Pondelkové tréneroviny - Aké je to správne číslo?

23.03.2015 / Richard Hanzlik
Gino Van Kessel z Trenčína uprostred dvoch Dunajskostredčanov v zápase TN - DS.  (photo: SITA/Tomáš Somr)

Gino Van Kessel z Trenčína uprostred dvoch Dunajskostredčanov v zápase TN - DS. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Neexistuje asi ľahšia vec, ako byť futbalovým trénerom v pondelok. "Po zápase si pozrieme video a rozanalyzujeme si, kde sa stali chyby a prečo sme prehrali", odznieva na tlačových konferenciách z úst koučov. Niečo podobné bude aj obsahom tejto rubriky. Pozrieme sa na príbeh uplynulého kola, určíme TOP & FLOP a tiež trénera kola. Ak sa vám to nebude páčiť alebo budete mať lepší subjektívny názor, diskusia ho znesie. Sami môžete rozhodnúť, ktorý zápas oceníme titulom Zápas kola.

Story kola

Desať? Osem? Dvanásť? Jedno z týchto čísel v sebe ukrýva kľúč k budúcnosti slovenského futbalu. Určí, koľko ligových mančaftov si to bude medzi sebou rozdávať v najvyššej lige. Dávno preč sú časy, keď si to v lige valcovalo až 16 tímov zo všetkých kútov krajiny. Potom prišla redukcia na 10 vyvolených, pričom rozšírenie na súčasných 12 si vymodlil vtedy druholigový Slovan. Inak by sa do prvej ligy dostával možno až doteraz.  

Aký by mal byť dokonalý model? Je treba nájsť balans medzi stavom #sedemklubovnemadvarokynavyplaty a #zasehramenaMyjave?#vedsmetuhralipredtromatyzdnamibohaa.

Na dnešnom systéme klubom vadí najmä jeho trojkolová nevýhodnosť pre tých, ktorí sa pred rokom umiestnili od šiesteho miesta nižšie, a tým pádom hrajú o jeden domáci zápas menej. Zamotané je to aj v druhej najvyššej súťaži, kde by sa malo prejsť na model 16-ich tímov v jednej tabuľke. Ak sa najvyššia súťaž naozaj zúži na 10 tímov, kto bude mať v rukách čierneho Petra? Tí najchudobnejší? A nehrozí potom jej centralizácia až príliš na západ? A nedáme si o tom malé referendum? Veď aj toto ohrozuje tradičnú rodinu, lebo o čo viac klubov bude hrať ligu, o to viac ožratých chlapov bude chodiť domov z čoho sa bude rodiť veľa nechcených detí, z ktorých potom môže vyrásť len pracovník OVB alebo zapálený ateista s prvým a aj druhým svätým prijímaním.

Senica - Myjava 1:1, 2749 divákov

Ochutnávkou kola bolo záhorácke derby na Záhorí, medzi dvoma zástupcami Záhoria. Ako sa hovorí, derby nemá favorita. Ale, ako sa hovorí, toto favorita malo. Lebo Senica je v tabuľke vyššie, hrala doma, v utorok porazila v Trnave Trnavu a na druhej strane Myjava ťahala sériu plnú úspechov jej súperov. Zápas sa snažili domáci kontrolovať, ale len čo sa týka držania lopty. Hostia čakali schovaní v obrannej ulite, len bez ulity. Ich svetoznáme brejky sú známe v celej Myjave. Po Kuzmovej šupe sa dokonca aj ujali vedenia a s trochou šťastia si mohli vedenie aj poistiť = šach-mat. Nestalo sa, do ešte plnších začala bušiť Senica a snaha priniesla gólovú zeleninu z nôh Kosorína. S remízou musia byť spokojní obidvaja lodivodi, aj keď vyhrať mohol každú chvíľu niekto iný.

Trenčín - Dunajská Streda 3:0, 2642 divákov

Obidva tímy hrajú jarnú časť v slušnej forme, a tak sa diváci mali na čo tešiť. Trenčín išiel do zápasu s vedomím, že ak sa mu podarí ponechať si tri body, stane sa aspoň na chvíľu lídrom. A preto, ako už tradične, na svojho súpera nabehol ako čavale do Tesca po dávkach. Napriek skorému gólu to hostia nezabalili a snažili sa o zázrak. Ten neprišiel a Trenčín si to dvoma gólmi potvrdil. Skóre je však kruté vzhľadom k obrazu hry. To určite aj preto, že sa nehralo na živej tráve, ale na obývačkovom koberci. A to kouč hostí nevedel, keď robil prípravu na zápas.

