Sedem Naj Vujtekovej družiny

30.04.2015 / Andrej Fuksa
Marián Gáborík, hráč na ktorom leží najväčšia ťarcha na MS2015. (photo: SITA/Ján Slovák)

Marián Gáborík, hráč na ktorom leží najväčšia ťarcha na MS2015. / (photo: SITA/Ján Slovák)

Máme posledné desiatky hodín pred začiatkom šampionátu a  je preto na čase, aby sa zobudili odborníci na zostavy všetkého druhu, vytiahli zopár krčmových argumentov a prezradili trénerovi od koho sa čo dá očakávať. Vitajte na TakUrčitee! Treba povedať, že  tím je poskladaný veľmi zaujímavo a po noci, v ktorej vypadli Tatar s Jurčom už najväčší optimisti pomaly objednávajú stoly v krčmách na finálový večer. My realisti nahlas hovoríme o štvrťfinále. Po minuloročnom sklamaní si už nechceme pripúšťať podobný scenár, preto treba byť pripravený na všetko. Aj na Slovincov. #sochi

Najväčší líder - Tomáš Kopecký

Náš El Capitano nemá za sebou príliš vydarenú sezónu, keď dal len dva góly a pridal šesť asistencií v 64 zápasoch. Zato nazbieral najviac mínusiek z celého tímu panterov. Logika káže zaželať peknú dovolenku, nech zostane užívať si slnečnú Floridu. Ibaže Kopecký je Kopecký. Mnohokrát potvrdil, že nie je hocijakým hokejistom, ktorý má v hlave akurát hokejku, puk a bránku a okolitý svet hlboko v...paži. Mimoriadne rozumný človek vie pozdvihnúť náladu v kabíne, dohovoriť mladším a potiahnuť celý tím nielen po hokejovej stránke, ale aj po psychickej a ľudskej. Správna voľba trénera našiť mu na dres kapitánske céčko - najlepší líder nemusí byť zároveň najlepším hokejistom. Krok sa nestretol s pochopením u fanúšikov, ak by to ale bolo inak, neboli by sme hejtslováci. 

Predpoveď: Kopeckému šampionát vyjde, bude naším najlepším centrom a dá viac gólov na MS ako v NHL.

Podobný prípad: Dominik Graňák

Najväčšia ťarcha - Marián Gáborík

Marián sa ocitá v úplne novej situácii. Nikdy neniesol takú zodpovednosť, ako teraz. Vždy sa od neho na veľkých turnajoch očakávali góly, ale ani raz v tom nebol tak sám, ako teraz. Držme si prsty, nech príde Tatar. Gabby je úplne inde ako zvyšok našich kanonierov, no nečakajme, že strelí dva góly za zápas. Kopecký bude líder v kabíne, ale od Gáboríka sa očakáva, že ním bude na ľade. Vráti sa teda do čias z Minnesoty, či Colombusu, kde sa do neho vkladali všetky ofenzívne ambície. Veľká ťarcha, Majo však už nie je mladý zajačik, preto teraz bude môcť ukázať aj slovenským fanúšikom, prečo ho v Los Angeles nosia na rukách.

Predpoveď: Ak uspejeme, bude mať na tom veľkú zásluhu, ak prepadneme, bude on hlavným dôvodom, tak to chodí.

Podobný prípad: asi nikto

Najväčší tlak - Ján Laco a Július Hudáček

Je rozdiel medzi ťarchou a tlakom. Hráč, ktorý má na hokejke najväčšiu zodpovednosť, nemusí byť zväzovaný silou zhora (rozumej konkurencia, médiá, fanúšikovia). Tlak môže byť vyvíjaný aj na menej dôležitého hráča, čím však nechcem povedať, že by brankár bol v hokeji do počtu. Práve naopak. Médiá a celá hokejová verejnosť bude sledovať každý jeden zákrok nášho gólmana. Hoci má vraj tréner jasno, o post jednotky si to rozdá najlepší brankár švédskej ligy (druhá najlepšia liga v Európe, len aby sa nezabudlo) a proti nemu priam ikonická postava slovenského hokeja posledných rokov. Práve bránka je ten post, v ktorom máme najlepšie obsadenie a kde nie je slabina, takže jedna nevydarená tretina a dikičau. V podstate je jedno, kto bude jednotka, chyba bude neodpustiteľná.

