Musíme si pomáhať

17.02.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Richard Lintner, bývalý hokejista. (photo: SITA/Robert Tappert)

Richard Lintner, bývalý hokejista. / (photo: SITA/Robert Tappert)

Richard Lintner prekvapil. Hokejista, ktorý mohol sezónu v pohode dohrať v obrane Trenčína, alebo možno aj voľajakého lepšieho neslovenského klubu, včera s úsmevom sebe vlastným ohlásil koniec kariéry. Zo dňa na deň, štyri zápasy pred koncom základnej časti. Dukla sa v prvom kole playoff stretne s Nitrou, alebo Banskou Bystricou, je možné, že sa ligový hokej pod Čákovým hradom bude hrať možno iba do polovice marca. 

Pozitivista

Bek, ktorého najviac preslávil víťazný premenený nájazd v semifinále MS 2002, sa podujal zachraňovať slovenský hokej. Tvrdí, že ak sa teraz nepodarí zastaviť špirálu, roztočenú smerom nadol po odchode Slovana do KHL, profesionálny hokej u nás zahynie. #HokejováRepublika sem, hokejová republika tam. Nerád, no musím súhlasiť. 

Otázne je, ako. Dúfam, že spolukomentátor verejnoprávnej televízie, ktorý sa nebojí povedať svoj názor kedykoľvek sa ho na to opýtate, má premyslených aspoň prvých niekoľko krokov. Začal sympaticky, pozitivizmom. Verejnou výzvou na prácu, dokonca spoluprácu okrem iného aj hráčov svojej generácie. 

Tri ciele?

Zadefinovať tri ciele, ktoré by mohla nová sila v hokejovom hnutí dosiahnuť, nemusí byť vôbec ťažké. Tipol by som si, že by mohli byť tieto: 

  1. Dostať Slovan do Extraligy
     
  2. Vymeniť vedenie SZĽH
     
  3. Postaviť štadión v Trenčíne
     

Slovan v Extralige

Príležitosť, ako dať domácej ligovej súťaži pozitívny impulz leží pri nohách. Slovan Bratislava podľa všetkého opustí KHL, zdá sa, že zotrvaniu neverí už ani večný optimista Maroš Krajči. Určite to nie je vysnívaný scenár bratislavského klubu, no nedá sa povedať, žeby sa tri roky nesnažili. Keď ale nedokáže región Bratislava a v širšom zmysle slova Slovensko ako také uživiť jeden tím v ruskej lige (bez ohľadu na geopolitické súvislosti), nie je hanbou priznať si to a vrátiť sa "domov". 

Súhlasím s Lintnerom, že ak by sa Bratislavčania prihlásili do akejkoľvek inej súťaže, bol by to ďalší úder krehkému, možno už ani neexistujúcemu sebavedomiu slovenskej ligovej pospolitosti. A ak by sa, povedzme do Českej ligy, pridali Košice, bola by to už rana z milosti. Treba teda urobiť všetko preto, aby sa @HCSlovanBA vrátil na lokálne ľady. 

Vymeniť vedenie SZĽH

Ryba vonia od hlavy. Občas to je iný druh vône, občas je to smrad, povedať by mohol klasik.  Za súčasný stav hokeja na Slovoensku je zodpovedné vedenie zväzu (okrem iných). MS 2011 a MS 2019 sú nepochybne sukces, fakt že ich smieme organizovať hovorí veľa o schopnosti diplomacie a tom, že nás ešte stále berú v hokejovom svete vážne. To je ale len čiastkový úspech. Pozlátko, ktoré keď odkryjeme, zacítime rybacinu.

Otázka, či vymeniť, alebo nie, vedenie zväzu nie je témou dňa. Bude ale témou až po MS v ČR, čo dnes dáva stále dosť času na odštartovanie "kampane", či už pre Richarda L., alebo pre niekoho, o kom dnes ešte nevieme, ale možno sa v deň, kedy sa bude o novom šéfovi zväzu bude rozhodovať, bude kandidovať proti obhajcovi prestížnej vizitky. V skutočnosti ale nie je fakt, kto je predsedom zväzu, životne dôležitý pre úspech Lintnerovej misie. Teda pokiaľ jemu a jeho aktivitám nebudú hádzať polienka pod korčule.

Postaviť štadión v Trenčíne

Štadión v Trenčíne je v smutnom stave. Podobne v ďalších mestách, kde sa aktuálne hrá ligový hokej. Lopata v zemi v meste s hokejovou kronikou plnou zlatých písmen by bola správnym impulzom pre zvyšok republiky a dôkazom, že to Lintnerovci myslia vážne.

V prihláške na organizovanie MS 2019 je navyše napísané, že si organizátor vyhradzuje právo zmeniť druhé dejisko majstrovstiev, ak sa v inom meste ako v Košiciach dovtedy postaví príslušná hala. Odkedy som si túto vetu prečítal na webe iihf.com žijem v presvedčení, že Trenčín ohlási rekonštrukciu Zimného štadióna Pavla Demitru.

Dávalo by to zmysel. Silná skupina trenčianskych hráčov môže prispieť (možno aj finančne, ale možno by to ani nebolo potrebné) k tomu, aby sa v Rybničkovom meste rekonštruovali naraz štadióny dva. Za štyri roky by to mohli s prehľadom stihnúť.

Štvrtým dôležitým bodom, je marketing. Lintner už pri práci s Duklou naznačil, že mu rozumie a je ochotný robiť veci, ktoré sme v lokálnych podmienkach doteraz nepoznali. Je zároveň jediným, kde môžme ponúknuť pomocnú ruku aj my. Radi sa zapojíme do akéhokoľvek zmysluplného projektu zamernaého na pomoc slovenskému hokeju. Musíme si pomáhať, slovenský hokej stojí za to.   

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár