Prečo Old Trafford po 9 rokoch padol?

11.03.2015 / Tomáš Turek
Danny Welbeck pózuje fotografom tesne po víťaznom góle v Manchestri. (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Danny Welbeck pózuje fotografom tesne po víťaznom góle v Manchestri. / (photo: SITA/AP Photo/Jon Super)

Old Trafford je pre Arsenal väčší postrach ako Denis pre susedov. Poslednýkrát sa Gunnerom podarilo na štadióne Červených diablov vyhrať v septembri roku 2006. To je takmer 9 rokov. Odvtedy Arsenal ťahal na Old Trafforde 10 zápasovú sériu bez výhry (9 prehier, 1 remíza) s hitparádnym skóre 5:23. Desivé.

Fanúšikovia Arsenalu si mohli tipnúť, či sa skôr dočkajú Godota alebo výhry na Old Trafforde. Tí, ktorí tipovali výhru na ihrisku Manchestru United, sa konečne dočkali. Síce okrem zápasu a  zadosťučinenia nevyhrali nič iné, ale to je pre Goonerov najcennejšia výhra. Vo štvrťfinále anglického FA Cupu zvíťazil v pondelok večer Arsenal na ihrisku United 2:1. Wenger sa lišiacky usmieval, Gooneri začali veriť v obhajobu FA Cupu a fanúšikovia United opäť raz nadávali na van Gaala. Vesmír bol opäť nachvíľu v rovnováhe.

Prečo zápas skončil 1:2

Prvý polčas bol vyrovnaný a hral sa dobrý futbal. Arsenal vyhrával po Chamberlainovom parádnom sóle, prispatej obrane United a Monrealovom góle iba 4 minúty, keď Rooney vyrovnal na 1:1 po úžasnom di Maríovom centri. Zápas rozhodol až druhý polčas. A čo rozhodlo druhý polčas?

Polčasové striedanie United, dole Shaw a Herrera, hore Jones a Carrick. Na ihrisku ale ostal unavený Blind, ktorý bol pomalý ako slimák natretý medom, spolupráca celej zálohy nebola ideálna, kvôli čomu vznikal v strede poľa obrovské diery, cez ktoré sa valili prečíslenia Arsenalu.

Bitka o stred poľa, ktorú lepšie zvládol Arsenal. Ozdobou stretnutia boli súboje Fellaini vs. Coquelin, celkom ich bolo 12, až 10 z nich vyhral Coquelin. Striedanie za zraneného Chamberlaina sa ukázalo ako dôležité – čakal sa príchod Walcotta, Wenger ale prekvapil a prišiel defenzívnejší Ramsey, ktorý posilnil stred poľa Gunners.

Wenger a taktika neboli nikdy kamaráti, v ostatných zápasoch proti silnejším súperom však hra Arsenalu pôsobila dojmom, že Wenger hráčom dal taktické pokyny a nedal motivačnú reč štýlu: „Majte lobdu na kopačkách, hrajte svoj fotbal a nejakého góla dáte.“  Wenger proti silnejším hrá viac na brejky, prehusťuje stred poľa a  základnú jedenástku skladá podľa súpera.

Proti United Arsenal vedel, čo chce a má hrať. Čerešničkou na torte skvele zvládutého zápasu bolo okamžité striedanie Bellerína, ktorý mal žltú kartu, po napomenutí rozhodcom. To som u Wengera ešte nevidel, klobúčik.

Červená karta di Maríu. Aboslútne zbytočná, za minútu dostať dve žlté karty – prvá za simulovanie, druhá za potiahnutie rozhodcu za dres - to chce kumšt. Di María je zrejme na dve žlté karty za minútu expert (video). Byť Gaalom hodil by som po ňom v šatni kopačku.

David de Gea predviedol dva wonder savey, ktorými lapil dva čisté góly. Hlavne vďaka nemu hrali United o remízu do poslednej minúty. Túto sezónu ukazuje, prečo si ho Ferguson prividel, úžasný brankár.

Rozhodca Michael Oliver, muž zápasu, pískal veľmi vydarený zápas. Nebál sa trestať simulácie, či už di Maríu alebo Januzaja (5. žltá karta v drese United za simuláciu). Zápas držal pevne rukách a zjednal si medzi hráčmi poriadok. Nie náhodou je označovaný za najlepšieho anglického rozhodcu.

Štvrťfinále, ktoré pohlo Anglickom, Arsenalom, United, aj mojimi nervami, skončilo. Arsenal si zahrá semifinále s jedným z dvojice Bradford/Reading. Pre nezainteresovaného diváka nuda, pre fanúšikov Arsenalu šanca dostať sa do finále a obhájiť FA Cup, pre fanúšikov Readingu či Bardfordu (pre nich väčší) veľký zážitok. FA Cup má svoje, a nie malé, čaro.