Spartak Trnava - ViOn Zlaté Moravce 3:0, 2803 divákov

V Trnave sme tak trocha podozrievaví. Najmä, ak ide o prehrávanie ľahkých zápasov. A tak nečudo, že sa aj tuto čakala dvoječka. Predsa len, Moravce body potrebujú a nám požičali štadión na dohranie ligovej sezóny. Nezapína to vo vás paranoju? Nič také sa však nekonalo, aj vďaka exportným nástupom do polčasov. V tom prvom to Sabo trafil á la Cristiano, v druhom trafil hráča Cléber a zmiatol Kováča. Po tomto góle už hostia abdikovali a mohli byť radi, že do posledného hvizdu bola ich bránková čiara penetrovaná iba raz. Maj sa, čau, štadiónik. Vidíme sa v lete, kedy budeš zase najkrajší na Slovensku. A už snáď aj bez Jurajových výhovoriek na terén, hrubé OSB dosky vedľa autovej čiary, robotníkov za jeho chrbtom, tieniace žeriavy a všadeprítomné nedopité pivá a nedojedené vlašáky. #užabytostálo

Slovan Bratislava - Podbrezová 2:1, 1153 divákov

Príde konečne prvé domáce jarné víťazstvo? #poctive #domace #raw #paleo #veggie víťazstvo Slovana na Pasienkoch aj prišlo. Ale teda labužníci si z neho museli aj kotlety povytrhávať. Fanúšik Slovana, ktorý sa po 20-ich rokoch vrátil z Belize a nemal prehľad o dianí v našej lige, by si oči pretieral. To v akej dobe žijem, keď sa Slovan musí doma strachovať o výhru nad Podbrezovou? Je treba uznať, že hostia boli dlho neškodní, ako jarné komáre, ale práve kontaktný gól na 1:2 im vlial do žíl železa. Chovanca spasil góly Milinkoviča s Meszárošom.

MFK Košice - Dukla Banská Bystrica 2:1, 1180 divákov

Tá Bystrica to bude mať so záchranou ťažšie, ako sa mohlo zdať. A v čistej nahote sa táto skutočnosť (rovnako ako premiérova asistentka svojho času v časopise) ukázala v Košiciach. Tie udreli v úvode hneď dvakrát, a potom v štýle dedinského autobusára zaradili neutrál na celozápasový dojazd. Hostia prebrali iniciatívu, ale vyťažili iba jeden škaredý kontaktný gól. V druhom polčase sa snažili o vyrovnanie s impotentnosťou hodnou Hugha Hefnera. Bod z nebies im mohol vystreliť v záverečných minútach Farkaš, za čo by kouč domácich musel obúchať celému kádru hlavy o klubový autobus košických hokejistov. Košice môžu byť rady, že si takýto relaxačný pobyt vybrali v zápase proti Bystrici.

MFK Ružomberok - MŠK Žilina 1:1, 2241 divákov

Predzápas El Clasica zabezpečili dva severské kluby. Už pred zápasom sa vedelo, že to hostia vôbec nebudú mať ľahké so snahou dostať sa opäť na čelo a že sa bude pravdepodobne hrať na ťažkom teréne. A splnili sa obidva predpoklady. Domáci vôbec nevyzerali ako mužstvo, ktoré malo mať záchranárske práce. Nasadením spôsobovali Žiline veľké problémy a tá napriek tomu, že viedla, môže byť za bod rada. Ružomberok zanechal dobrý dojem a hostia na ceste za titulom musia upustiť od profesorského prejavu. Z výsledku sa okrem Ružomberka môžu tešiť aj v Trenčíne.

TOP

Trenčín, lebo sa dostal na čelo ligy. Vydrží až do konca?

FLOP

Bystrická vandrovka.

Tréner kola

Vlado Goffa za forsírovanie absolútnej premeny… svojho mobilného telefónu na dotykový :)

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár