Happy Birthday, majstre Plachetka

20.02.2015 / Tomáš Kolár
Veľmajster Plachetka. (photo: Chess.sk)

Veľmajster Plachetka. / (photo: Chess.sk)

Pred 70 rokmi, 18. februára 1945 sa v Trenčíne narodil Ján Plachetka, prvý slovenský šachový veľmajster.

Verný 64 poliam už od 8 rokov

Ako skoro každý malý chlapec inklinoval skôr k akčnejším športom, až kým počas jedného neslnečného večera nevytiahol otec pred osemročného Janka dosku so šesťdesiatimi štyrmi poľami. Chlapcovi učarovala natoľko, že jej zostal verný celý život. Neskôr sa stal  prvým slovenským šachistom v povojnovej ére, ktorému sa podarilo získať prestížny veľmajstrovský titul. K slávnostnej udalosti došlo na kongrese svetovej šachovej federácie FIDE v Buenos Aires v roku 1978.

Jeho hra nebola a stále nie je založená na dôsledných poznatkov otvorení, ale skôr vyniká improvizáciou a dobrými taktickými schopnosťami, ktorými neraz prekvapuje aj najsilnejších hráčov. V rámci hráčskej kariéry triumfoval na približne tridsiatich významných turnajoch, dva tituly majstra Slovenska (1975 a 1993). Nepochybným vrcholom bolo druhé miesto bývalého Československa na šachovej olympiáde v Luzerne v roku 1982. Pri tomto historickom úspechu zohral Plachetka kľúčovú úlohu, keď z ôsmich partií získal až šesť bodov a výraznou mierou prispel k obrovskému úspechu československého šachu.

Úspešný tréner

Okrem bohatej a úspešnej hráčskej kariéry sa Plachetka zlatými písmenami zapísal do slovenského šachu aj ako tréner. V roku 1999 sa pod jeho vedením podarilo ženskému družstvu v zložení Hagarová, Pokorná, Repková a Mrvová dosiahnuť historický úspech- prvenstvo na šachovej olympiáde. V tom istom roku tiež jedna z jeho najtalentovanejších zvereniek Regina Pokorná siahla na zlato v juniorskej kategórii žien do 20 rokov.

Rukami sympatického a skromného človeka prešli aj ďalší, napríklad Tomáš Petrík alebo Zuzana Borošová, ktorí dnes patria k najlepšiemu, čo doma v šachu máme. Aj na minuloročnej šachovej olympiáde v nórskom Tromsö pôsobil ako tréner ženskej reprezentácie, a ak mu to zdravie dovolí, pri jeho obrovskom zápale pre šach zrejme nebude váhať v pokračovaní na tejto pozícii.

Všetko dobré, majstre!

Napriek aktuálne už siedmim krížikom, Plachetka stále aktívne hrá na najvyššej úrovni. Hrá slovenskú, ako aj rakúsku extraligu. Len málo ľudí spravilo pre rozvoj kráľovskej hry pod Tatrami toľko, ako Ján Plachetka. Nech vám majstre zdravie ešte dlho slúži!    

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

Napíš komentár