Len žiadnu paniku

26.04.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Libor Hudáček a Viktor Ekbom v príprave na MS v Česku. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Libor Hudáček a Viktor Ekbom v príprave na MS v Česku. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Necelý týždeň zostáva do prvého buly reprezentačného výberu Slovenska na MS 2015 v Ostrave a Prahe, v sobotu na poludnie proti Dánsku. Po prípravných zápasoch, v ktorých národný tím v riadnom hracom čase dva krát prehral, tri krát remizoval (aby následne prehral) a tri krát prehral sú krčmy a iné sociálne siete plné pesimistov. Výsledky a obraz hry, sprostredkovaný televíziou povzbudili predturnajové prognózy o tom, že práve náš tím bude o rok nahradený postupujúcim z Béčka. Maďarmi. Naozaj? 

Príprava

Naozaj, tím trénera Vujtka mal asi už aj lepšiu prípravu pred záverečným turnajom roka. Jedna výhra so Švédmi a jedna s Bielorusmi neuspokojí náročného fanúšika, možno je vlastne tak aj dobre. Pred panikou sprevádzanou silnými slovami a ešte silnejšími statusmi by som ale varoval. Družstvo sa stále vyvíja a nie je kompletné, navyše z rôznych dôvodov na každom poste vznikali problémy, ktoré bolo treba riešiť. Nič mimoriadne, nič, kvôli čomu by bolo vhodné strácať nerrrrvy a trpezlivosť. 

Tím sa buduje za pochodu, mesačná príprava neznamená, že má tréner tridsať dní na robotu so štyrmi - piatimi päťkami hráčov, ktorých formu môže časovať, prípadne trénovať s nimi detailne taktické varianty. Prvý zápas v Trenčíne proti Švédom a zároveň posledný v Lotyšsku proti miestnym odohralo desať hokejistov. Brankár Laco, dvaja obrancovia a sedem útočníkov. Okolo nich sa vystriedali desiatky hráčov (aspoň dve), a ešte aj káder, ktorý dnes ohlásili tréneri ako finálny, nie je konečný.

Je pochopiteľné, že v zápasoch, v ktorých ide najmä o dve veci - aby sa hráči predviedli a zároveň nezranili - navyše s prirodzenou fluktuáciou, asi nebude mužstvo hrať tak, ako na turnaji. V ôsmich zápasoch počas tréningového mesiaca sa vytvoril akurát tak základ pre Ostravu. O úspechu, alebo neúspechu, sa začne rozhodovať až po príchode na miesto činu. Po doplnení tímu najväčšou hviezdou (a možno viacerými, treba počkať na prvé kolo playoff NHL) sa ukáže jeho skutočná tvár. 

Jasné, boli by sme radšej, keby všetky zápasy, alebo aspoň väčšinu z nich, reprezentanti vyhrali. Mne sa ale páčilo, že sa ani desať minút pred koncom posledného z osmičky zápasov nepoložili bez boja. Ukázali aspoň čo-to z charakteru, ktorý budú v Ostrave potrebovať. Ja ich neodpisujem. 

Najlepšia možná skladba

Nominácia ešte nie je konečná, na verdikt o jej skladbe je priskoro. Od Helsínk 2012 ale snáď nepochybujeme, že tréner Vujtek vie, čo robí. Soči sem, Soči tam. 

V bráne budú, pokiaľ budú zdraví, dvaja kompetentní brankári. Ján Laco aj Július Hudáček sú schopní veľkých vecí na turnaji. Navyše, Jaroslav Halák možno stihne aj prvý zápas, ak v noci na utorok vo Washingtone prehrajú Islanders siedmy zápas s miestnymi. Na európskom klzisku nebude navyše musieť toľko rozohrávať puky spoza bránky, čo mu v poslednom čase v NHL robí problémy. Formu má, zdá sa, stále solídnu, sezónu mal vynikajúcu a bol by posilou, keby dorazil. 

Škoda-preškoda Cháru so Sekerom. S najlepšou obrannou dvojicou, ktorú vyradili dve zranenia v dolnej časti tela, by bol tím možno aj porovnateľný so strieborným helsinským. Ich kvalita by chýbala každému tímu na MS, Meszáros, Graňák, Baranka, Sersen, Jurčina, Mikuš a Ďaloga by tak mali byť najvyťaženejšími bekmi. Skúseností majú dosť, k sebe dostanú asi jedného z mladíkov (Jaroš, Jánošík) a snáď vytvoria zostavu, ktorá bude aspoň spoľahlivá.

Útok skrýva v sebe najviac otáznikov. Gáborík by mal byť jasným lídrom, spolu s Nagyom a Bartovičom dirigovať aj kabínu. Produktívnym vyzerá byť Libor Hudáček, Réway (ak vydrží nerebelovať) s Markom Daňom mladými, vo forme hrajúcimi rýchlikmi na korčuliach. Ak aj nedoplnia útočnú letku Jurčo s Tatarom z Detroitu (vyhrávajú 3:2 na zápasy v čase písania článku), Kopecký, ktorý zvykne v repre hrať vždy lepšie, ako v klube a Pánik, ktorý už mal aj horšie sezóny za morom by mohli rámcovať tri vyrovnané formácie. Miklík, Haščák, Viedenský, možno Dravecký sú mená solídnych hokejistov, ktorí sa už presadili aj v bielo-modrom repre drese. Lepších nemáme, už len ich k sebe správne napasovať. 

Trénerova derniéra

Nemali by sme zabúdať, čo sa bude v Ostrave vlastne diať. Na Slovensko čakajú domáce majstrovstvá, akurát bez tlaku, ktorý zvalcoval hviezdnu zostavu v roku 2011. Sever Moravy bude slovenský, porovnateľnú domácu atmosféru nebude mať v skupine žiadny súper, a možno aj v Prahe domáci. Naposledy našim pomohla, spolu s derniérou trénera, trénujúceho posledný turnaj v rodnom kraji by som skôr veril v pozitívny efekt emócií, ako negatívny.  

Dnes ešte ani Vladimír Vujtek nevie, aká bude tá povestná chémia, ktorá rozhoduje o úspechu, či neúspechu tímu. So slovenským zažil oba extrémy. Od Helsínk po Soči, po štyroch rokoch skúseností by si zaslúžil, aby sa mu Šťastena obrátila čelom. 

Jednoduché to ale nebude. Osem tímov v spravodlivej skupine, postúpia len lepšie štyri. Sedem súperov, z nich ani jeden slabý, alebo lepšie povedané oveľa slabší, ako výber Slovenska. Na porazenecké reči je týždeň pred prvým zápasom ale ešte naozaj priskoro. Počkajme, uvidíme. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár