Ako sa z rakety stal horúci zemiak

19.02.2015 / Tomáš Turek
Bojan v drese Stoke. (photo: SITA/AP Photo/Jon Buckle)

Bojan v drese Stoke. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Buckle)

Predtým, ako Frank Rijkaard opustil FC Barcelonu, vypustil na futbalovú obežnú dráhu raketu. Raketu s menom Bojan Krkič, odpálenú 16. septembra 2007. Bojan sa vo veku 17 rokov a 18 dní stal najmladším hráčom, ktorý si v La lige obliekol dres Blaugranas, a odsunul tak na druhé miesto večne prvého Messiho. Takmer o rok presne, +/- 5 dní, si Bojan pripísal prvý štart v najcennejšom drese. Nebol by to Bojan, keby sa opäť nezapísal do nejakej historickej tabuľky – tentokrát si strihol pozíciu tretieho najmladšieho reprezentanta Španielska. Skutočne raketový štart.

V prvej, najvydarenejšej, sezóne bol Bojan v rozlete, zasiahol do 48 zápasov, v ktorých nazbieral 2200 minút, 12 gólov a 5 asistencií. V hviezdami nabitom kádri, na 17-ročné ucho, to je pekný prídel. V júni 2008 v Barcelone začala revolúcia – na lavičku prišiel Pep Guardiola a s ním zmeny, veľké zmeny. V dôsledku ktorých bol Bojanovi priškrtený prísun raketového paliva a bez neho nemôžete pokračovať v lietať. Fyzika nepustí. Počas nasledujúcich sezón sa Bojanova minutáž znižovala a znižovala, až sa v sezóne 2010/11 zastavila na čase 1571 minút.

Polovičný Anelka

Okrem počtu odohraných minút sa znižovalo aj Bojanovo sebavedomie a cena. Pomocnú ruku mu podal až Luis Enrique, v júni 2011 tréner AS Rím, ktorý si ho k sebe do Večného mesta priviedol s nálepkou wonderkida a 12 miliónov €. Rímske ťaženie oboch Španielov môžeme založiť do krabice s názvom "neúspešné", hrali spolu aj proti Slovanu Bratislava v predkole Európskej ligy a vypadli. A po odchode Luisa Enriqeho z Ríma si kluby Bojana začali prehadzovať ako horúci zemiak. AS Rím ho poslalo na hosťovanie do AC Miláno, Miláno ho vrátilo Rímanom, od ktorých ho za 13 miliónov € kúpila späť Barcelona, aby ho mohla okamžite poslať na hosťovanie do Ajaxu Amsterdan.

Hoci v Ajaxe získal titul, predvádzal mdlé výkony, a tak sa vrátil späť do Barcelony, ktorá sa ho definitívne zbavila až predajom do Stoke City. Bojan mláďenca príhodi a skúsenosťi. Mať 24 rokov a v životopise, ak počítame aj Barcelonské béčko, 6 rôznych klubov, za to by Bojana nepochválila žiadna HR manažérka. Naopak Nicolas Anelka, 35 ročný matador a globetrotter, ktorý prekopal svoj futbalový život v 12 rôznych kluboch by mal z neho radosť. Anelka v Bojanovom veku hrával dokonca "iba" za 5 rôznych klubov.

Zvláštna kombinácia

Mnohí považovali práve Ajax za ideálne miesto na reštart Bojanovej kariéry – útočný, priamočiary futbal, liga plná gólov a deravých obrán. Žiaľ, nevyšlo to, a Bojana kúpilo Stoke City za 1,8 milióna €. No nekúp to! Vytvorenie tejto zvláštnej kombinácie – Bojan a Stoke – sprevádzalo mnoho pochybovačných hlasov:

Malý Španiel v Premier League? Bez šance.

Časy sa však menia, nie je rok 1990, už je rok 2015. Premier League dávno nie je iba o fyzickom futbale, ostrých sklzoch a nakopávaných loptách. Taký David Silva by vedel rozprávať príbeh o malom Španielovi, ktorý sa v EPL nepresadil. To, že sa španielski hráči nedokážu v EPL presadiť, je iba mýtus prameniaci z minulosti.

Technický hráč v Stoke? Za nich hrajú predsa iba kladivá, drevá a kopáči.

Preč sú časy, keď na Brittania Stadium musel byť pri autovej čiare uterák, aby si Delap mohol utrieť loptu a hodiť 60 metrový aut do šestnástky. Preč sú časy, keď na lavičke sedel Tony Pulis a hral sa fyzický futbal s nakopávanými loptami. Teraz sedí na lavičke Mark Hughes a ordinuje svojmu tímu technický ofenzívny prejav. Sem-tam si fanúšikovia z nostalgie zaspievajú: „We're Stoke City, we're passing the ball.“ Ale potom ďalej fandia Hughesovmu futbalu.

Premárnený talent za 1,8 milióna €? Zbytočne vyhodené peniaze.

Nuž, v časoch, keď Stoke len za televízne práva dostáva 90,8 milióna €, je 1,8 milióna € naozaj smiešna suma. Hoci Bojan v posledných sezónach hlboko zaostával za očakávaniami, jeho potenciál je stále obrovský, stále má iba 24 rokov. Za tú cenu tento prestup nemohol byť flop.

Reštart a zranenie

Málo ľudí Bojanovi verilo, že upadajúcu kariéru sa mu podarí oživiť práve v EPL. Zlyhal v Holandsku, ako chce uspieť v Anglicku? Na Ostrovoch zlyhali väčší borci z Holandska ako trápiaci sa Bojan. Sám som bol skeptický voči Bojanovmu výberu na reštart kariéry. O jednom som však bol presvedčený -  toto je jeho posledná šanca udržať sa v top lige. V prípade neúspechu by išiel na dobre platenú dovolenku v Turecku, Portugalsku či USA.

Bojan sa hryzol, sám si uvedomil, že to môže byť jeho posledná šanca a postupne sa rozohral k skvelým výkonom. Stal sa dôležitým hráčom a futbal ho po dlhej dobe konečne bavil. V zimnom prestupovom okne sa objavili špekulácie o jeho prestupe do Liverpoolu, naozaj to boli len špekulácie, ale aj to dokazuje formu, v akej hral. Koncom januára prišlo jedno z najnepríjemnejších zranení vo futbale – zranenie kolenných väzov. Prvé správy hovorili, že bez futbalu bude 9 mesiacov. Pre Bojanovu psychiku a futbalovú kariéru by to bolo zrejme definitívne KO.

Bojan pred pár dňami absolvoval úspešnú operáciu kolena a hoci si v tejto sezóne už nezahrá, skvelou správou je, že pôvodných 9 mesiacov bez futbalu sa scvrklo na tri. Bola by obrovská škoda, keby futbalový svet prišiel o hráča, ktorý fanúšikov baví futbalom a futbal baví jeho. Bola by škoda, keby sme neboli svedkom spätnej premeny horúceho zemiaku na raketu. Bola by škoda ďalšieho premárneného talentu. Takto máme šancu, že raketu opäť uvidíme lietať.

Tomáš Turek

Tomáš Turek

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár