Opeť Sagan

17.05.2015 / Števo Kolibár
Sagan. Peter Sagan. (photo: SITA/AP Photo/David Crane)

Sagan. Peter Sagan. / (photo: SITA/AP Photo/David Crane)

Len pár dní po vypadnutí na MS 2015 športová republika opäť ožíva. Na svedomí to má jeden Žilinčan.

Nový akčný rádius

Že Peťo Sagan zbiera pódiové umiestnenia na tých najlepších cyklistických pretekoch etapu, čo etapu, sme si už zvykli. Dokonca tak veľmi, že ak v 25 rokoch, čo ešte stále nie je ideálny cyklistický vek, končieva druhý, tretí, štvrtý alebo do prvej desiatky na ťažkých klasikách, spolu so Saganovým šéfom Olegom Tiňkovom, sa nám to máli. Peťove posledné dve kalifornské etapy nás nielenže „kruto“ vyviedli z omylu, no dokonca posúvajú Saganov doterajší akčný rádius do úplne novej roviny. Nič na tom nemení ani fakt, že v Kalifornii chýba väčšina svetovej špičky.

Predvčerom sa stal Peťo víťazom individuálnej časovky na brehoch Tichého oceána. Hoci v minulosti už vyhral jednu výborne obsadenú krátku časovku (Tour de Suisse 2012), kde dokonca na druhé miesto odsunul niekdajšieho kráľa disciplíny Fabiana Cancellaru, predsa len to bol prológ – o tri kilometre kratší a dnes už o tri roky starší ako piatková časovka. Navyše, ako píšem, bol to prológ – nie 6. etapa pretekov ako v Kalifornii, kedy už majú všetci borci, vrátane toho nášho, čosi v nohách. Skrátka, Peťo dal už v piatok jasne najavo, že tohtoročné Okolo Kalifornie nebude len o vavrínoch za víťazstvá na špurtérskej rovinke.

Mt. Baldy

Skutočná cyklistická revolúcia však prišla včera. Jazdcov čakala tretia disciplína – vrchy, s kráľovským finišom do Plešivca (=Baldy). Hora, na ktorej vrcholku ešte stále badať stopy snehu. Kopčisko, čo vám na záverečných 4-5km ponúkne 12 až 17% prevýšenie, len aby sa maséri po etape v cieli náhodou nenudili. Toto všetko si vyšiel Peťo jak pán. Jak pán. Síce v kŕčoch, bolestiach, či so zaťatými zubami, ale na šiestom (!) mieste a len 47 sekúnd za víťazom z Francúzska, len 22-ročným Julianom Alaphilippom.

Netuším, ako je to možné, ale Sagan regulérne pokoril mnohých čistokrvných vrchárov a pripravil tak tisíckam divákov nádherný sobotný večer. Celé dve hodiny live prenosu sme ho vyzerali ako miestami až s úsmevom na perách ukrajuje kilometer po kilometri, pritom v stále prudších a prudších stúpaniach. V záverečnom dejstve, kedy nastúpil na scénu Mt. Baldy sa síce reč tela náhle zmenila, no Sagan nestratil výrazne a na neuverenie všetkých pred televíznymi prijímačmi i na trati, takmer udržal žlté tričko.

Sagan o časový bonus

Dve sekundy napokon rozhodli, že do dnešnej záverečnej etapy pôjde v drese pre vedúceho pretekára talentovaný Francúz a možno budúci víťaz Tour de France, zatiaľ čo Sagi, možno tiež budúci víťaz Tour de France, sa oblečie späť do dresu s dvojkrížikom na hrudi. V záverečnom špurte v Pasadene, ak dovtedy Maroš Hlad vyženie Saganovi kyselinu mliečnu zo stehien a lýtok, sa ešte poradie na 1. a 2. mieste môže zmeniť, keďže Okolo Kalifornie pozná to, čo nepozná napríklad na TdF nepoznajú – časové bonifikácie.

Prví traja v cieli získavajú 10, 6 a 4 sekundy. Ďalšie sa dajú získať aj na medzišprinte počas etapy. Sorry, neviem koľko, oficiálna stránka v týchto veciach nestojí za veľa. Alaphilippe sám nemá veľké šance v šprinte, preto hlavnou taktikou Etixxu bude zabrať, čo najviac bonusových priečok svojimi šprintérmi. Dvaja sa núkaju hneď – Cavendish a Renshaw. Saganovi by však malo na žlté tričko stačiť aj tretie miesto.

Ak by sa to aj nepodarilo, nevadí. Peťo spravil včera rázny krok k získaniu titulu „Eddyho Merckxa súčasnosti“. Pretože byť na pódiach svetových pretekov po šprintoch, časovkách či vrchoch, resp. na klasikách alebo v etapákoch je znakom dnes už nevídanej univerzálnosti. To, čo na ňom mnohí kritizujú (mal by sa špecializovať), mu dnes večer môže vyniesť čosi nečakané – víťazstvo v celkovom poradí.

Števo Kolibár

Števo Kolibár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár