Dobrá výhra, III.

06.05.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Konečne padol. (photo:  SITA/Ján Viazanička)

Konečne padol. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Keď niečo funguje, netreba to meniť. Aj tretí zápas vyhralo Slovensko na MS 2015 v Ostrave úplne rovnako.

Už nie je rok 1995

Sú takí, ktorým sa sedem bodov po troch výhrach v troch zápasoch máli. Hej, pred dvadsiatimi rokmi by Slovensko vyhralo s Dánmi, Bielorusmi a Slovincami za deväť bodov a o deväť gólov v priemere. Je ale o dvadsať rokov neskôr, nemáme v NHL ani náhodou 40 hráčov a už dávno nie sme vo výkonnostnom koši ako pred dvoma, či jedným desaťročím. Realita je - na rozdiel od očakávaní fanúšikov hokeja na Slovensku - inde.

Vyhrať na MS A kategórie tri zápasy po sebe nie je žiadna samozrejmosť. Vyhrať ich po takom priebehu, ako ukázali Vujtekovci v Ostrave, by mala byť jedna báseň pre každého priaznivca rýchleho športu. Mali by sme si tie zápasy vážiť a ospevovať. Umelecký dojem nie je o nič horší, ako keby sme tých "trpaslíkov" rozbili ako kedysi, navyše zakaždým s euforickým výsledkom.

Posledné tretiny

Úvodné dve tretiny ale tri krát nič. Zhola nič. Zakrývať si oči pred, nazvime to mierne, pomalším rozbehom, netreba. Zakaždým až príliš dlho trvá, kým sa reprezentanti osmelia, najmä od útočníkov sa čaká viac. Sú takí, čo sa trápia viac a takí, čo menej, mená je asi zbytočné písať. Základná skupina sa dnes prehupne z nášho pohľadu cez polovicu, bolo by načim mať jasno v zložení útokov. Aj včera sa šachovalo, znovu až v záverečnej tretine zápasu ako keby ťahy jazdcami dávali zmysel.

A propos, posledné tretiny. 18:4, 10:4, 17:4, také sú pomery striel na bránu v prospech Slovenska v tretine, v ktorej už ozaj ide do tuhého. 45:12, keby sa vám to nechcelo spočítavať. Úplne vyrovnaných 51:51 v prvých dvoch. Neviem, ako vás, mňa baví optimizmus Lintnera s Lašákom. Do poslednej chvíle veria a šíria optimizmus, hoci sa zároveň neboja povedať, že hráme zle, keď hráme zle. Vidia a vedia, že na súperov, proti ktorým doteraz hrali, zakaždým ich kamaráti mali. Len sa potrebovali chytiť jedným gólom.

Centri, kde ste?

Jednou z príčin toho, prečo to zakaždým tak dlho trvá, je biedna hra centrov. Donaha sú obnažené dlhodobé problémy Slovenska na pozícii stredného útočníka. Tomáš Kopecký bol presunutý z prvého do štvrtého útoku a neskôr na lavičku, Marek Viedenský by nevyhral buly asi ani proti dorastencovi. Mário Bližňák (+8 na vhadzovaniach) priviedol svoje krídla Bartoviča s Pánikom ku kanadskému bodovaniu trojice v súhrne 0+1 po 185 minútach čistého času, len Patrik Lušňák a štvrtý útok hrajú lepšie, ako sme asi čakali.

Je niekto zodpovedný za centrov v Hokejovej republike? Ak áno, mali by sme ho brať na zodpovednosť. Anže Kopitar tým, ako dominoval na ľadovej ploche ostravskej arény ukázal, ako veľmi nám chýba stredný útočník svetovej triedy. Verím, že Michal Handzuš už stavia v Banskej Bystrici akadémiu pre centrov a za desať rokov budeme aj my mať svojho Kopitara. Aspoň jedného.

Tri hviezdy

*** Tomáš Jurčo

Korčuľoval, štrikoval, vyhrával puky v rohoch, tlačil sa do brány. Dve tretiny, keď to nikomu ktovieako nešlo, bol Tomáš Jurčo najlepším útočníkom v tmavomodrom drese.

** Ján Laco

Len vďaka Lacovi sme aj tretí zápas za sebou vyhrali. Najmä v druhej tretine udržal náskok Slovinska jednogólový a dal tak tým pred ním šancu jedinou správne umiestnenou strelou vrátiť sa do zápasu a naštartovať obrať.

* Marián Gáborík

Všetci sme vedeli, že to raz prísť musí. Prišlo, v pravý čas.

Ako mi napísal v esemeske neskoro večer, po zápase, jeden z fanúšikov TakUrčitee, Braňo: "Ak niekto nie je schopný byť po tomto vytešený na týždeň, má nereálne očakávania. Toto je skvelý dôvod ráno sa usmievať v električke."