Miten voittamaan Suomessa

09.05.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Gáborík tvrdí, že sme OK. Nech má pravdu! (photo: SITA/Ján Viazanička)

Gáborík tvrdí, že sme OK. Nech má pravdu! / (photo: SITA/Ján Viazanička)

, alebo Ako poraziť Fínsko.

Trochu inak,

vlastne nie, úplne inak musí výber Vladimíra Vujtka v Ostrave dnes hrať. Najmä v porovnaní s prvými štyrmi zápasmi, ktoré na úvod MS2015 odohrali. Presúvame sa od súperov z nášho, druhého výkonnostného koša, k členom najlepšej svetovej šestky. Fíni sú z nich najmenej nápadní, no svojim štýlom nepríjemní presne tak, ako zvyšok top krajín. Vedia totiž korčuľovať ako nikto iný, možno s výnimkou Švédov. 

Musíme začať dobre a výkon stupňovať. Spoliehať sa na poslednú tretinu by bolo úplne zbytočné. Ak sa nepodarí v prvých dvoch mať ich na dostrel (rozumej neprehrávať), budú sa čoraz planšie nádeje na postup zo skupiny musieť premiestniť na zápasy s Ruskom a Američanmi. Proti Fínom občas nestačí v poslednej tretine ani náskok a AllStars tím v slovenských dresoch. #Vancouver2010

Poriadne zozadu,

a vpredu bez lásky. Kľúč od miešačky dnešného zápasu nedrží ani jeden Slovák. Drží ich Pekka Rinne. Jeden z troch najlepších brankárov NHL v končiacej sa sezóne (=finalista Vezinovej trofeje) v Ostrave nedostal takmer dvojmetrový brankár gól od prvého mája, prvého zápasu Fínska. Troch slabších vynuloval, len Američania ho rozstrieľali na úvod turnaja. Dáni, Nóri a Slovinci ho akurát tak rozchytali. 

Žiadna séria nemôže trvať do nekonečna, akurát sa už konečne bude musieť niekto z našich reprezentantov postaviť pred bránku a otráviť Rinnemu popoludnie. Presne tak, ako Gáborík pred Kristana, aby konečne pomohol puku od modrej čiary prejsť do siete. Strieľať z každej, aj nepravdepodobnej situácie, pokúšať sa o šťastie pri odrazoch na bránkovisku, presne tak, ako doručilo Nórom dva z troch gólov za Laca.

Základ ale musí prísť vzadu. Laco (Hudáček?) nesmie pustiť viac než jeden, maximálne dva góly. Streliť Rinnemu viac, ako dva bude už pre každú reprezentáciu do konca majstrovstiev celkom rébus. To znamená nalepiť Zákaz vstupu na trestnú lavicu a brániť aj v piatich odušu. Tímu, ktorý zjavne nemá na ofenzívnu dominanciu, by to mohlo aj celkom svedčať.  

Sebavedomo,

ale bez tlaku. Vlastne už nikto po jednom (!) prehratom zápase neočakáva od hokejistov nič dobré. Hejtslováci si posledné dva dni vyslovene užili, kto nelajkol aspoň jeden nakladačský článok, nech hodí myšou. Svojim spôsobom tak ale možno hokejistom pomáhame. Vždy viac svedčala úloha outsidera, ktorý sa vzoprie osudu a po vzore hrdinu z Liptova oberie bohatých o body. Už len nech Jánošík nesedí na tribúne.

Marián Gáborík médiám tvrdí, že sú jedno mužstvo, psychicky v poriadku, odhodlané dnes vyhrať. Dostane do útoku najlepšieho možného spoluhráča, spolu s Tatarom by mohli Fínom ukazovať čísla na dresoch v únikoch relatívne často. Hľadisko bude znova slovenské, mohlo by v kritickej chvíli dodať rozdielovú silu. Dnes to bez externej pomoci nepôjde. NechBože dá?!

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár