Na Berlín! Dnes sa začína púť do finále Ligy majstrov

17.02.2015 / Tomáš Kolár
Dal by Zlatan dole dres v rámci promo kampane, aj keby už jednu žltú mal? (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Dal by Zlatan dole dres v rámci promo kampane, aj keby už jednu žltú mal? / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Časy, keď mali fanúšikovia možnosť sledovať ten najkvalitnejší futbal Európy len počas víkendu sú dávno preč.  Futbalová streda trvá znova od dnes až do štvrtka, kedy sú na programe prvé playoff zápasy Európskej ligy. Púť s názvom Na Berlín!, kde sa odohrá májové finále LM, sa dnes začína. Na (televíznom) programe sú prvé osemfinálové zápasy Ligy majstrov. 

Jasný bavorit

Len ťažko by sme hľadali medzi ôsmimi osemfinálovými dvojicami papierovo jednoznačnejšiu ako Šachťar Doneck a Bayern Mníchov. Kým jeden z najväčších favoritov na celkové prvenstvo sa otriasol po menšej kríze viac ako presvedčivo, ukrajinský majster odohral posledný súťažný zápas ešte v rámci základnej skupiny ligy najlepších. Jarná časť ukrajinskej ligy sa ešte nazačala. Viac ako dvojmesačná pauza od pravého a nefalšovaného súťažného zápasu rozhodne nezvyšuje šance ukrajinského outsidera napriek tomu, že počas tohto obdobia odohral deväť prípravných zápasov, v ktorých ani raz neprehral.

Na domácej pôde nevyhral Šachťar s nemeckým tímom od roku 1980, a keď k tomu pripočítame, že vzhľadom na vojnu na východe Ukrajiny sa bude hrať 1200 kilometrov od Donecka v Ľvove, malo by sa jednať o dopredu prehratý boj. Ani Bavori však na ukrajinskej pôde neexcelujú,  z doterajších piatich zápasov u nášho východného suseda, vyhrali len raz a až trikrát prehrali. Hlavnou hrozbou Šachťaru by mal byť Luiz Adriano, jeden z početnej brazílskej enklávy v drese ukrajinského majstra. Tento kanonier bol najlepším strelcom Šachťaru v predchádzajúcich piatich sezónach, v tohtosezónnej základnej skupine LM súperom nastrieľal 9! gólov z 11! striel. #NeuerAchtung!

Zároveň ide aj o súboj dvoch extrémne úspešných trénerov. Pep Guardiola nepotrebuje bližšie predstavenie, ale ani jeho sok Mircea Lucescu nie je žiadne béčko. Za desať rokov na lavičke Šachťaru s ním získal osemkrát titul a raz dokonca aj pohár UEFA. Ak rumunský stratég svoj polobrazílsky manšaft pripraví takticky, môžme sa dočkať aj väčšej drámy, ako sa vo všeobecnosti očakáva. Favorit je ale jasný. Bavori. 

Dôjde k senzácii?

Druhý utorkový duel je neporovnateľne vyrovnanejší. Máme ešte v živej pamäti minuloročný dvojzápas Paríž Saint Germain proti londýnskej Chelsea. V Parku princov vyhrali zverenci Laurenta Blanca 3:1, ale na Stamford Bridge strelil rozhodujúci druhý gól iba pár minút pred koncom Ba. Oba tímy nepredvádzajú v posledných zápasoch zrak oslňujúci futbal, avšak Chelsea napriek tomu víťazí, kým Parížania aj v poslednom kole prišli o dva body v posledných minútach.

Oveľa závažnejšie dôsledky ale môžu mať zranenia hneď štyroch stabilných hráčov základnej zostavy PSG - Thiaga Mottu, Matuidiho, Lucasa a Marquinhosa, ktorých štart visí vo vzduchu nad Seinou. Milovaný a zároveň nenávidený Zlatan nepochybne nebude chýbať v základe a mal by byť hlavným tromfom parížskeho veľkoklubu. Napriek 33 rokom mu to stále strieľa (20 gólov v 28 zápasoch) a ani cez víkend nezostal svojej povesti nič dlžný. Kontroverznú splátku splatil okrem gólu z kategórie bojových umení žltou kartou za úmyselne vyzlečený dres, pod ktorým mal nové tetovania namaľované v rámci charitatívneho projektu.  

Otázkou zostáva aj, či sa do bránky Mourinhovej ekipy postaví Courtois, ktorý v poslednom čase zaostáva za očakávaniami, alebo dostane príležitosť Petr Čech, ktorý v sobotu modrých spasil. Zápas bude mať špecifickú príchuť pre Davida Luiza, ktorý ešte v minulej sezóne obliekal práve dres Chelsea a ide tak hrať proti "svojim". Z hľadiska Parížanov bude kľúčové, ako si brazílska stopérska dvojica Thiago Silva - Luiz poradí s topkanonierom Diegom Costom, ktorý ak v tejto sezóne nastúpil, vždy ho bolo plné ihrisko. Martin Škrtel by vedel rozprávať. Zopakuje PSG výsledok z prvého zápasu spred roka? 

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár