Na Berlín! Repete v Gelsenkirchene

18.02.2015 / Tomáš Kolár
Biely balet Cristiana Ronalda. (photo: SITA/AP Photo/Andres Kudacki)

Biely balet Cristiana Ronalda. / (photo: SITA/AP Photo/Andres Kudacki)

Keď sa v decembri pri žrebe osemfinále LM objavil Real Madrid ako súper nemeckého Schalke, fanúšikom gelsenkirchenského klubu určite behal mráz po chrbte. Dôvod? Jednoduchý, minuloročné spomienky na domáci debakel 1:6 a celkovú hanebnú prehru 2:9.

Ronaldo vs DiMatteo

Po neuveriteľne dlhej sérii 22 výhier Realu prišlo menšie utlmenie, v nemalej miere spôsobené aj početnými zraneniami v tábore Ancelottiho. Stopercentne budú chýbať James, Coentrao, a predovšetkým Ramos v obrane, to budú citeľné straty. Naopak, druhý stopér Pepe, by mal byť pripravený zasiahnuť do bojov, ako to len on vie. To je aj prípad Luku Modriča, avšak ťažko predpokladať, že po trojmesačnej odmlke zapríčinenej zranením stehenného svalu, bude v základnej jedenástke. #BudeToNaRonaldovi

Na druhej strane, Schalke sa z dôležitejších hráčov bude musieť zaobísť "len" bez svojho tvorcu hry a veľkej nádeje nemeckého futbalu Juliana Draxlera, ktorý je zranený už takmer tri mesiace. Dá sa očakávať, že loptu na kopačkách bude mať väčšinu času Real, keďže tréner Di Matteo v posledných zápasoch na silnejšie tímy vyrukoval s defenzívnejšou taktikou, hoci s nemalými úspechmi. Napriek tomu je Real bez akýchkoľvek diskusíí v pozícii jasného favorita. Hanba, akú utrpeli hráči Schalke v minulej sezóne, sa ale zrejme opakovať nebude. #Real na ceste za jedenástym titulom v LM?

Paulo Sousa vs Porto

Druhý stredajší duel obstarajú švajčiarsky Bazilej a draci z portugalského Porta. Kým postup Porta sa všeobecne čakal, hoci bol v základnej skupine H až nečakane suverénny, švajčiarsky Bazilej sa postaral o poriadne prekvapenie, keď na jeho úkor sa s najprestížnejšou klubovou súťažou porúčal Liverpool. Obe mužstvá preukázali v poslednom období veľmi dobrú formu, keď Porto z posledných trinástich duelov až desaťkrát zvíťazilo a Bazilej z posledných deviatich ligových zápasov vyhral až sedemkrát a ani raz neprehral.

Švajčiarskemu majstrovi však budú okrem suspendovaného brankára Schära chýbať tak González, ako aj v zadných radoch Marek Suchý, Xhaka a dlhodobo zranený bulharský reprezentant Ivan Ivanov. Práve absencia obranncov sa môže ukázať ako kľúčová, vzhľadom na famóznu formu portského forwarda Jacksona Martineza, ktorý dal v posledných trinástich zápasov až dvanásť gólov.

Z posledných šiestich zápasov proti švajčiarskym tímom prehralo Porto len jeden, aj to ešte v roku 1980 proti Grashopperu Zürich. Tentokrát to však bude patrične okorenené prítomnosťou Paula Sousu na lavičke švajčiarskeho majstra. Tento bývalý portugalský reprezentant odohral časť svojej kariéry v dresoch hlavných rivalov FC Porta, teda Sportingu Lisabon a Benficy. O portugalskom futbale má teda lepšie informácie, ako ktokoľvek iný, čo môže mierne favorizovaným Portugalčanom cestu za iba druhou štvrťfinálovou účasťou v LM od roku 2004, kedy sa pod vedením The Special One tešili z celkového triumfu, značne skomplikovať.

Bazilej určite bude chcieť zabudnúť na svoje posledné osemfinálové účinkovanie v LM, pretože v sezóne 2011/2012 utrpeli v mníchovskej Allianz aréne desivý debakel 0:7. Tentokrát sú ich šance určite väčšie, hoci väčšina stávkarov vloží svoje peniaze skôr na Portugalčanov.   

Zápas môžete sledovať naživo v AllStars Cafe v Bratislave na Sedlárskej 5.

   

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár