Pusinečka a čauky

15.05.2015 / Richard Hanzlik
Sklamanie Cristiana Ronalda. (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Sklamanie Cristiana Ronalda. / (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Netajím sa tým, že som zostal po skončení semifinálovej odvety medzi Realom Madrid a Juvenbusom Turín smutný sťa výplatná páska vo februári. Favorit bol jasný už od rozlosovania dvojíc, veď Juventus si želal každý. Ignorujúc defenzívnu a deštruktívnu silu talianskeho majstra Pavla z Turína.

Nebude to také ľahké, Carlooo

Real teda do dvojzápasu vstupoval ako favorit napriek tomu, že jeho forma pripomína skôr Real Hovniedo, ako Real Madrid. Už po prvom zápase v Turíne však bolo všetkým jasné, že pásikatý safaribus to na pusinky bude vedieť. Výhra 2-1 na domácom calciopoli vyhovovala obidvom adeptom na prehraté finále. Ale už v nej sa ukázali veci, ktoré naznačili ťažkú odvetu:

  • Modrič chýba viac, ako keby sa naraz zranil Ronaldo, Bale, Ramos a Carlos Santana

  • Moratu predávať nemali, nič iné ako gól od neho čakať nemohli

  • Hra na centre do pokutového územia možno funguje proti Cordobe, ale to je tak všetko

  • Nemôžeš postúpiť, ak dáš menej gólov ako súper

  • Teda môžeš, ak si dajú jeden-dva vlastné

  • Toni Kroos si už dva roky neoddýchol a bolo to očividné

  • Gareth Bale potrebuje reštart a možno aj iný post

  • Lavička Realu je slabšia ako v Slovane

JuntosAPorLaUndecima‬

Si môžeme za hashtag pripájať aj o rok, keďže jedenásta ušatá trofej do vitríny v júni nepribudne. Ibaže by tam vystavili Garetha, ktorý by tak konečne začal byť pre klub prospešný aspoň takto. Neberte to v zlom, ani ty Gareth, ak to náhodou čítaš zabarikádovaný vo svojom dome, ktorý okupujú bradatí demonštranti. Ešteže nevieš po španielsky. Chudák chalan, obeť dlhodobej neformy Realu a nepohody medzi hráčmi. Počítanie dotykov s loptou v čase, kedy mu spoluhráči prihrajú iba loptu vo výške Croucha s rýchlosťou Bellamyho, prípadne mu ju Carvajal ťukne na poliacej čiare mu na pohode asi nepridá. K tomu žičlivé madridské publikum a nečudujme sa, že netrafí ani domov, nieto ešte do súperovej brány. Možno keby mu dali kopnúť viac priamych kopov? Vcíťte sa do jeho kože - najdrahší hráč, neprihrajú ti, keď ti už prihrajú a urobíš niečo zle, tak začnú pískať a týždeň si v novinách, ktorým ale nerozumieš, lebo nevieš jazyk.

Prečo to nevyšlo?

Lebo na svete ešte nie je mužstvo, ktoré by novodobú Ligu Majstrov obhájilo. Teda tým sa utešujem ja. Ale pravda sa skýta niekde inde. Real jednoducho stratil formu z konca minulého roka, keď súperov valcoval rad za radom. Vianočné dovolenky hráčov zmenili a zrazu sme videli Real, ktorý sa menej hýbe, s obľubou nakopáva lopty a dúfa, že Ronaldo/James/Benzema/Isco niečo vymyslia. V domácej čajovej lige to miestami fungovalo, ale v Európe si v bielom dome povyskočilo aj obyčajné Šalke.

Kto si pozrel stredajší zápas, musí uznať, že Real po prvom góle stiahol nohu z plynu a položil ju tam až po Moratovom ikvlajzeri. Len v tom čase už Allegriho muži ukázali to, prečo taliansky futbal miluje celý svet - catenaccio focaccia provinciale. Taliani teda potvrdili fakt, že od vynálezu pizze a mafie svetu už nemajú čo dať.

Každý hráč FIFA by v tom čase z lavičky vytiahol žolíka, ktorý hru oživí, súpera prekvapí, fanúšika poteší. Lenže Ancelotti túto možnosť už rok nepozná. Jesému po zranení neverí, Illarovi neverí okrem jeho otca a agenta už nikto, a tak je jedinou možnosťou dlho zatracovaný Chicharito. Slovami klasika - Das ist wenig / To je malo.

Čo bude ďalej

Je isté, že uvidíme škaredé finále, v ktorom sa Messiho detská družina bude snažiť prekonať čierno-bielu hrádzu. Jeden by povedal, že sa patrí pre dobro futbalu fandiť Barcelone. Má vlastne Juve šancu? Podľa toho, čo sme videli včera, aj áno. Taliani vedia, kedy zapnúť, kedy vypnúť a veľa bude závisieť od toho, ako si dokážu poradiť s vlastnými protiútokmi. Alebo to bude jeden z dní, kedy sa Messi uzatvorí sám do seba a zápas rozhodne bez ohľadu na to, kto proti nemu stojí. A vôbec, kusne si Suárez do Chielliniho alebo mu to nosatý Talian vráti? Už teraz však tie najlepšie talianske cementárne pracujú na extrasilnej zmesi železobetónu a vo  Fabbrica Italiana Automobili Torino pracujú na novej dodávke na elegantné zaparkovanie. Len či im to celé nakoniec nebude aj tak na pizzu.

Čo bude ďalej s Realom?

Sezóna bez trofeje je veľká vec, navyše ak všetky tri dôležité asi pozbiera najväčší rival. Podrží Perez Ancelottiho? Podrží Ancelotti Balea alebo sa zrealizuje medializovaný predaj do ManUtd výmenou za De Geu? A čo Cristiano? Odkedy sa rozišiel s tou ruskou raketou, začal byť sebeckejší a na jeho opis by po odchode do šatne stačili dve slová - nevďačný potkan. Sentimentálne to vyzerá s Ikerom, ktorý možno zažíva svoju poslednú sezónu. Do obrany už klub angažoval ofenzívneho beka Danila z Porta, dlho sa šušká o Pogbovi, nereálnom Hazardovi a vlastne každom lepšom svetovom hráčovi.

Real jednoznačne potrebuje oživiť mužstvo príchodom hráčov, ktorí dokáže robiť rozdiely v ofenzíve. Len už, prosím, nie na post tvorcu hry. Marco Reus by do mužstva zapadol ako starý foter do  kresla a do útoku k Benzemovi by sa zišla adekvátna alternatíva aspoň podobných kvalít.

Uvidíme v lete. Teraz už len pusinečka a čaues o rok Los Merengues. Vamos Real.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár