Sága rodu Busbyovcov V., Dokázali to

01.03.2015 / Branislav Ježík
Sir Matt Busby. (photo: B. J. Texo)

Sir Matt Busby. / (photo: B. J. Texo)

Mysleli ste si, že sme tu o Busbyho deťoch popísali toho dosť? Tak určitee! Záverečná časť neprichádza do novinových stánkov, ani do kníhkupectiev, ale na stránky nášho neobjektívneho servera. Práve dnes. Len na takurčitee.sk.

Dokážeme to!

Bobby Charlton mal v čase nehody dvadsať rokov a Busbymu pomáhal znovuvybudovať tím európskych kvalít. V roku 1966 sa stal s národným tímom majstrom sveta. Sám mal ale spočiatku pochybnosti: „Po nehode som začal premýšľať, že to už nikdy nebude také, ako predtým. Boli sme dobrí ako tím, ale po Mníchove sa všetko obrátilo naruby. Bolo to demoralizujúce pre všetkých: rodiny, hráčov, aj fanúšikov. Nemohol som tomu uveriť. Vždy ste počuli o nejakých nehodách, ale nikdy ste si nepripúšťali, že sa to môže stať aj vám. Dobré bolo to, že Harry Gregg a Bill Foulkes začali čoskoro po nehode hrať a ja som ich onedlho nasledoval. Našou úlohou bolo pozdvihnúť Manchester United, aby vyhral Pohár európskych majstrov. Pretože nebyť tej nehody, som si istý, že by sme ho v roku 1958 získali. Neobávali sme sa žiadneho súpera, žiadna výzva nebola pre nás príliš veľká. Vedeli sme, že nás čaká dlhá cesta. Matt Busby tvrdil, že to bude trvať päť rokov, kým získame nejakú trofej. A takmer päť rokov potom na deň presne sme nad hlavu dvíhali FA Cup. A o desať rokov neskôr sme získali Pohár európskych majstrov. Víťazstvom sme splatili dlh tým, ktorí zomreli, oni boli hlavnou príčinou, že sme sa nevzdávali. Tú noc v roku 1968 sa stalo niečo zvláštne. Každý na svete nám prial víťazstvo vo Wembley a keď sme to dokázali, stali sme sa súčasťou histórie - bolo dôležité, že sa nám to podarilo.“

V rokoch 1968-73 viedol United ako kapitán. V roku 1969 získal Rad Britského impéria. Dodnes je nielen najlepším klubovým strelcom The Reds, ale aj anglickej reprezentácie. Od roku 1984 je členom dozornej rady Manchesteru United. O desať rokov neskôr pokľakol pred kráľovnou a keď vstával, ostatní ho museli oslovovať Sir. Od roku 2009 je čestným občanom mesta Manchester. Od roku 2014 je riaditeľom klubu. Popri tom vykonáva aj funkciu veľvyslanca United. Tento rok pri príležitosti 57. výročia mníchovskej katastrofy Sir Bobby Charlton otvoril novú pamätnú výstavu v múzeu Bayernu Mníchov v Allianz Arene. 

Nová krv

Matt Busby sa vrátil do manažérskeho kresla v auguste 1958. Svojim hráčom povedal len jednu vetu: „Ten pohár raz získame!“ Hneď sa pustil do budovania nového tímu. Musel nakúpiť hráčov z iných tímov, ale pri výbere sa nemýlil. Hráči ako David Herd, Albert Quixall a Denis Law sa stali oporami United v nasledujúcom desaťročí. Z juniorky vytiahol írskeho útočníka Georgea Besta, ktorý mal v čase tragédie jedenásť rokov. O niekoľko rokov neskôr, napísal vo svojej autobiografii: „Havária sa stala v štvrtok popoludní, a spomínam si ako ľudia v autobuse o nej hovorili, keď som sa vracal domov zo školy. Potom som zapol rádio a počul som všetky detaily. Zdalo sa mi to celé neskutočné, tak ako pre väčšinu normálnych ľudí bolo neskutočné samotné lietanie.“ Keď podpisoval v roku 1961 zmluvu s The Reds, mal len pätnásť. Na svoje prvé stretnutie s Busbym nikdy nezabudol: „Až do katastrofy v Mníchove som ani netušil, že bol manažérom United. Busby mal po havárii poškodené pľúca a nikto nečakal, že prežije. Posledné pomazanie dostal dvakrát a v kritickom stave bol celé dni... Veľkosť jeho osobnosti si uvedomíte až potom, keď si predstavíte, ako som sa cítil, keď som si s ním ako pätnásťročné ucho z Belfastu potriasol rukou. Bolo to ako stretnutie s Bohom.“

K naplneniu sna

Po ligových tituloch v rokoch 1965 a 1967 sa United vydali splniť Busbyho veľký sen – dobyť futbalovú Európu. V roku 1966 sa dostali do semifinále a o dva roky neskôr do finále vo Wembley, ktoré sa hralo 3766 dni po mníchovskej tragédii. Zápas sa musel predlžovať. Prvý a posledný gól strelil veterán Bobby Charlton. Druhý pridal vtedy ešte len 22-ročný George Best. Autor tretieho gólu Brian Kidd oslavoval v ten deň 19. narodeniny. Busbyho deti, hráči Manchestru United konečne zdvihli nad hlavu Pohár európskych majstrov. Bolo to prvýkrát, keď sa to podarilo tímu z Britských ostrovov. George Best sa stal v Anglicku hráčom roka a získal Zlatú loptu.

