MS2015 Power Ranking: Šampionátové klišé

30.04.2015 / Martin Petro
Jarda je znova v tíme troch českých koruniek. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Jacques Boissinot)

Jarda je znova v tíme troch českých koruniek. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Jacques Boissinot)

Konečne je tu tá časť roka, ktorá stavia do pozoru každého poriadneho chlapa, čo má rád súboje telo na telo. Máj - časť roka, kedy ženám na ulici sú vidno holé nohy a niekedy aj viac!

Šampionátové klišé

Okrem toho, máj zvykne spustiť hokejové šialenstvo. Slovenská republika sa premenúva na inú republiku - na republiku diktatúry, pretože Adela povedala a Hvorecký napísal. V tomto totalitnom hokejovom štáte budeme sledovať aj tento rok isté charakteristické črty. Nazvime ich šampionátové klišé.

Bude zrazu spoločensky prijateľné vidieť manažéra v obleku, ako zvracia do ponožky s motívom slovenskej trikolóry, ktorú strhne zo spätného zrkadla. Televíznej sledovanosti bude vládnuť RTVS (a nie TV LUX). V šenkoch sa nebudú riešiť startupy, ale zbytočné vylúčenia v útočnom pásme. Každý bude blogovať o tom, čo by bolo keby a o tom, čo bolo lebo. A v neposlednom rade, päť miliónov trénerov bude v diskusiách po týmito blogmi mudrovať o tom, akoby švihom prstu poslali Jurčinu za svoje výkony na farmu. Za Kvetkou Kmotorkovou.

Takéto šialenstvo nás všetkých čaká a my sa doňho s nadšením ponoríme ako Bystrozraký podnikateľ do svojho bazéna na bahamskej haciende. Na Takurčitee bude vychádzať náš šampionátový špeciál – Power Ranking. Kto nás pozná, ten už vie. A kto nevie, ten zistí.

Pôjde opäť o to isté: o rebríček, v ktorom (slaboducho, prvoplánovo a s trápnym základoškolským humorom útočiacim na prvú signálnu) zoradíme 16 mužstiev podľa ich aktuálnej sily do tvaru, s ktorým nebudete v zásade nikdy súhlasiť. Ako vždy, kritéria nebudú dávať žiadnu logiku, skoky z priečky na priečku budú neopodstatnené, budeme bez hanby prezliekať kabáty, ničiť po sebe stopy, nenávistné komentáre bez milosti mazať a oslavné komentáre pridávať z našich falošných facebookovských účtov.

Pripraviť sa. Začíname.

16. Zemňe česká

To už je aká sila, že Jarda vlastne nebude ich najstarší hráč. Škoda, že Hašek išiel tento rok na ryby a nemohol prísť. Češi si každopádne ani neupšouknou a po siedmich prehrách v rade vypadnú do béčka. Tréner Růžička bude spokojný, pretože najväčším výbuchom v histórií českého hokeja odpúta pozornosť od svojej úplatkárskej aféry. Fiasko na tlačovke vysvetlí slovami: Jágr blbě Radil, Ručinský jenom Koukal a Němec mezitím Nakládal.

Klíčový hráč: Michal Jordán z Caroliny (čti: Majkl Džordn z Kerolajny)

15. Slofínsko

Z našej skupiny vypadne tento nepodarený preklep na Slovensko. Slovinci sú experti na zostup. Síce majú Kopitara, ale ten prišiel iba preto, že to celé trénuje jeho tatko, ktorému nemohol povedať nie, inak by dostal remeňom. Bez Gáboríka je najlepší Slovinec všetkých čias hrajúci za Kráľov iba polovičným princom. Bez helmy navyše vyzerá ako nevyspatý pornoherec.

Počet záchran v áčku od založenia krajiny: dve

14. Tirolsko

Rakušania síce zabodujú iba v jedinom zápase proti Čechom, ale to bude k prvej záchrane po jedenástich rokoch stačiť. Od roku 2004 totiž neustále onanujú hore dole hore dole, ako keby chceli patriť všade a zároveň nikde.

Najkrajší hráč: Martin Schumnig

13. The Mannschaft

Nemecké mužstvo talianskeho Kanaďana Cortinu sa minulý rok lúčilo s turnajom piatimi prehrami v rade. Skončili na poslednom nezostupovom mieste a žiadny oktoberfest sa teda v máji nekonal. Keď proti Nemcom nestojí Brazília, Argentína, Porto, Barcelona, alebo iní latinskí Američania, tak to zrazu nejde tak ľahko.

Najväčšia tlačenka: Björn Krupp, Uweho synátor a Matthias Plachta, Raťafákov synátor Jacekow

11. a 12. Dánsko a Nórsko

Keďže tieto dve krajiny sú v hokejovom svete ľubovoľne zameniteľné a keď hráme s jednými, väčšina fanúšikov pri televízií je ešte tesne pred koncom zápasu skalopevne presvedčená, že hráme s tými druhými, tak ich môžem pokojne hodiť do jedného vreca. Ich vzájomný zápas nemôže skončiť inak ako 3-3 a 5 minút po nájazdoch už nebudete vedieť, ktorí to vlastne vyhrali.

Najčastejšie koncovky: -sen, -strom, -berg, -land, -mark

Najviac dánsko-nórske meno: Stromberg Landmarksen

10. Bielorusko

Na Euro Hockey Challange skončili Bielorusi na poslednom mieste. Od decembra ich trénuje Dave Lewis, ktorý sa preslávil tým, že s Detroitom Red Wings - v čase ich najväčšej slávy – vypadol v prvom kole 0-4 na zápasy so 6 strelenými gólmi. S Bostonom pre zmenu skončil so 14-bodov stratou na poslednom mieste divízie. Odvtedy robil skautov, všelijakých asistentov a napokon skončil v Bielorusku. Achievement unlocked.

Najväčší klamár mužstva: Sergej Demagogin

9. Lotyško

Čo by sme o takých Lotyšoch mohli napísať? Napríklad to, že nikto neskončil za posledných 10 rokov viackrát jedenásty. Jedna takáto pikoška k nim hádam aj stačí, nie? Hrajú predsa vo vedľajšej skupine a šanca, že sa stretneme vo vzájomnom zápase, lieta kdesi v absurdnom vzduchoprázdne medzi Matovičovými výrokmi, pesničkami od Desmodu, premenenými penaltami Bayernu a Šebom na mopede.  

Najpozemskejšie meno: Zemeguls Girgensons z Buffala Šables

8. Francúzsko

Poslednú tretinu, ktorú sme s Frantíkmi na MS doposiaľ odohrali, sme prehrali 0-4 a stálo nás to postup. Všetky góly sme dostali v rozmedzí 9 minút. Jesuis! Tá hrôza sa vám vynorila priamo pred očami, však? Nemáte o žrútoch žiab vôbec ďalej chuť čítať, však? Vyhovené.

7. Solené štáty americké

Rozmýšľam, či viac nerozumiem zostave USA pre MS 2015, alebo tomu, prečo Majk Spirit v rádioreklame, v ktorej propaguje svoj nový album Mäkké I, rozpráva ako retardovaný gangster s vadou reči. Priemerný vek tohto mužstva je taký nízky, že by možno ešte stále videli význam v Majkových textoch. No na svet dospelých je to celé akési nedozreté. Možno to ešte doplnia.

Kde sú: Foligno, Pavelski, Wheeler, Kessel, Riemsdyk, Šťastný, Bobby Ryan, Byfuglien, Backes, Oshie?

6. Š-vajcia-rsko

Zostava bankových úžerníkov tento rok obsahuje vskutku zaujímavé mená. Fiala, Walker, Bieber, Kukan, Almond. Mŕtvy spevák, mŕtvy herec, iný mŕtvy spevák, polomŕtvy politik, nanuk. Našťastie si ich deštrukciu užije Praha a nie Ošťava.

Najväčšie plus: dresy

5. Fínsko

Arkikielen on pääosin kehittynyt luonnollisesti aiemmista muodoista Suomen ja levisi tärkeimpiä kulttuuri - ja poliittisia keskuksia. Yleiskielen on kuitenkin aina olluttietoisesti rakennettu väline kirjallisuutta. Se säilyttää kieliopin malleja, jotka ovat enimmäkseen katosipuhekielen lajikkeeseen ja sen tärkein sovellus on kirjallisesti.

Najotrepanejší hráči: Koule Ukolen, Podichu Lapälla, Magalaho Malhomäkki, Pivoa Rumpiem

4. Slovensko

V roku 2012 sme hrali za Paľa Demitru. Tento rok by sme mohli za Ivana Ňiňaja. Ak bude naša hra pekná ako Lintnerov úsmev, nie je sa čoho báť. Rišovi sa úplne bežne stáva, že keď sa v noci zo spánku pousmeje, ráno sa budí uprostred švédskej onej. Trojky. Taký je podmanivý.

Bodaj by: Vlado Vůjtek pri poslednom zápase čo najviac smrdel (víťazné košele totiž nikdy neprezlieka)

3. Javorové hlísty

Po deviatich rokoch sa rozhodla ukázať na tejto scéne najväčšia kanadská hviezda Cindy. Budú to jeho druhé MS v živote. Na tých prvých zaznamenal 16 bodov, ktoré vtedy ešte ani  nemohol zapiť poriadnou javorovicou, pretože mal chalanisko iba 18 rokov.

Počet rokov bez medaily: 6

2. Desať centov

Tri korunky budú štandardne dobre nachystaní. Z posledných šiestich pokusov im pódiové umiestnenie chýbalo iba raz. Farbu kovu pravidelne točia, minule to bol bronz a predminule zlato, takže teraz to bude nerez. Ako to robia, neviem. Ale ak ste zvedavý, viem, kde sa opýtať.

Číslo na švédsky hokejový zväz: +46 - 8 - 449 04 00

1. CCCP

Silnejšiu zostavu momentálne nedá dohromady ani redakcia Takurčitee, keby vyhrabala všetky florbalové hokejky zo záchodu a kočikárne. Rusi berú mundial poslednú dobu hrozne vážne a berú si so sebou rôznych Kovaľčukov, Malkinov, Radulovov, alebo naturalizovaných Ukrajincov. Všetko to z druhej vlny navyše istí Veľký brat.

Šanca, že v druhom pokračovaní budeme rátať šance: 100% 

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár