Power ranking MS2015: Post mortem

13.05.2015 / Martin Petro
Ondra Pavelec sa symbolicky klania tímom, ktoré už dohrali.  (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Ondra Pavelec sa symbolicky klania tímom, ktoré už dohrali. / (photo: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Power Ranking, post mortem, diel štvrtý. 

16. Slovinsko

Anže povedal, že už nikdy nebude hrať pod otcom! Teda nepovedal to presne takto, ale tým, že tatko Matjaž rezignoval na funkciu trénera Slovinska a zrejme jeho ďalšia zastávka nebude LA Kings, tak to vyjde zhruba na stejno. Starý Kopitar sa tak stal prvý trénerom v histórií, ktorý ani na tretí pokus neskončil na MS lepšie ako posledný.   

Verdikt: neľutovať - oni sú zvyknutí, o dva roky sú zasa späť ako angína...

15. Rakúsko

Keď budeme najbližšie plakať nad poondeným šampionátom, spomeňme si na chudákov Rakúšanov. Hralo im to slušne, a to aj bez kompletnej prvej päťky Johann/Joseph/Franz/Amadeus/Falco. Porazili Švajčiarov aj Nemcov! Dvoch úhlavných vykorisťovateľov, ktorí im od 15. storočia znásilňujú ženy pri hraniciach. Veľké zadosťučinenie. Posledný hrací deň potrebovali jedno jediné: aby to dopadlo hocijako, len aby Francúzi nevyhrali s Lotyšmi po remíze v riadnom hracom čase. Galská slepica prehrávala 0-2 pár minút pred koncom, no zhoda okolností sa im nakoniec vysmiala do Gesichtu.

Verdikt: zasmúťme si za nimi ešte viac, než za našimi...

14. Dánsko

Dáni hodili do nášho parného stroja hneď na úvod tri močové kamene. Tie svine nám ho zadreli. Možno, keby si v tom zápase nechali poriadne naložiť, bolo by všetko inak. No na keby sa hrá akurát tak vo svete ženskej argumentácie, v hokeji nie. Z výhry na nájazdy sme sa dodnes nespamätali. Vinníkom všetkého teda nie je Róbert, ale ten ohavný pahýľ, ktorý si hovorí Judský polostrov.  

Verdikt: ďakujeme pekne...

13. Lotyšsko

Najväčší zákeráci celého šampionátu ukončili turnaj bez jedinej výhry v riadnom hracom čase. V tomto smere ich predbehli dokonca aj Slováci. V záchranárskom zápase (z ktorého im stačil bod) viedli o dva góly tesne pred koncom. Masalskis musel desať sekúnd pred koncom chytiť nájazd, ktorý mohol znamenať ich vypadnutie.

Verdikt: karma tentoraz netrestala, ale bičom vyplieskaný kôň kope až nakonci...

12. Francúzi

Charlie Hebdo sa takmer v hrobe obrátil. Francúzi mohli po ôsmich rokoch konečne vypadnúť do kategórie B ako bouquet. Ich hokej bol tento rok prezretý ako zlomené víno. Ale nemajme ich iba za terč slepej a jednotvárnej kritiky, nie sú predsa Jurčina. Pochváľme ich za to, že je to jediné mužstvo, ktoré od Kanady nedostalo šesť a viac.

Verdikt: Liberté, ganz egalité, fragilelité...

11. Nórsko

Najskôr nám tieto rybacie hlavy nedovolili v pokoji vyhrať ten jediný zápas, v ktorom sme začali hrať od prvej tretiny. Napriek tomu sa polovica krajiny naučila nórsku hymnu naspamäť aj s tými ich šibnutými prehláskami æ a ø. V utorokovom teleráne púšťali dokrútku zo základnej školy v Medzilaborciach – jedna časť triedy zakričala na druhú: „Patrik!!!“ a druhá časť triedy zakričala naspäť: „Vrbovský!!!“ . Pani učiteľka sa chytila za hlavu: „Kričať ste mali Thoresen! Môžeme ísť ešte raz, pán redaktor? Či ono to ide naživo?!“  V Poluse už okolo deviatej ráno nebolo dostať žiadny dres s nápisom Norge. Fandiť som im musel v starom drese Toreho André Flo, no nepomohlo.  

Verdikt: bodaj by vám fjordy do mora popadali...   