Predpoveď: Ani Jano Laco nie je robot a bude potrebovať oddych. Hudáček ho vtedy výborne zastúpi. Nechcel by som byť trénerom pred štvrťfinále.

Podobný prípad: horúci post krídla v prvej lajne. Miklík, Bartovič, Ružička?

Najväčší otáznik - Martin Réway

Ak by dnes rozmýšľali Američania ako nazvať atómovú bombu na Hirošimu, odporučil by som pomenovať ju Réway. Nikto totiž nevie predpokladať, čo sa dá od jeho vypustenia na ľad čakať. Určite to ale bude niečo veľké. Či už v pozitívnom, alebo negatívnom svetle. Réway je schopný pripísať si päť bodov na zápas, rovnako sa pobiť, vynadať rozhodcovi a ešte aj spoluhráčom, že nemohol niečo pekné povedať aj novinárom. Chalan, ktorý v dorasteneckom veku údajne flákal, čo sa dalo musí pochopiť, že ani šikovné ručičky niekedy na sukces nestačia. Mentálna nezrelosť musí ísť bokom, pretože do montrealského sveta sa vďaka svojim excesom nepredá. Ešte, že má nad sebou Vujtka. Mohlo by to byť na dobrej ceste.

Predpoveď: Svoju genialitu ukáže v plnej kráse, avšak uvidíme asi aj niečo iné z jeho repertoáru. Dve minúty za hlúpy faul v najnepríjemnejšom momente zápasu. 

Podobný prípad: Marko Daňo, Libor Hudáček

Najväčší skokan - Marek Ďaloga

Ďaloga je už iná bryndza. Veľký pracant a nedocenený obranca. Šikovný v ofenzíve a ak hrá so spoľahlivým zadákom, aj mimoriadne platný. Predsa len, chyby stále spraví, ale vyplývajú z jeho prílišnej ofenzívnej aktivity. Veď aj Višňovský, či Sekera neboli v mladosti stopercentní. Naša obrana nemá výrazného lídra, možno Dominik Graňák, ale keď porovnáme pomer výkon a očakávanie, Ďaloga bude na tom jednoznačne najlepšie. Nedocenení hráči vedia svoj potenciál naplno vybaliť práve v tých najdôležitejších chvíľach. Má pred sebou veľkú budúcnosť a mieri do lepšej ligy, ako je tá česká. Prípadný úspech nášho tímu ho posunie do veľkého sveta.

Predpoveď: Náš najlepší obranca, do dvojičky s Graňákom a vybavené.

Podobný prípad: možno Juraj Mikuš

Najväčšia škoda - Laco Nagy

Nemilá rubrika, sponzorovaná hlavným partnerom majstrovstiev (to by sme chceli veľa). 

Najväčší omyl - nikto

Čudujem sa, že niečo také mohli moje hejterské prsty naťukať, ale Vujtek konečne poskladal tím, ktorý neobsahuje žiadne negatívne šokantné meno. Hoci tam svieti môj druhý „najobľúbenejší“ obranca Milan Jurčina (po Mihálikovi), ale je to pravák a jednu horu treba preventívne vziať. Jaroš ešte v devätnástich rokoch nedorástol na seniorský šampionát, za to Jánošík už áno. Z útočných radov sa čudujeme nad menami Draveckého a Rúžičku, hoci obaja v českej lige ukázali svoje kvality. Aj druhý menovaný, keď fanúšikom raz-dva zavrel ústa. Po vypadnutí Tatara s Jurčom ich ale možno nebude treba riešiť. Žiadnu paniku, zostavu skladal Láďa a čo môže byť väčšia motivácia ako vyhrať doma a oslavovať ako jediný Čech v krajine. #nič

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár