Nedobrá prehra

07.05.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Nóri nás posadili na zadok. (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Nóri nás posadili na zadok. / (photo: SITA/AP Photo/Sergei Grits)

Vyhrať tri zápasy po obratoch v ich závere bolo skvelé. Vyhrať štvrtý, rozbehnutý najlepšie zo všetkých, sa ukázalo byť nad sily reprezentantov Slovenska v Ostrave.

Riskantná taktika

Do trénera Vujteka sa pred zápasom schuti obuli exreprezentanti Lintner s Lašákom. Kritizovali zmenu na poste kapitána, Tomášovi Kopeckému pred zápasom odpárali "C" našité na drese. Posadili ho na tribúnu, podobne dramatický zásah je na úrovni MS kategórie A vskutku bezprecedentný. Tréner pred turnajom zariskoval, keď zveril dôležitú funkciu možno najlepšiemu človeku v kabíne, no zároveň hráčovi s asi najproblematickejšou formou. Nepomohla dobrá hra štvrtého útoku, kam ho nedegradovali, aby zachovali Lušňáka s Draveckým pohromade. Nemohli ale skúsiť skôr, ako ho vyšikujú na tribúnu, niekoľko striedaní proti Nórom s Jurčom a Tatarom?

Riskantné bolo aj to, ako hráči nakladali s až nečakaným vedením v zápase s Nórmi. Na rozdiel od prvých troch zápasov na začiatku druhej tretiny vyhrávali 2:0, futbaloví fanúšikovia pomaly, ale isto prepínali na semifinále Ligy majstrov. S hokejovým výberom to ale začalo krátko po Ďalogovom vinkli ísť relatívne prudko dolu z kopca. Nóri začali kúsok po kúsku zápasu dominovať. Nepoddali sa, a ukrajovali si po troške čoraz väčší krajec ľadu. Nebolo ale v modrom drese brata, ktorý by ich zastavil. Namiesto toho búšenie do plných a zbytočné chyby.

Podozrivá psychika

Ako keby sa kolektívna psychika našich zástupcov na turnaji včera večer postupne podlamovala, podlamovala, až zlomila. Netaktické fauly (hoci niektoré možno trochu kontroverzné, no na opačný trend sme sa po zápase so Slovinskom akosi zabudli sťažovať) boli len jedným z prejavov. Horšie boli podľa mňa dva trendy, ktoré som si všimol v druhej polovici zápasu. Bezradnosť a frustrácia.

Bezradnosť sa najviac prejavuje počas presiloviek. Dokáže mi niekto vysvetliť, prečo naše trvajú dve minúty, obsahuju po 40 prihrávok a absenciu situácií označovaných ako "scoring chances"? A prečo trvajú presilovky súpera 20 sekúnd, po ktorých vystrelí nebránený hráč od modrej čiary s jediným úmyslom, netrafiť spoluhráča, čo stojí pred brankárom? Keď sa mu podarí ako včera dvakrát, ideme do plného počtu.

Frustrácia je na niektorých borcoch už viditeľná. Viem, že v NHL sa hrá jednoduchšie po boku hráčov svetovej triedy. Kvalitu ale Tatar, Jurčo aj Pánik nejakú určite majú. Nie sú už ani mladíci, čo práve absolvovali juniorský turnaj. Už aj najmladší z nich, Jurčo, má za sebou stovku zápasov v najlepšej lige.  Tatar s Pánikom by mali byť dostatočne skúsení, aby dokázali na ľade aj bez pokynov zo striedačky hru upokojiť a najmä pravidelne prispievať gólmi a prihrávkami. Keď sa im to dva-tri zápasy nedarí, je to na nich znať.

Disciplína

Tú som nemohol obísť, rozhodla o neúspechu proti Nórom. Desiatka Bartoviča v prvej tretine, zbytočný faul pár minút po góle na dva nula v druhej. Deväť trestných minút v poslednej tretine zabránilo náporu, na aký sme v Ostrave zvyknutí. Meszárosov "butt-ending" bol zatiaľ najhlúpejším počinom, no obávam sa, že by sa nápor nekonal ani keby sme sa nemuseli tak dlho brániť. Nóri boli v tom čase už lepší, viac chceli ten zápas vyhrať a na rozdiel od našich aj vedeli, ako to dosiahnu.

Charakter sa ukáže, keď tím prehráva a vyhrá. Skutočný charakter sa ukáže, keď tím zareaguje, keď prehrá. Čítajúc pozápasové slová hráčov sa trošku začínam obávať o osud Vujtekovej družiny. Povestná chémia dostane dnes a zajtra zabrať, ukáže sa, či povraz, za ktorý v Ostrave hráči ťahajú, je len jeden. Fínov, Rusov, alebo Američanov poraziť musia, inak sa MS 2015 skončia neúspechom. Ľahké to nebude.