10. Nemecko

Radili im: „Nehrajte to tiky-taka za každú cenu a hlavne nie proti Kanade. Starého psa novým trikom nenaučíš.“ A aj im dobre radili. Ale ten nenemecký tréner si urobil po svojom, no a tak aj dopadli. Skončiť desiaty je pre nemeckého hokejistu také. Ani sa z toho tešiť nedá, ani im doma poriadne vynadať nemôžu, ani sa Merkelová nemusí schovávať pred Putinom za Šarköszyho. 

Verdikt: ovca nezostala celá, lebo ju namleli do paštéty a vlk zomrel od hladu...

9. Naši

Chvíľu sme hrali tak, ako Kopecký strieľal. Čiže zásadne naslepo, na náhodu, z otočky, po ľade a do stredu, a to dokonca aj v samostatnom nájazde (ak sme ho akurát nezakončovali spoza brány, že, Mário?). A chvíľu sme zas hrali tak, ako ľudia fandili. Energicky a inšpiratívne. Tieto fázy sa bez varovania prepínali, akoby nám dakto baštrngoval s poistkami. Občas ich vyhodil, občas pretaktoval. Najhoršie je hádam to, že naši viackrát ukázali, že vedia a môžu, no bolo to tak vždy iba jednu tretinu z troch a vždy inú. Nevyrovnané, ako rozpočet neziskovky. Chce to do trénerského tímu poriadneho mentalistu. PS: Náš najväčší Dravec bol ký.    

Verdikt: celkový dojem z našich bol asi takýto - ako ľahnúť si po ťažkom dni do horúcej vane v ponožkách...

8. Švajčiarsko

Tento rok platilo, že ak nastúpilo do zápasu Švajčiarsko, bola 57% šanca, že ho prehrajú v predĺžení (na penalty). Toto je vôbec to najzaujímavejšie, čo sa dá o ich hokeji napísať. No a takíto nás predbehnú?!

Predpoveď: USA ich v predĺžení pokropí trochou demokracie...  

7. Bielorusko

Ukázali nám, ako na Nórov. Po druhom góle mal prísť tretí, až potom sme mohli prepnúť do plážového režimu. Škoda, že nám to nenapadlo skôr.

Predpoveď: Od Kanady dostanú štandardnú desinku a pôjdu na dvanástku niekam do hospody...

6. ČR

Jarda Jágr sa drží hesla – keď nie si prvý, si posledný. A preto: najviac rokov, najviac gólov, najviac striel, najviac trestných minút, najviac neohlásených tajných výletov po večierke do kasína Ambassador a najviac odmietnutých ponúk k sňatku.

Predpoveď: repete verzia .2004...

5. Rusko

A už to začína - Rusov to tam prestáva baviť. Šampionát je pre nich príliš dlhý. „Výhru nad Bieloruskom 7:0 považujeme za finálovú a turnaj už iba dohrávame. Zlaté medaile si prevezmeme doma od pána prezidenta,“ oznámil tréner Znaroks.

Predpoveď: Rusi vyvinú nový liek, po ktorom sa ich hráčom nebude chcieť odísť do NHL. Bude sa volať Panarin...

4. Fínsko

Bavia sa takto Fíni:

„Sami Nespitoho, sedel na tom kŕdeľ Komarov, Topi radšej moju Jaakolu.“

„Ale Anti, ja už Pilsom.“

„Oh tamaa! Jehomatti, rýchlo zajedz pizzou s Al tonem.“

„Losos mi nechutí.“  

„Tak cestovinou s Pekkorinnom.“

„Neni ten syr už skazený?“

A takto nejako dostalo Suomi Salmonelu a prehralo zápas o bronz...         

3. USA

Výber tých pohybovo nadanejších študentov z Yale, Harvardu, univerzít v Bostone, Michigane či Minnesote sa preprdel až na prvé miesto skupiny. Asi som už došiel na to, prečo sa im darí. V zostave majú Steva Mosesa (Pištu Mojžiša) a jeho prapradedo kedysi chodil po vode, nie? Voda, to je vlastne zamrznutý ľad a na ňom sa tu hrá. Mystery solved.

Predpoveď: USA sa vráti do doby bronzovej...

2. Švédsko

Willy Tanner sa mi ako tréner páčil viac. Keď chcem vysloviť meno Pär Mårts, zniem ako Popovič v refréne.

Predpoveď: Týchto čaká klasický postup do finále, kde sa klasicky poskladajú ako IKEA...

1. Kanada

49 gólov v 7 zápasoch. Neuveriteľné. Nikto iný nemá počet strelených gólov takto krásne deliteľný počtom odohraných zápasov. Neuveriteľné.

Predpoveď: na časti územia zatiahnuté, na opačnej strane gólové prehánky, občas smršť...   

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár