Pondelkové tréneroviny: Futbalové kolotoče sa vracajú

02.03.2015 / Richard Hanzlik
Februárovým soubojom Seydouba s Maboukom otvorila brány nebeské jarná časť slovenskej ligy. Bodaj by sme v nej zažili čo najviac pohľadov, ako ten Soumahov.  (photo: SITA/Ján Slovák)

Februárovým soubojom Seydouba s Maboukom otvorila brány nebeské jarná časť slovenskej ligy. Bodaj by sme v nej zažili čo najviac pohľadov, ako ten Soumahov. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Neexistuje asi ľahšia vec, ako byť futbalovým trénerom v pondelok. "Po zápase si pozrieme video a rozanalyzujeme si, kde sa stali chyby a prečo sme prehrali", odznieva na tlačových konferenciách z úst koučov. Niečo podobné je aj obsahom tejto rubriky. Pozrieme sa na príbeh uplynulého kola, určíme TOP & FLOP a tiež trénera kola. Ak sa vám to nebude páčiť alebo budete mať lepší subjektívny názor, diskusia ho znesie. 

Story kola

Naša najsamvyššia súťaž vstúpila do poslednej polovice po dlhom zimnom spánku. Nám, futbalovým labužníkom počas tých mesiacov nezostávalo nič iné, len svoje chuťové poháriky napĺňať nekvalitným zahraničným exportom z iných futbalom obdarených krajín. Najbližšie mesiace prišli do nášho života okrem termínu daňových priznaní aj s tým, že by mohli prezradiť meno nového majstra.

Niektoré kluby v zime robili všetko pre to, aby od júla nastupovali v druhej lige, ale našlo sa aj mnoho takých, ktoré ešte chcú ponaháňať svojich súperov. Líder nakupoval talenty, Trenčín sa rozlúčil s triom Mišák, Hajradinovič, Moses, ale angažoval Van Kessela. Slovan by sa rád dostal vyššie a preto sa zbavil futbalových polotovarov a prestup Zreľáka s Dobrotkom mu môže len pomôcť. V Trnave to naoko vyzerá tiež na posily, najmä v útočnej fáze a čaká sa už len na dokončenie štadióna. Na to sa vlastne čaká aj na Slovane, ale veď aj diaľnica do Košíc už mala dávno stáť, tak sa im nesmejte. Senica poslala Pirosku na ďaleký východ a jej ambície už nedvihne ani modrá pilulka. Stratila aj Myjava (Sládek, Oršula), ktorej jesenné štvrté miesto nech je peknou spomienkou. Zaujímavé príchody sa udiali v Ružomberku (Masaryk, Senecký, Sapara, Maslo), ktorý si stred tabuľky v pohode uhrá, rovnako Dunajská Streda. Všetko nasvedčuje tomu, že o zostup si to rozdá kvarteto Podbrezová, Zlaté Moravce, Košice a Banská Bystrica a rozhodovať bude to, na čom nikomu nikdy nezáležalo, ale aj tak sa o to každý snaží - lóve. Kto ich na poslednú chvíľu nedokáže splašiť, toho ani Lipták nevyšetrí, lebo má smolu.

Tak vitaj, futbalová jar života.

Slovan Bratislava - MŠK Žilina 0:2, 2153 divákov

Takto sa belasým bezdúdovcom nepodarí chytiť žilinského čokoládového zajaca za chvost. Na Pasienkoch, bohužiaľ v zime nestihli zmiznúť do iného vesmíru, sa hral v piatok zápas vysokej kvality a Slovan odhodil svoju jesennú tvár. Určite za to mohla aj bohatá obmena v kádri. Kluci belasí si ale za prehru môžu sami pozahadzovanými tutovkami. Ak by premenili aspoň polovicu z nich, druhý polčas by bol už len povinnou jazdou. Žilina si na svoje šance počkala a potom trestala ako Monika B. hejterov na Instagrame.

AS Trenčín - Dukla Banská Bystrica 2:0, 2752 divákov

Trancelona išla do zápasu s vedomím, že tri body musia zostať doma, navyše prišiel súper, ktorý asi ani nevedel, ako tri body z Trenčína môžu vyzerať. Každý bol vlastne rád, že nejaký súper prišiel. Domáci si pomerne rýchlo zabezpečili dvojgólový trhák, ale z hľadiska výkonu sme už videli aj lepšie zápasy v podaní Ševelovcov. Dukla hrala sympaticky, ale na čo je titul Miss Sympatia a dovolenka v Bulharsku, keď sa v bavoráku na druhý deň bude voziť iná herečka.

Spartak Trnava - Spartak Myjava 5:1, 3250 divákov - vypredané

Nie je dobré dráždiť štrkáča bosou nohou. A presne tak vyznel prvý gól duelu, ktorý strelil hosťujúci Pekár. V tej chvíli prestali aj robotníci osádzať nové lavičky a  väčší to Spartak nakoplo tak, že päťgólovou kanonádou svojho súpera doslova zničil. Na prvý ostrý zápas naozaj slušný výkon a Trnava ukázala, že boje o poháre sú reálnou záležitosťou aj v tejto sezóne. Pre Sládeka to musel byť zaujímavý prvý zápas so známkami miernej schizofrénie proti svojmu bývalému klubu. Ale dal to.

Podbrezová - Košice 1:1, 2650 divákov

Viac, ako šérovať fotky z hráčskej kabíny by pre našich futbalistov malo byť šérovanie bodov so svojim súperom. Najmä v časoch, keď sú tímy v pozícii, kedy sa každý bod hodí. Podbrezová s Košicami zohrali zápas, kde k víťazstvu boli bližšie hostia a nebyť zaujímavo posúdenej penalty, možno by naňho aj dosiahli. Hosťom síce stále chýbajú výplaty, to však vedeniu nebráni v tom, aby im ich nedalo ani tento mesiac.

MFK Ružomberok - FK Senica 2:1, 2047 divákov

V Ružomberku je v tomto čase už tradične excelentný trávnik, ktorý praje technickým futbalistom. Preto sa obidve mužstvá v prvom polčase sústredili najmä na to, ako trafiť loptu. Viac ju na súperovej polovici triafal Ružomberok, ale bezcieľne. V druhom polčase vyšla z kabín odvážna Senica, za čo si vyslúžila aj vedúci gól. Hostia potom držali loptu viac ako súper až do momentu, kedy to so svojim divadelným umením prehnal Filip Hlohovský. Nasledovala červená karta, ktorá odštartovala oranžovú pomstu. Bol to práve liptácky Jimmy Floyd Massaryk, ktorý dvoma gólmi v štýle buldozéru otočil skóre na stranu domácich a ukázal, že keď je zdravý, patrí medzi streleckú špičku.

Dunajská Streda - Zlaté Moravce 1:1, 3483 divákov

Hostia sa na rozdiel od domácich v zime neposilnili, ale prešli tradičným zimným zemetrasením. Už možno ani oni sami nevedia o tom, kto všetko prišiel, kto odišiel a kto ešte len odíde. Ale boli v Turecku, na sústredení. A v nedeľu boli v Dunajszerde. Na nesústredení. A od prvej minúty hrali už aj o hráča oslabení. Neexistuje krajší spôsob, ako odštartovať boj o záchranu. Ale čo sa v oslabofke naučíš, v presilofke akoby si našiel. Ako správny americký film, aj tento mal hrdinu. Mazán prišiel, vyrovnal a na najbližšom tréningu bude za čáva. Narozdiel od Štepanovského, ktorý v nadstavenom čase nepremenil transcendentálne písknutú penaltu.

TOP

Pavol Jimmy Floyd Massaryk.

FLOP

Dunajská Streda.

Tréner kola

Ivan Gauád, ktorý si lišiacky ponechal najväčší tromf v pravom rukáve a vytiahol ho na súpera v pravej chvíli.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár