Ostravské hviezdičky

13.05.2015 / Denis Bohumil Schvarcz
Dohrali sme, je čas známkovať.  (photo: SITA/Ján Viazanička)

Dohrali sme, je čas známkovať. / (photo: SITA/Ján Viazanička)

Instantné analytické komentáre odsudzujúce slovenský hokej pomaly na smrť, lebo nepostúpil na MS 2015 znova do štvrťfinále, už kolujú Internetmi. My si svoje hodnotenie stavu, v akom sa nachádza hokej označený skratkou SVK necháme na čas po turnaji. Brušká prstov síce svrbia, svrbenie ale upokojí, keď rozdáme hviezdičky podľa zásluh za májové snaženie na severe Moravy. Pravidlo je jednoduché, čím viac hviezdičiek, tým viac Adidas dobre.

Fanúšikovia - 5*

Najvyrovnanejšie výkony podali Jany, Ďuri, Majka, Lenka, Filip a tisíce mnohých "no nameov" v dresoch ale aj bez nich, sediaci ale viac stojaci a skackajúci v hľadisku ČEZ Arény. Okrem jedného incidentu, na ktorý ale netreba zabúdať (pískanie na hymnu Nórska) znova dokázali, že sú najlepšími v A-kategórii hokejových majstrovstiev. Kým ich to bude baviť, nebude to s našim hokejom také zlé. Ich reakcia po poslednom zápase s USA bola skutočným barometrom účinkovania reprezentácie na MS. Ďakovalo sa po stojačky.  

Ján Laco a Július Hudáček - 4*

Najlepšie obsadený post na ihrisku máme aktuálne v bráne. Kto by to bol pred 15 rokmi povedal. Laco je stálicou posledného turnaja v sezóne a vynikajúco chytal aj v Ostrave. Hudáček detto, prvé dva zápasy na majstrovstvách ukázali, že by sa mohol stať dlhodobou jednotkou na bránkovisku. Čím viac skúseností získa, tým istejší bude. Možno škoda, že ho tréneri nevyskúšali hneď na začiatku turnaja. Mohli mať o jednu taktickú variantu na zápas s Nórmi viac. 

Andrej Meszáros - 3,5*

Bol vodou, čo držala Slovensko nad vodou, najmä v prvej polovici turnaja. Keď to po sebe čítam, nedáva to zmysel rovnako ako slová piesne Elánu, ale je to tak. Typický "journeyman" klzísk NHL, Nomád čo prekočoval už šestinu tímov najlepšej súťaže na severoamerickom kontinente, doteraz za reprezentáciu nikdy neskóroval. V Ostrave hneď trikrát, len Marián Gáborík strelil o jeden viac. 

Vstup do turnaja - 2*

Úžasné zážitky, neskutočné zvraty v zápasoch s Dánskom, Bieloruskom a Slovinskom vzbudili emócie fanúšikov na zimnom štadióne aj doma pri televíznych obrazovkách. Dlhé minúty v ofenzívnom kŕči v zápasoch s krajinami, ktoré nemajú toľko hokejovej tradície a úspechov, v konečnom dôsledku stáli Slovensko kľúčové sily a postup. Pri súčasnom spravodlivom hernom systéme bolia bodové straty s "papierovo" slabšími viac, päť tam stratených bodov bolo kľúčových. Hoci sme do posledného dňa boli v hre o štvrťfinále, stratu sa už nepodarilo dobehnúť. Ťažko určiť zodpovedného, ale k tomu ešte prídeme. 

Marek Ďaloga a  Milan Jurčina - 3,5*

Dvaja obrancovia, čo stoja za reč. Keď hrá Ďaloga, vždy viete, že je na ľade. Korčuľuje tak rýchlo, že za ním nestíha ani jeho vlastný dres. Trafil jeden krásny vinkel a pomáhal útočníkom, čo mu sily stačili. Minus 2 v tabuľke pravdy obrancov však našepkáva, že bol na ľade a nestíhal aj keď Slovensko góly dostávalo. Prekvapivú nulu zaznamenal v tej tabuľke Milan Jurčina. Len dva tresty za sedem zápasov a najnenápadnejšia hra sú tri komplimenty v jednom rade pre najvyššieho a najťažšieho Slováka na ľade v Ostrave. To hral naozaj tak dobre, že naňho ani Fejsbuk nemal prečo nadávať?  

Kauza Kapitán - 1*

Tréneri kapitána určili správne. Horšie to už bolo so zaradením Tomáša Kopeckého do tímu. V prvom útoku sa trápil až kým neprišlo nešťastné vyradenie na tribúnu. To, treba povedať, tréneri spackali. Jednak dali čudný signál dovnútra tímu a druhak náboje do zbraní punditov. Dnes už všetci dobre vieme, že ho stačilo zaparkovať do štvrtej formácie. Patrika Lušňáka na tribúne by všetci prežili bez mihnutia brvou. Čo už, stalo sa a tipujem, že sa už nikdy nezopakuje. 

Televízni komentátori - 3*

Áno, áno, prehnaní pozitivisti. Čo sme ale čakali od chlapov, ktorí ešte nedávno potili rybaná na majstrovstvách sveta? V mužstve majú kopec kamarátov, odvahu ťať do žívého vzťahu by ste nemali ani vy, nemusíme si klamať. Mňa Ján Lašák bavil najviac, jeho insighty aj forma, akou ich prezentoval, boli príjemným prekvapením. Dobrého spolukomentátora si treba roky vychovávať, ideálne počas celej sezóny a nie iba na záverečný turnaj.  

Srdiečko - 5*

Pred zápasom s Fínmi šarapatila v hokejovej republike poriadna skepsa. Nikto nedával hokejistom šancu ani na bod, ani na lepší herný prejav. Suomi nás pretlačili len so šťastím, Rusi ušli prehre z lopaty a USA mali o pol dôvodu vyhrať posledný zápas navyše. S nikým z tých štyroch, čo skončili nad nami sme nehrali zle (Bielorusov sme porazili na nájazdy). Vzhľadom k srabu, v akom sa tím nachádzal, treba uznať, že srdiečko, ktoré do konca turnaja do zápasov vkladali, bolo úplne v poriadku. 

Trénerské rošády - 2*

Sedemzápasový turnaj si vyžaduje aspoň akú-takú stabilitu, je v ňom šanca, že sa aspoň dve päťky zohrajú a hrajú ozaj dobre. Inak sa úspech nedostaví. Naše štyri lajny sa celý turnaj mrvili ako nepokojný novorodenec keď nevie zaspať. Nie a nie sa uložiť do správnej polohy. Prečo? Preto, čo píše Tomáš Prokop v denníku Šport už roky rokúce. Nemáš centra, nemáš hokejovú pravdu. V našom prípade je z toho napokon vždy Rubikova kocka, kde sa nikdy viac, ako jedna strana poskladať nepodarí ani za dva týždne. 

Tomáš Tatar - 1,5*

Pre mňa osobne najväčšie sklamanie v drese Slovenska. Hej, v Detroite sa toľko nenamaká na svoje góly, centrov má onakvejších a tréner Babcock je jedným z top troch koučov na svete. Ale aj tak. Čakal som iný herný prejav, reč tela a všeobecne ... viac. Oveľa. Budúci líder je asi práve to - budúci. Ešte zrejme musí dozrieť. 

Marián Gáborík - 4*

Vlažný úvod, no nakoniec nesklamal. Vyhral zápas so Slovinskom, v tom čase absolútne kľúčový. Zariadil bod proti Rusom, naštartoval comeback proti USA. Najviac gólov z celého tímu, žiadne veľké reči, len poctivý hokej. Gáborík bol oporou. 

Pánik, Jurčo - 2*

Ďalší páni, čo nenaplnili všeobecné očakávania. Snažili sa veľmi, asi doplatili na absenciu talentu, na aký sú zvyknutí vo svojom každodennom zamestnaní.  Od útočníkov sa ale čakajú "góle", spolu ich nastrieľali nula. Tri prihrávky a spoločné mínus 2 si takisto za klobúky, prilby ani šiltovky posadené naopak nedajú. 

Euroútočníci - 3,5*

Dravecký, spočiatku Lušňák, Hudáček a Surový viacmenej výborne. Miklík, Bližňák, Bartovič a Viedenský už menej. Pol boda navyše za to, že sa od nich vlastne nič extra nečakalo. Ešte, že ich máme. 

Celkový dojem - 3*

Inými slovami, priemerný. Playoff by už bolo nadpriemer, už naň výkonnostne nemáme automatický nárok. Aspoň nateraz. Nebola to ale ani hanba, aj keď naši prehrali viac zápasov, ako vyhrali. S Fínmi, Rusmi aj Amerikou hrali ako rovný s rovným, škoda len, že aj s Dánmi a Slovincami. Hrali sme tak, ako sme hrali, preto to dopadlo tak, ako to dopadlo. 

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár