Dobrá výhra

03.05.2015 / Denis Bohumil Schvarcz a Patrik Tatranský
 (photo: )

Viem, že ste čakali hladkú výhru. Viem, že ste čakali výhru za tri body v poslednej tretine, keď Slovensko chytro zápas otočilo a dva krát vyhrávalo. Viem, že dvojbodový zisk považujete za stratu. Ja som ale videl zápas, ktorý sme mali takmer po celý čas pod kontrolou a víťazstvo považujem za dobré.

Pomalý prvý polčas

Videl som hráčov v modrých dresoch rozkorčuľovať sa zhruba prvých tridsať minút šesťdesiatminútového duelu. Bola na nich vidieť nervozita z prvých striedaní na vlastne domácich MS, nič iné. Hokejky sa triasli, puky odskakovali a brankár Galbraith rozchytával. Keď čepeľ Bjorkstranda presmerovala prihrávku Jensena do siete za Lacom v 26. minúte, mentálne slabší tím by sa mohol rozklepať ešte viac. Nie Slováci.

Hoci ešte dvadsať tri minút hracieho času trvalo, kým Sersen prepálil skvelého Dána v bránke, snáď ste nepochybovali pri pohľade na obrazovku o tom, že Slovensko ten gól skôr, alebo neskôr dá. Galbraith nie je Brodeur, pamätajú si najmä fanúšikovia Slovana Bratislava. Akonáhle zaňho prepadol prvý puk, otvorila sa gólová brána a zápas začal pripomínať ten, v ktorom v piatok večer proti sebe hrali skratky CZE a SWE.

Druhý a najmä tretí gól už pripomínali Galbraitha z belasého dresu, Dán v maske za seba celkovo pustil až deväť pukov. Päť z nich ale zastavila konštrukcia brány, mala teda vyše 50% úspešnosť zásahov (Viedenského penaltový nájazd sa v štatistikách nezobrazuje). Marko Daňo namiešal v rozstrele rozdielový bod, ktorý úplne zaslúžene svieti v riadku tabuľky s názvom našej krajiny.

Chyby

Boli blbé a najmä Sersenove. Najskúsenejšia obrana by nemala krátko po skvelom obrate nechávať hráčov súpera stáť osamotených na bránkovisku, top bek s plnými korčuľami skúseností by nemal vyhadzovať rukou tesne pred koncom puky na ochrannú sieť. Ani neúmyselne. Mentálne lapsusy stáli Slovensko jeden bod, no vzhľadom k okolnostiam by som ich pokojne pre tento krát aj zbagatelizoval.

Brankárovi Lacovi je ťažké niečo vyčítať, je vinou hráčov v poli, že ho nechali pol zápasu opierať sa o tyčku. Potom mu v kritických chvíľach poslednej tretiny chýbali rozohriate svaly a napätý postreh pri dvoch góloch, ktoré by v zápase, v ktorom by bol vystavený pravidelnému ostreľovaniu, zrejme pochytal.

Nečudoval by som sa ale, keby sa Ostrava 2015 podobala na Helsinki 2012. Tam chytal prvý zápas Hamerlík. Tento krát by som nebol prekvapený, keby sa do All Stars turnaja dostal tento krát Julo Hudáček. Keď sa tak stane, čítali ste to na TakUrčitee ako prví.

Výhľad

Už dnes popoludní ďalší zápas, v ktorom papiere predpokladajú výhru. Tento krát sú tri body ešte očakávanejšie, ako včera. Po výkone zo včera, s tým, že proti Dánsku tím ťahali hráči z druhej polovice súpisky (Dravecký, Viedenský, Hudáček a spol.) sa dnes čaká, že zaberú prvé dve formácie a Lukašenkovcov pošlú, kam patria. Do boja o záchranu. Nebojím sa. Ak nie Gáborík, tak Miklík. Ak nie Kopecký, tak Bartovič. A keď nie Pánik, Marko Daňo tak určite urobia.

Dva body zo včera sa zídu, nenahovárajme si, že nie. Začiatky, najmä tie pod tlakom všeobecných očakávaní, zvyknú dopadnúť aj horšie. Nestalo sa tak preto, lebo reprezentácia Slovenska v Ostrave ukázala v prvom zápase kvalitu aj charakter. Vo mne zostal po výhre 4:3 po nájazdoch dobrý pocit.