Nenávidieť Chelsea je to najjednoduchšie, teraz však vypadla zaslúžene

13.03.2015 / Andrej Fuksa
Diego Costa vs Thiago Motta. (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Diego Costa vs Thiago Motta. / (photo: SITA/AP Photo/Matt Dunham)

Existujú dva druhy fanúšikov. Tí, čo Chelsea milujú  a tí, čo ju majú v totálne zuboch. Druhá skupina je samozrejme viac zastúpená, pretože ak niekto rozumie hre The Blues a vie ju oceniť, potom je jej fanúšikom. Stredajší zápas medzi Chelsea a PSG presvedčil aj tých najvernejších Modrých, že do štvrťfinále postúpil, lepší a pohotovejší tím. Ide predsa o Ligu Majstrov a nechať si ujsť takúto obrovskú šancu a duel totálne pohnojiť je veľa aj na okresný prebor. Taktický výkon Chelsea vonkoncom nebol majstrovský.

Kto bol lepší?

Nedá sa povedať, že Paríž bol omnoho lepším tímom, skôr by sa patrilo povedať, že zápas mali pevne v moci. Až na nájazd Cavaniho, perfektný priamy kop Davida Luiza, pár ďalších náznakov a samozrejme gólov si hostia plošne nevytvorili tlak. Akoby aj mohli, keď hrali o jedného menej. Taktiež by sa dalo polemizovať, či sa ukázala futbalová spravodlivosť. Pozrite sa na to z pohľadu, že netrafiť prázdnu bránu sa nie vždy odpúšťa. Torresa ste za to pochovávali pod čiernu zem, ak si spomínate. Na druhej strane, nevyužitá 90 minútová presilovka je dvojnásobný prehrešok, tak si vyberte, kam sa teda futbalová spravodlivosť mala prikloniť.

Keď už spomíname perfektnú taktiku PSG, musíme vyzdvihnúť prácu hostí najmä po vyrovnaní na 2:2. Neustále kúskovanie hry, pýtanie si faulov, zdržovanie. Z ôsmich minút sa seriózne vkuse hrali tak dve. Je zaujímavé, že Chelsea bola za niečo podobné proti Barcelone hejtovaná ešte pol roka. Je to vec vkusu. Parížania to mali jednoduchšie v tom, že v podstate ani nemuseli betónovať, keďže Chelsea nehrala nič. Takže Blanc nie je označovaný ako šofér autobusu, ale ako taktický mág, hoci vyhrať betonárskym spôsobom proti explozívnemu útoku je oveľa náročnejšie, ako zabezpečiť stred poľa tvrdou hrou, odstaviť Hazarda a Costu a prizerať sa ako sa súper trápi.

Prehrať vyhratý zápas

Stredajší duel teda nevyhral Paris SG, ale prehrala Chelsea. O tom, že Modrí nepodávajú výkony zo začiatku sezóny sa hovorilo dlhšie, ale proti Parížanom to bola veľká kríza. Chelsea si až na minúty po góle na 1:1 nedokázala vytvoriť sústavný tlak, bála sa kombinovať, videli sme málo centrov do pokutového územia. Costa bol nervózny ako tínedžerka pred tehotenským testom, Hazard niekedy riešil situáciami zbytočnými kľučkami, Cesca nebolo ani vidieť, a ani Mourinho nevedel, čo sa s tým dá robiť. Chelsea sa musela vysporiadať s tým, že mala tvoriť hru, ale v Lige Majstrov je skôr zvyknutá na opak. Zrazu nikto nevedel nájsť zmysel hry. Ani Special One, ani Hazard a ani záchranca v ťažkých časoch, Ivanovič.

Treba povedať, že The Blues majú najlepšiu defenzívnu hru na svete. Ak niekto hráva futbal, vie, že útočiť do plných je ťažké, ale brániť do plných je ešte ťažšie. Skôr sa potrestá chyba desať metrov od brány ako tá na druhom konci ihriska. Môže síce prísť protiútok, ale to by sa útočiaci tím musel zblázniť a hrať vabank, aby nemal v obrane dvoch-troch hráčov na zabezpečenie pri plnej útočnej hre. Za to pri betónovaní je chyba neodpustiteľná. Ak vám zabehne hráč za obranu, je problém, ak sa vytvorí nepokrytá medzera medzi stopérmi, je problém, ak si hráči zle rozoberú súperov pri štandardke, je problém. Chápeš?

Parížania s ničím takýmto problém nemali. Spomínali sme, že betónovať ani nemuseli, keďže Chelsea (a to mi v krvi prúdi modrá, ak sa môžem priznať) hrala jeden z najhorších domácich zápasov pod Mourinhovým vedením. Ten vyhlásil, že sa už plne koncentruje na nedeľný zápas proti Southamptonu, ale vypadnutie, ešte k tomu to zlom výkone jeho zverencov, ho bude dlho mrzieť.

Nefutbalový futbal

Treba jednoznačne povedať, že o takto neatraktívny zápas sa svojimi rozhodnutiami postaral aj rozhodca, ktorý v 31. minúte vylúčil Ibrahimoviča. Švéd neostal svojej povesti kontroverzného hráča nič dlžný. Po zápase vyhlásil, že keď videl červenú kartu, pomyslel si, že rozhodca azda hodnotí inú situáciu, hráčov Chelsea označil ako bábätká a na twitteri sa označil ako muž zápasu. #čotipoviem #zlatan

Nebol až tak ďaleko od pravdy. Jeho vylúčenie výrazne ovplyvnilo zápas, avšak v prospech hostí. Im vyhovovalo neustále kúskovanie hry, keď videli, že Chelsea so zápasom nič nerobí. Zo všetkých vyčnievala najmä trojica Veratti-Motta-Luiz. Títo Parížania adresovali Diegovi Costovi provokačnú poznámku tak dvakrát za minútu, rovnako podkopnutia boli na bežnom poriadku. Tento aspekt pripomenul Drogbovo brnkanie na nervy z pred troch rokov, keď psychicky vykorisťoval Neapol a neskôr aj Barcelonu. Na druhú stranu bolo teda zreteľné, že Costovi prasknú nervy a doteraz nerozumiem, ako to, že Španiel zápas dohral, keďže mohol byť vylúčený pokojne aj trikrát. Minimálne skosenie Thiaga Silvu mohlo skončiť zranením.

Po osemfinále sme sa poučili, že existujú aj také dni, kedy nefutbalový zápas Chelsea nevyhrá.