Matt Busby po víťazstve žiaril: „Je to tá najkrajšia vec, ktorá sa stala v mojom živote a ja som dnes večer najpyšnejší muž v Anglicku.“ Ešte v tom roku bol kráľovnou povýšený do šľachtického stavu. Rad Britského impéria získal v roku 1958.

Na konci sezóny 1968/69 Sir Matt Busby po dvadsiatich štyroch rokoch skončil ako manažér na lavičke United. Ponechal si len funkciu riaditeľa klubu. Nový muž Wilf McGuinness však nepresvedčil a po osemnástich mesiacoch sa Busby vrátil späť na lavičku, na ktorej vydržal do konca sezóny 1970/71. Stal sa najdlhšie slúžiacim manažérom v histórii United s ktorým získal trinásť trofejí. Busbyho éra, v ktorej dvakrát priviedol klub z ruín až na vrchol, sa chýlila ku koncu. Prekonal ho až iný Škót, ktorý prišiel do klubu v roku 1986 – Sir Alex Ferguson.

Sir Matt Busby bol rešpektovanou osobnosťou počas celej svojej kariéry. V roku 1972 pápež Pavol VI. povýšil Busbyho za rytiera Rádu svätého Gregora Veľkého. V roku 1982 sa stal prezidentom United a zároveň aj podpredsedom The Football League. Zomrel na rakovinu 20. januára 1994 vo veku 85 rokov. Pochovaný je na najväčšom cintoríne v Británii -  Južnom cintoríne v Manchestri vedľa svojej manželky Jean. „Vždy nám hovoril, že futbal je viac než len hra. Má silu priniesť šťastie obyčajným ľuďom“, zaspomínal si Sir Bobby Charlton v smútočnej reči.

Na večnú pamiatku

Na návrh klubu bola v roku 1993 cesta, ktorá vedie okolo prednej časti štadiónu Old Trafford, premenovaná z Warwick Road North na Sir Matt Busby Way. Dva roky po jeho smrti 27. apríla 1996 bola na priečelí štadiónu Old Trafford odhalená bronzová socha Sira Matta Busbyho. V máji 2008 pri príležitosti 40. výročia  zisku Pohára európskych majstrov bolo oproti nej postavené súsošie United Trinity znázorňujúce Georgea Besta, Denisa Lawa a Bobbyho Charltona.

Na domovskom štadióne United sa nachádza veľa artefaktov, ktoré pripomínajú mníchovskú tragédiu. Na južnej vonkajšej strane East Stand je umiestnená pamätná tabuľa v tvare futbalového štadióna s menami obetí leteckého nešťastia v Mníchove. Kúsok odtiaľ, na rohu East Stand a South Stand sú osadené známe hodiny. V ich hornej časti je umiestnený dátum, keď sa v Manchestri zastavil čas – FEB 6th 1958, pod nimi je miesto tragédie tak, ako sa píše v angličtine: MUNICH. Väčšina fanúšikov sa domnieva, že hodiny ukazujú čas, keď sa stala katastrofa (15:04). V skutočnosti je ale na nich aktuálny čas.

Tunel, ktorý sa nachádza pod tribúnou South Stand (mimochodom jediná časť štadióna, ktorá nebola poškodená pri bombardovaní Luftwaffe počas druhej svetovej vojny) bol 6. februára 2008 pri príležitosti 50. výročia leteckého nešťastia premenovaný na Mníchovský tunel (Munich Tunnel). Nachádza sa v ňom pamätná tabuľa s večne horiacim ohňom a postre so starými fotografiami pripomínajúcimi Busby Babes a ich príbeh.

22. septembra 2004 bola slávnostne osadená tmavo modrá žulová doska v tvare ihriska na pieskovcovom hranole v blízkosti starého letiska v Mníchove na rohu ulíc Rappenweg a Emplstraße. Nachádza sa len pár metrov od starého dreveného pamätníka zobrazujúceho Ježiša na kríži s kamenným kvetináčom, na ktorom je nápis v nemčine: „Na pamiatku obetiam leteckej katastrofy zo 6.2.1958 medzi ktorými boli členovia futbalového tímu Manchester United, ako aj všetkým obetiam dopravných nehôd venuje obec Trudering“.  Nový pamätník bol financovaný klubom a odhalenia sa zúčastnil prezident The Reds David Gill, manažér Alex Ferguson a Bobby Charlton. Na doske je text v angličtine a nemčine: Na pamiatku všetkých, ktorí prišli o život pri leteckom nešťastí v Mníchove dňa 6. februára roku 1958“ Pod ním je pamätná doska vyjadrujúca vďačnosť United Mníchovu a jeho občanom. O štyri roky neskôr mestská rada rozhodla pomenovať toto miesto ako „Manchesterplatz“.

V belehradskom hoteli Majestic, v ktorom strávili United noc po zápase, môžete nájsť tiež zopár artefaktov z tragédie. Medzi najcennejšie patrí jedálny lístok podpísaný všetkými štrnástimi hráčmi.

V októbrovom čísle časopisu Sing v roku 1958 uverejnil redaktor Eric Winter báseň s názvom Flowers of Manchester. Chcel ňou vzdať hold hráčom, ktorí neprežili haváriu. O štyri roky neskôr ju zhudobnila miestna folková skupina The Spinners a v kluboch si ju spievajú fanúšikovia Red Devils dodnes.

Sir Bobby Charlton a Harry Gregg sú dnes poslednými žijúcimi pamätníkmi z radov hráčov, manažmentu a novinárov, ktorí prežili mníchovskú haváriu.

Branislav Ježík

Branislav Ježík

Napíš komentár