Taktické manévre: Keep calm and Catenaccio

15.05.2015 / T.M. Pabil
Buffon vs Bale, výstižná fotka zo stredy.  (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Buffon vs Bale, výstižná fotka zo stredy. / (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Juventus do finále a pusinkám oči pre plač.  Ani jedno nie je metafora, Madridské individuality si poplakali a Juventus poslal ďalej pokoj a chladnokrvnosť, s akou sa držali svojej taktiky, zmodernizovaného Catenaccia. Juventus pritom počas celého priebehu Ligy Majstrov nebol pasovaný za možného finalistu. Niekto však do semifinále prišiel ako jeden tím a niekto len naháňať individuálne štatistky. To zaiste neplatí pre celý Real ale čo je Real bez CR7 a B11, navyše Di Maria je fuč, Modrič zranený, Kroos utopený vzadu  a James je síce zázračný ale talianska obrana zvládla už aj väčšie géniá.

Balet, ale len zo sólistami

Len ťažko sa dá určiť, čo vlastne Real hral. Zľava to vyzerá na 4-3-3 sprava na 4-4-2 či dokonca 4-2-2-2, nakoniec je ale každému úplne jasné čo hrali, na individuality, každý hral tam a tak ako sa mu páčilo. Čierny Peter ostal len Kroosovi ktorý opäť hral defenzívny štít aj napriek tomu, že chýbal Modrič. Pritom Modrič je živá voda Realu a Kroos je jeho dvojča s menšou energiou a agresivitou ale lepšou prihrávkou a krajším ksichtom. A to sa v Reale cení. Ancelotti ale už asi zabudol, aké prihrávky rozdával Kroos ešte v Bayerne za Heynkessa, keď hrával pod-hrotového rozohrávača. (Najviac kľúčových prihrávok z pomedzi všetkých hráčov LM  a zároveň 90% úspešnosť prihrávok.) Alebo jednoducho Ancelotti neuznáva túto pozíciu, veď aj Ozil emigroval do Anglicka zároveň s jeho príchodom.

Vôbec celá taktika bieleho baletu ostáva tak trocha skrytá, možno aj samotným hráčom. Vedel vôbec Ronaldo, či hrá v strede alebo na krídle? Alebo Bale, ten zjavne tiež nevedel či je útočník, krídelník, futbalista alebo modelka, či teda má streliť ten gól, či nie, alebo čo on tu vlastne v tom Madride robí.

  

Real v poslednom zápase podľa priemernej pozície.

Playmaker po taliansky

Carlo Ancelotti aj Massimiliano Allegri majú svojho kľúčového playmejkra poňatého ako cez kopírak. Je hlboko v poli, skrytý pred napádaním. Pirlo aj Kroos sú si v mnohom podobní, obaja pôvodne pod-hrotoví rozohrávači so skvelou prihrávkou a prehľadom. Ani jeden z nich ale nie je žiadny defenzívny roboš, nabehajú síce aj 12 km za zápas ale v pokluse, klídek, nestrhám sa, doma čaká ferrari a žena(y). V odoberaní lopty súperovi sú priemerní a ani na takticky voľnejších pozíciach by nelietali po ihrisku a dreli. Jeden je už na to starý a druhý  je zas inteligent s modrou krvou. Napriek tejto podobnosti je rozdiel v strede poľa na konci dňa priepastný. Allegri to totiž kompenzuje dvoma totálne energiou sršiacimi univerzálmi Pogbom a Vidalom. V porovnaní s Iscom a Jamesom to na ihrisku potom vyzerá ako v reklame na Duracel. A vôbec nevadí, že nemajú techniku alebo dribling ako James, či prihrávky ako Isco, pretože nemajú ani ich nedostatky, sú vo všetkom nadpriemerní, proste univerzáli, ako sa patrí. Allergri k tomu do stredu primieša techniku v podobne Marchisia a ten Madridský stred bez energie a umu Di Mariu, Modriča či Khediru je už jasný. Že potom chýba servis pre útok je zreteľné aj z pohodlia obývačky, o to viac keď James na to občas reaguje tak, že sa pridá k útočníkom.

 

Priemerné pozície hráčov Juventus v Madride.

Nie Allegri, ale Conte

Nerobme z Allegriho génia, výsledky 2-1 a 1-1, to nie je rozdiel triedy. Systém hry navyše len prevzal od predošlého trénera starej dámy, Antionia Conteho. Ten je nakoniec najväčším smoliarom celého príbehu. Veď Los Blancos vyhrali Ligu Majstrov minulý rok a semifinále nie je zlý výsledok, slzy vyschnú, tréner sa vymení, 100 melónikov sa pustí žilou a hurá do ďalšej sezóny. Ale čo Conte? Jeho systémom sa dostal Juventus do finále LM a pritom on odchádzal od kormidla s tým, že bez poriadnych nákupov nevidí veľké šance na úspech v Lige Majstrov. A hľa, ani rok neprešiel, žiadne významne nákupy sa nekonali (Evra a Morata sa chytili, ale žiadne kľúčové nákupy to nie sú) a Juventus je vo finále. Takmer nič sa nezmenilo, len tú trofej bude možno držať Allegri, koho by to ale nenaštvalo? Kredit však Allegrimu treba uznať, Juventus zahral vždy presne to, čo potreboval. Taktikou nie len dorovnal hráčsky deficit proti silnejšiemu súperovi, ale ho aj mierne prevýšil. A ak sa zadarí ešte raz, potom snáď aspoň na tú bunga bunga párty pozvú aj Conteho. Platí Platini.  

T.M. Pabil

T.M. Pabil

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár