Moje prvé Majstrovstvá sveta: 1992

29.04.2015 / Mišo Hudák
Markus Ketterer, fínsky gólman. (photo: Youtube)

Markus Ketterer, fínsky gólman. / (photo: Youtube)

Minisériu spomienok na naše prvé majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji dnes pokračuje. Mišo Hudák si ako prvý pamätá turnaj v roku "1992". 

Prvé majstrovstvá, na ktoré sa dokážem rozpamätať a hneď vo vtedajšej vlastnej krajine.

Posledný turnaj pre federálnu krajinu

Na svete som bol aj v roku 1985, ale ak by som si pamätal aj na tie, tak by som bol pravdepodobne zázračné dieťa a to som teda nebol. Už nejaký čas ma veľký brat brával na federálnu ligu, svoju vášeň pre Vežet som si mohol vďaka Jarovi Draganovi, Petrovi Veselovskom a Igorovi Libovi (hoci v tom čase už nehral za Vežet, ale Igor Liba je Vežet navždy) preniesť aj do sledovania reprezentačných zápasov.

V momente majstrovstiev ešte nebolo jasné, že je to posledný turnaj pre spoločnú krajinu. Jeden tlustý brav a jeden okuliarnik si rozdelili svoje polovice až o pár mesiacov neskôr. Samozrejme, najpamätnejší zápas bolo semifinále proti Fínsku, ktoré Československo prehralo po samostatných nájazdoch. Prežíval som ho fyzicky, plakal som do večera, podobne ako o dva roky neskôr, keď Slovensko prehralo v predĺžení na zimnej Olympiáde v Lillehameri s Ruskom a potom ešte raz, keď nám v roku 1998 vládny klub z hlavného mesta ukradol titul. Vtedy som nespal celú noc a druhý deň som odmietol písať test z francúzštiny a dostal som päťku.

Underdogs a Screensport

Fínsko vôbec po prvý raz získalo medailu akejkoľvek konzistencie z majstrovstiev sveta, vo finále proti Švédsku nemali veľmi šancu, ale držali sme im palce celá rodina, sympatickejších underdogs by ste sotva našli. Najlepším brankárom turnaja bol vyhlásený Tommy Söderström zo Švédska, ale my sme vedeli svoje. Ak do tohto turnaja chceli všetci chlapci pred blokom byť útočníkmi, po tomto turnaji chcelo každé druhé dieťa chytať ako Markus Ketterer.

V rovnakom čase sa vtedy na divokom trhu káblových televízí dostal do ponuky športový kanál Screensport. Už niekoľko týždňov po medailových zápasoch majstrovstiev sveta som sledoval Chicago a Pittsburgh vo finále Stanley Cupu. Rodičia ma budili, keď vstávali na rannú smenu do železiarní a veľmi rýchlo som pochopil, že svetový šampionát neznamená najlepší hokej.

Mišo Hudák

Mišo Hudák

Napíš komentár