Halákova sezóna

20.02.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Jaroslav Halák na bránkovisku Islanders. (photo: SITA/AP Photo/Matt Slocum)

Jaroslav Halák na bránkovisku Islanders. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Slocum)

Klubový rekord je klubový rekord. New York Islanders majú od rána štyroch brankárov, ktorí držia spoločne lapačky na rekorde v počte vychytaných výhier v jednej sezóne NHL.

Štyria nie nadlho

Billy Smith v sezóne 1981/82, Chris Osgood v 2001/02 a Rick DiPietro v 2006/07 stáli medzi troma červenými žŕdkami 32-krát pri výhrach svojich Ostrovanov. Okrem nich už nik. Ani Tommy Salo, Glenn Healy, Ron Hextall, či Roberto Luongo. Jevgenij Nabokov, Kelly Hrudey, Felix Potvin a Garth Snow už vôbec nie. Dokonca ani nesmrteľný John Vanbiesbrouck, ten sa v tíme dlho neohrial. V noci na dnes sa k rekordérom pridal Jaroslav Halák.

Asi nikto nepochybuje, že sa v najbližších dňoch osamostatní a zostane jediným jeho držiteľom. 

Billy Smith, člen Siene slávy NHL, potreboval na svojich tridsaťdva výhier odchytať 46 zápasov, Osgood 66 a DiPietro 62. Jaroslav Halák odchytal svoju tridsiatudruhú výhru v 44. zápase, na ktorý nastúpil. Má teda 72% výhernú úspešnosť, najlepšiu zo štyroch gólmanov. Len Smith mal podobnú, takmer 70% úspešnosť. Na základe pravdepodobnosti výhier si môžme aj tipnúť, na akom čísle by mohol byť Halákov rekord po skončení základnej časti. 

Top 5 sezóna všetkých čias?

Bratislavčan v New Yorku chytá približne tri zo štyroch zápasov Islanders vo svojej prvej sezóne v novom klube. Takýmto tempom by mohol odchytať okolo 60 zápasov v základnej časti. Ak sa mu bude dariť ako doteraz, nový rekord menšieho z dvoch newyorských tímov by mohol mať hodnotu 43 - 45 výhier. Inými slovami, Halák by mohol odchytať o tretinu víťazných zápasov v jedinej sezóne viac, ako doterajší držitelia klubového rekordu.

Ak by to tak naozaj aj skončilo, ak by Jaroslav Halák a jeho spoluhráči držali formu až do konca základnej časti, starý rekord by pri novom vyzeral ako chudobný príbuzný. Navyše, keby sa podarilo 41-tke v drese Islanders dostať na číslo 45, dostala by sa jeho sezóna medzi päť najlepších v celej histórii NHL. V nej to vyzerá takto: 

1. Martin Brodeur 48 (NJD)

2. Roberto Luongo 47 (VAN)

3. Bernie Parent 47 (PHI)

4. Jevgenij Nabokov 46 (SJS)

5. Martin Brodeur 45 (NJD)

6. Mika Kiprusoff 45 (CAL)

Konečne dobrý trejd

Na brankárov mali Islanders smolu. Odkedy Billy Smith skončil v roku 1989 svoju skvelú kariéru, hľadajú Islanders podobnú brankársku osobnosť. Skúsili to s takmer štyridsiatkou mužov, až doteraz viac-menej len neúspešne. V horeuvedenom zozname najlepších sezón sú dvaja gólmani, ktorí majú na svojom kariérnom zozname klubov aj logo newyorského tímu. Rekordné sezóny však odchytali v iných dresoch.

Roberto Luongo sa do NHL dostal práve v drese Islanders, no generálny manažer Mike Milbury po jeho debutovej sezóne draftoval z prvého miesta Ricka DiPietra a Luonga trejdoval na Floridu spolu s Ollim Jokinenom. Dostal za nich Parrisha a Kvashu, aj 15 rokov po trejde vyzerá ten obchod ako jeden z najhorších, ktorý v NHL kedy prebehol.

Jevgenij Nabokov zažil najlepšie roky na opačnom brehu Ameriky, v San Jose bola sezóna 2007/2008 jeho rekordnou. Za Islanders chytal až v troch sezónach pred tou aktuálnou, nie zle, ale ani nie ako za Sharks. 

Trejd, ktorý pred rokom v máji priniesol do klubu najlepšieho slovenského brankára v NHL, sa zdá byť pre Islanders konečne skutočne prínosným. Halák sa chytil, za Boychuckom, Leddym či Višňovským sa mu chytá evidentne dobre. Klubu sa darí, má päťbodový náskok v divízii a asi dvadsať zápasov pred koncom základnej časti NHL rovnako bodov spolu s Montrealom na čele celej Východnej konferencie. Bez istoty na bránkovisku by to nešlo.

A ak forma zo základnej časti vydrží aj v playoff, Islanders môžu hrať hokej v tejto sezóne až do júna.  

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár