Ottawa Hamburgers

28.04.2015 / Števo Kolibár
Andrew Hammond chytá všetko, čo lieta okolo. (photo: SITA/Paul Chiasson/The Canadian Press via AP)

Andrew Hammond chytá všetko, čo lieta okolo. / (photo: SITA/Paul Chiasson/The Canadian Press via AP)

Papierovo nemajú na 1. kolo play-off ani dnes, dva dni po vypadnutí. V NHL však skôr získa Stanley Cup parta nounejmov ako hviezd. Blackhawks radi prepáčia.

Ottawský zázrak na ľade

Byť v polovici februára 10 bodov za play-off, čo je pri 2 bodoch za víťazstvo veľa, a o dva a pol mesiaca trápiť pyšných Canadiens v 1. kole vyraďovačky, pokojne nazvime ottawský Miracle on Ice.

Ako dlhoročného fanúšika Senators, ešte snáď od čias Jašina – hoci vtedy som bol skôr obdivovateľom pekných dresov a loga ako pozeračom požieračom nočného hokeja – ma desil pohľad na ottawské ľadové mólo, kolekcia jeseň/zima 2014.

Brankári namiesto pukového chytali kulové, v obrane samý Poliak (Borowiecki, Gryba, Wiercioch), pričom mená útočníkov by nespoznal ani Marcel Miercziak – sorry, too much Polish – Merčiak. K utešeniu pomáhal už len fakt, že arcirival z Toronta je na tom dlhodobo ešte horšie.

Keď si ľud (alebo skôr GM Ottawy Bryan Murray, mimochodom, rýchlo sa uzdrav!) vypýtal svoju obeť, levom predhodili prostorekého trénera Paula MacLeana, ktorého nie tak dávno ešte všetci oslavovali za detroitský, rozumej koncepčný prístup k hokeju (keďže do Ottawy prichádzal ako čerstvý bývalý asistent Mika Babcocka).

TWIST AND SHOUT

Immediate impact, ako by povedali v zámorí, sa však nekonal ani v prípade súčasného trénera Dava Camerona. Trvalo ďalšie dva mesiace zápasov, kým sa hra a najmä sebadôvera tímu vrátila tam, kde bola v lockoutovej sezóne (Sens vtedy skončili v 2. kole play-off s Penguins). Myslím si však, že takú vysokú ju predtým nemali. Ani omylom.

A potom sa udial ten stonásobne oblogovaný obrat v polovici februára a s ním asi najlegendárnejšia naháňačka za play-off, akej som bol kedy svedkom (ak bola lepšia, do diskusie s ňou!). Všetko ostatné je história, povedal by človek, čo sa mu nechce písať.

Mne sa však chce, však som Bohumilovi aj dlžen zopár článkov a tak pokračujme. Už keď zostávalo do konca základnej časti takých 10 zápasov a Sens boli na dostrel, hovorím si – kua, už viem presne ako to dopadne. Dvojmesačná naháňačka sa skončí tak, že nakrátko predbehneme Boston a vzápätí nám brutálne dôjde para, pričom Bruins si z nás urobia mentálnu posilňovaciu kúru pred play-off. Typický scenár takmer úspešných underdogov. Však každý to predsa videl, že to bol overperformance ... jak sviňa!

Takmer som sa nemýlil. Takmer. Po tom, čo sa Sens na 24 hodín konečne dostali na 8. postupové miesto, prišli hneď vzápätí dve prehry v rade, pár zápasov do konca a rozbehnutý ruský bostonský medveď. Na neuverenie, ale potom sa to zas otočilo, strácať začali iní. Najprv sa topilo pittsburské iglu, potom zas boxérska aréna v Detroite až to predsa len celé schytala najnepravdepodobnejšia obeť – Boston. Mentálna pevnosť Bruins padla, nech žijú Sens?

KOLEKTÍV NAD ZLATO

Iste. O Hammondovi, čo mu išlo ťažšie chytanie víťazných hamburgerov z hľadiska ako pukov na ľade, alebo Stoneovi a Hoffmannovi, ďalších rookie nounejmov, čo bergeronovsko-williamsovsky rozhodovali zápasy sa toho popísalo veľa. Najmä teda o Hamburglarovi.

No nezabúdajme - oni traja, obligátne spolu s najlepším ofenzívnym a stále mladým bekom sveta Erikom Karlssonom, možno dali impulz, no zabrať muselo celé mužstvo. A to sa, kupodivu s Milanom Michálkom v zostave, aj podarilo. Klobúk dole _.

Na záver takto napriamo poviem. V tejto sezóne charakterovo väčší mančaft od Sens sú už len Rangers a aj preto si myslím, že sú najväčšia favoriť na zisk Stanley Cupu. A ešte aj preto, že Henrik Lundqvist by si to už fakt zaslúžil.

Števo Kolibár

Števo Kolibár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár