

Slovenský fedcupový tím vyhral duel najdôležitejšej ženskej tímovej tenisovej súťaže pred dvoma rokmi. V Srbsku uspeli v prvom kole svetovej skupiny 3:2, po dvoch bodoch Daniely Hantuchovej a jednom Jany Čepelovej, ktorá nahradila zranenú Dominiku Cibulkovú. Odvtedy už nič.

Idú dole

Semifinálová prehra v Rusku 2:3 začala šnúru prehier, ktorú hráčky s trénerom Matejom Liptákom nezastavili ani v Holandsku. Sedemnástemu tímu sveta (Slovensko je 10.) podľahli na ich antuke 1:4. Vlani prehrali tenistky obidva zápasy, na ktoré nastúpili. Doma s Nemeckom aj v Kanade, po minulovíkendovej štvrtej prehre v rade klesli do playoff o udržanie sa v II. svetovej skupine. Hrozí vypadnutie do tretej, Euroafrickej, ligy.

Prečo? Čo sa stalo s tímom, ktorý ešte nie tak dávno ašpiroval na finále celej súťaže?

Päť hráčok v najlepšej svetovej stovke tenisového rebríčka nemá veľa krajín. V osemčlennej prvej svetovej skupine účinkuje až polovica krajín, ktoré majú v TOP 100 menej reprezentantiek. Austrálčanky tri, Francúzky štyri, Poľky a Kanaďanky majú len jednu tenistku medzi najlepšími. V kvantite problém nebude. 

Ani v kvalite. Dominika Cibulková je hráčkou úzkej svetovej špičky, za ňou máme kvalitu vlastne na každý povrch. Daniela Hantuchová je veteránka, stále schopná na rýchlom povrchu zabojovať aj proti rebríčkovo lepším hráčkam, Anna Karolína Schmiedlová práve v  Holandsku predviedla, že napriek mladému veku a chudobnejším skúsenostiam vie za Slovensko odviesť kvalitnú prácu na antuke. Na nej sa osvedčila už aj Jana Čepelová, ony dve by mohli byť základom pre budúce, úspešnejšie fedcupové ročníky. Len Magdaléne Rybárikovej sa nedarí v reprezentačnom drese bez ohľadu na povrch. 

Čosi sa vytratilo

Tímové súťaže ale nevyhrávajú suché štatistiky a to, kto kde stojí vo svetovom rebríčku. Tenisové tímové súťaže sú náchylné na tímového ducha. Team spirit dokáže pozdvihnúť aj výkonnostne slabšieho hráča na úroveň papierového favorita. Team spirit dokáže, že aj zdanliví outsideri vedia v piatich zápasoch získať tri body, potrebné na postup. 

Tímový duch ale nie je iba to, či majú dievčatá počas hracieho týždňa a víkendu dobrú náladu. Tímový duch znamená, že počas celého roka, pri každej príležitosti, sa zíde bez reptania najlepšia možná zostava. Kapitán má potom počas fedcupového týždňa relatívne jednoduchú úlohu. O to ťažšiu však počas ostatných týždňov v roku. Čím lepšie vzťahy, tým lepší prístup k reprezentácii, tým lepší materiál, z ktorého sa stavia zostava a určuje stratégia. 

To magické tímové "čosi" sa aktuálne ako keby vytratilo. Nikto nespochybňuje, že najlepšie dve tenistky poslednej dekády, Daniela a Dominka, urobili pre FedCup a reprezentáciu veľa. Urobili a právom budú jedného dňa patriť do Siene slávy slovenského tenisu. Od prehry s Nemeckom pred rokom sa však ako keby z FedCupového tímu vytratil tímový duch.

Ako keby sa skončila éra, v ktorej bolo samozrejmé, že termíny FedCupu boli v kalendároch všetkých hráčok sväté.

Niečo podobné, ako keď hokejisti z NHL chodia na majstrovstvá sveta. Pamätáme si časy, keď chodili aj napriek zákazom a nevôli svojich tímov. Teraz prídu, keď nie sú zranení a majú kontrakt aj na budúci rok. Aj tenistky po novom evidentne budú hrať len vtedy, keď im to vyhovuje.

Či skôr, prídu len ak im to nenabúra ich individuálne plány. Ak bude povrch a súper sedieť s celoročne naplánovaným plánom práce. Ak nebude, smola. Šancu dostanú ďalšie. Čo mimochodom vôbec nie je na škodu. Len ako fanúšikovia budeme musieť na čas zľaviť z očakávaní, na ktoré sme si po úspechoch slovenského FedCupu zvykli.  

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár