Škoda, Mayweathera stále nikto nepobil

03.05.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Floyd Mayweather Jr., vľavo, šípil výhru proti Mannymu Pacquiaovi už tesne pred koncom zápasu. (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Floyd Mayweather Jr., vľavo, šípil výhru proti Mannymu Pacquiaovi už tesne pred koncom zápasu. / (photo: SITA/AP Photo/John Locher)

Mal to byť zápas, ktorý vráti box na scénu. Floyd Mayweather konečne, po šiestich rokoch plánovania, skrachovaných negociácií a veľkohubých vyjadrení nastúpil do ringu s Mannym Pacquiaom.

Duel, aký sa v časoch, keď boxovali Mike Tyson, Evander Holyfield a spol. očakával raz za rok sa v novom tisícročí odohrá raz za desaťročie. Šport ustúpil zo svojej globálnej pozície jedného z najsledovanejších, chýbajú mu už roky charizmatické hviezdy a rivality, ktoré by na obe svoje strany nachytávali nových fanúšikov. Absencia borcov v najťažšej kategórii znamená, že najsledovanejšou je v súčasnosti welterová váha. A v nej dvaja bijci, na ktorých zápas sa čakalo približne dvetisíc dní, zhruba od roku 2009.

Floyd Mayweather

Tridsaťosemročný Američan Floyd Mayweather je aktuálne asi najlepším boxerom na svete. Väčšina rebríčkov "pound for pound" ho uvádza ako číslo 1. Ako profesionál ešte neprehral, pred nočným zápasom v Las Vegas mal za sebou 47 zápasov, všetky s víťazným koncom. Viac, ako polovicu z nich, 26, ukončil spôsobom K.O.. Okrem silnej ruky má Floyd silné reči, silnú marketingovú značku a silnú základňu fanúšikov, celebrity nevynímajúc. #JustinBieber

Boxer, schopný zarobiť desiatky miliónov dolárov za jediný zápas, má ale aj svoju temnú stránku. Policajné reporty v USA majú zaznamenaných niekoľko svedectiev žien, ktoré dobil podobne, ako súperov v ringu, bitke často neprekážala ani prítomnosť detí. Vyjadrenia, ktoré na tému spolužitia so ženami poskytoval médiám, boli podobne neuveriteľné. Niekoľko združení na ochranu práv žien vyzývalo pred dneškom na bojkot najväčšieho pay-per-view boxerského eventu v dejinách platenej televízie. Tak to totiž v Amerike funguje, za priamy prenos podobného zápasu si treba zaplatiť. Za Floyd vs Manny tuším až takmer 100 USD.

Mayweather mal evidentne ťažké detstvo, matku závislú na drogách a otca vo väzení, za obchodovanie s nimi. Jediné, čo vedel a vie robiť, je boxovať. Faktom je, že svoj talent dotiahol až do dokonalosti. Je strojom na peniaze, a na víťazstvá. A megamilionárom. Kontroverzným, veľa nielen fanúšikov boxu by mu najradšej jednu vrazilo. Ako z jeho kariérneho skóre vyplýva, bol by to stále veľký problém a nerovný súboj. 

Manny Pacquiao

V športe držíme prsty často ľuďom, o ktorých veľa nevieme. Ich správanie na ihriskách nemusí byť zďaleka také, ako mimo neho. O Floydovi toho ale vieme až príliš veľa na to, aby sme mohli povedať, že zlým mužom, prinajmenšom svojho športu. Manny Pacquiao je ako keby jeho protipólom.

Praktizujúci evanjelik, vo svojej krajine dokonca volený politik. Je o rok mladší ako jeho súper, fanúšikov si získal po celom svete. Na Filipínach je niečo, ako národným hrdinom. Boxuje takisto celý život, zo 65 zápasov ale vyhral len 57, päť krát pred dneškom skončil porazený a dva duely skončili bez víťaza.

Podobne ako Mayweather, aj Pacquiao je hercom, okrem toho to skúšal aj ako basketbalista. Traduje sa, že keď jeden z jeho spoluhráčov, bývalý americký profík na Filipínach verejne spochybnil jeho basketbalové kvality, vyšikovali ho okamžite tam, odkiaľ prišiel. Na modlu sa nesiaha. Kontroverzným bol aj jeho spor o daňový únik, ktorý musel riešiť v rámci politických ambícií v rodnej krajine. 

Je dlhodobo jediným reálnym vyzývateľom Mayweathera, len nekonečné a niekedy aj umelo nafukované spory o peniaze bránili, aby sa májový zápas uskutočnil o niekoľko rokov skôr a nie v čase, keď majú obaja na obzore štyridsiatku. 

Undefeated áno. Ale undisputed?

Keďže sa na zápas tak dlho čakalo, jeho úroveň vlastne ani nemohla uspokojiť očakávania verejnosti. To by musel jeden padnúť po direkte v prvom kole, druhý v deviatom a v dvanástom by pol minúty pred koncom jeden z borcov poslal druhého hákom k zemi definitívne. Namiesto toho sme nad ránom nášho času sledovali taktickú bitku dvoch vyspelých, vynikajúcich boxerov. 

V prvej polovici mal mierne navrch Mayweather, v druhej, vedomý si svojho náskoku, viac bránil. Aktívnejší bol Filipínčan, sústredenú obranu neporazeného boxera sa mu darilo narúšať len sporadicky. Nevedel ho udržať v rohoch ani na lanách, rýchle nohy dostali Floyda z každej prekérnejšej situácie. Neboli to však žiadne vzrušujúce výmeny, plné otriasajúcich sa hláv a kvapiek potu rozfŕkajúcich sa po otrasoch boxerov po celom ringu, vo vysokom rozlíšení na vašich obrazovkách. Andre Agassi so svojou Steffi, sediaci asi v druhom, či treťom rade, zostali suchí. 

Komentátori a Twitter naznačoval, že výsledok bude tesný, skôr sa prikláňali na stranu Mannyho Pacquiaa. Traja ringoví rozhodcovia mali ale jednoznačne odlišní pohľad. Dvaja skórovali v prospech Mayweathera 116:112, tretí dokonca 118:110, čo hovorí o jednoznačnom, neoddiskutovateľnom a jednohlasnom víťazstve neporazeného a neporaziteľného Američana.

"Nerozumiem, ako to mohli tak obodovať," hrmel hnevom na sociálnej sieti bývalý šampión ťažkej váhy, legendárny Evander Holyfield. Mayweather zostal aj po noci neporazený (undefeated). Ale nespochybniteľným (undisputed) len ťažko. Holyfield nie je jediným, komu sa výsledok nepozdáva. V prospech Mayweathera hralo zjavne domáce prostredie a reputácia, stále prítomná a v boxe dôležitá. Mayweather nezostal po zápase nič dlhovať svojej povesti, vykrikoval na celé kasíno, v ktorom sa zápas uskutočnil, o svojej dokonalosti. 

Obaja slušne zarobili, vraj každý viac, ako 100 mmmmiliónov dolárov. Mierne kontroverzný výsledok mi však našepkáva, že sme ich nevideli boxovať spolu naposledy, napriek silným rečiam Mayweathera, ako v tomto roku s boxovaním skončí. Už to raz urobil a predsa v noci stál v ringu. Deväťciferné zárobky sú prílišným pokušením, na odvetu s Pacquiaom snáď nebude treba čakať ďalších šesť rokov.

Len aby medzitým päste Floyda Mayweathera nedostali svojho majiteľa do žalára na príliš dlhý čas. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár