(Bez)nádejná prehra bývalej hokejovej veľmoci?

10.05.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Ani Tomáš Surový Muhotam Nezasunul. (photo: SITA/Ján Viazanička)

Ani Tomáš Surový Muhotam Nezasunul. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Nehovorím, lepší ako Fíni včera slovenskí hokejisti neboli. Neznamená to ale, že ten zápas nemohli vyhrať. To by sa ale v kolektíve musel nachádzať dobrovoľník, schopný streliť aspoň jeden gól náhradnému brankárovi súpera. 

(Bez)nádejný výkon?

Reprezentanti Hokejovej republiky sa prezentovali v piatom zápase najlepším výkonom, odkedy sú v Ostrave. Fínsko bolo doteraz najlepším tímom, proti ktorému hrali a 50 minút ich mali, ako sa hovorí, na lopate. Zodpovedne bránili, útočili vždy, keď mohli, nenechávali sa nezmyselne vylučovať. Ján Laco chytal rovnako ako Fín oproti všetko, čo šlo okolo. S pribúdajúcim časom bolo evidentné, že kto strelí prvý gól, zápas vyhrá. 

Ako obyčajne, naši to neboli. Nechať útočníka krok pred brankárom tečovať strelu od modrej sa nevypláca, nevyplatilo sa ani včera podvečer. Sekundu po tom, čo puk doplachtil za Laca do siete, vyfučala z haly a z krajiny na východ od nej, kolektívna para a s ňou aj viera vo výhru. Bližňákov lapsus za bránkou priniesol druhý gól, čísla sledovanosti zápasu po ňom sa podľa mňa rapídne zmenšili. 

Výkon to ale nebol beznádejný, ak privriem oči a odmyslím si totálnu gólovú impotenciu. Útočníci mali dokonca šance (aspoň niektorí), Bližňák bol v nájazde, Surový trafil tyčku, Bartovič, Jurčo či Viedenský mali príležitosti, ktoré sa volajú gólové. Proti Fínsku celkom dosť, ak z nich ale nepadnú dva-tri góly, nula na tabuli po zápase neprekvapí. Dva góly na zápas sú ale málo (11 v 5 zápasoch), kde sú útočníci nevie ani tréner Vujtek. Šesť gólov, čiže stále viac, ako polovicu, strelili obrancovia. Z hry sa presadili len Gáborík, Surový a Viedenský, v 305 minútach ľadového hokeja je to od 13 útočníkov biedna bieda. 

Vďaka Dánom

Vraj najslabší tím na turnaji (Slovinsko práve protestuje) dal Slovensku nečakaný život. Porazili Nórov a tak sa zdá, že to stále máme vo svojich rukaviciach. Výzva Ruska dnes neskoro večer bude kľúčová. Akékoľvek víťazstvo, myslím si, nasmeruje náš výber predsa len do playoff.

Ak sa podarí zopakovať výkon proti Fínom, no vylepšený o góly a je úplne jedno od koho, a Rusi ukojení pobedou nad Bielorusmi o sedem gólov (!) zápas nezoberú vážne, motyka môže vystreliť.  Ak vystrelí dva body, bude to znamenať že po dvoch dobrých zápasoch zostane po voľnom pondelku poraziť USA, ktorí v tom čase budú už mať bodov dosť. Na rozdávanie, dalo by sa povedať.

O čo hráme?

Pravdupovediac ale dnes, po prvých piatich zápasoch turnaja, na pravdepodobnosť, že ako Jánošíkovia ozbíjame svetové hokejové mocnosti, veľa fanúšikov neverí. Ja som ale včera videl dosť pozitívneho, aby som mohol prinajmenšom dúfať. Nehráme totiž o málo.

Hráme o definitívne vyradenie z elitnej hokejovej skupiny. Keď nebudeme konkurencie schopní v ľahšej z dvoch skupín ani na turnaji, kde máme domáce prostredie bez bratislavského tlaku, budeme si môcť hovoriť, že sme hokejová veľmoc akurát tak Bývalá. 

P.S. Aj dnes večer sledujte Predĺženie, znova sa v ňom pokúsime odľahčiť hokejové zážitky spolu s partiou skutočných humoristov. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár