Anglicko padlo. Po 23 rokoch nie je majstrom Európy vo squashi

05.05.2015 / Tomáš Kolár
Peter Barker (vpredu na archívnej fotografii) Angličanom k titulu na ME nepomohol. (photo: SITA/AP Photo)

Peter Barker (vpredu na archívnej fotografii) Angličanom k titulu na ME nepomohol. / (photo: SITA/AP Photo)

Cez víkend vyvrcholil európsky šampionát družstiev v squashi.

Anglicko vs Francúzsko v Dánsku

Na dánskej pôde to bol tak v ženskej, ako aj mužskej kategórie súboj dvoch odvekých rivalov, nielen v squashi, Anglicka a Francúzska. Tí sa podľa papierových predpokladov dostali do finále v oboch kategóriach bez vážnejších problémov, čím len potvrdili veľkú priepasť medzi nimi a zvyškom európskeho kontinentu.

Finálové zápasy, predovšetkým v mužskej kategórii boli lahodnou pastvou pre oči aj pre nezaujatého diváka. V neprítomnosti najlepšieho anglického hráča, a momentálne druhého hráča svetového rebríčka Nicka Matthewa, sa Petrovi Barkerovi príliš nepodarilo nahradiť vodcu Angličanov, keďže prehral všetky svoje tri zápasy, vrátane finálového proti Gregorymu Gaultierovi v pomere 1:3. Súboj druhých vo svojich tímoch, Deryla Selbyho a Matthieua Castagneta, priniesol veľmi dlhé výmeny, ktorým ale nechýbali prekvapujúce momenty. Po takmer dvojhodinovom boji sa z víťazstva 3:1 na sety, tak trošku prekvapujúco tešil francúzsky hráč. Hoci James Willstrop bol nejaký čas aj svetovou jednotkou, po zranení to nebol starý dobrý Ostreľovač, ako znie prezývka tohto 31-ročného Angličana, a preto po neuveriteľne bojovnom priebehu zdolal Gregorieho Marcha "len" 3:2. Pred anglickou štvorkou Chrisom Simpsonom stál imperatív víťazstva 3:0 na sety proti Lucasovi Sermovi, ktorý ale nenaplnil a keď Serme vyhral druhý set, mohli sa Francúzi radovať z historicky prvého európskeho titulu. Bronzové medaily obhájili Nemci, ktorí porazili Škótov 3:1.

Slováci si hanbu neurobili

Slováci bez úradujúceho majstra republiky Miroslava Cellera síce dieru do sveta nesepravili, ale rozhodne si nespravili ani hanbu. V kľúčovom zápase druhej divízie proti Ukrajine zabrali chlapci na plný plyn a svojho vyššie nasadeného súpera zdolali 3:1. Potom už vo federálnom derby nestačili na Čechov (0:4) a v boji o siedme miesto ani na Švédov (1:3). Najlepšie výkony z našich reprezentantov podal Tomáš Tóth, ktorý vyhral v dvoch z troch zápasoch, a aj proti Čechom ako jediný kládol väčší odpor.  

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár