Karlove Adios

27.05.2015 / Richard Hanzlik
Carlo Ancelotti počas posledného zápasu Realu pod jeho vedením v Lige majstrov. Ako keby to tušil.... (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Carlo Ancelotti počas posledného zápasu Realu pod jeho vedením v Lige majstrov. Ako keby to tušil.... / (photo: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza)

Perez odvolal z postu trénera Realu Madrid talianskeho žuvačkológa Carla Ancelottiho za to, že tento rok nezískal pre klub žiadnu trofej. Barca ich získa asi tri a to je pre najbielejší klub na svete potupa veľká. Horšie, ako keby vás vo voľbách porazilo vrece zemiakov. Viac trofejí získal tento rok aj Ronaldo po rozchode s Irinou.

Real teda vyhadzuje trénera za to, že končí futbalový rok ako druhé najlepšie mužstvo na svete (to som si nevymyslel ja, písali dnes niekde na BBC). Čo by za takúto pozíciu iní dali.

Naozaj ho vyhodia?

To som sa včera pri sledovaní tlačovky Realu pýtal sám seba aj ja. Lebo som si to zapol po španielsky a tak som mal dosť času porozprávať sa sám so sebou. Až v momente, kedy som zistil, že tá tlačovka sa dá zapnúť aj s anglickým komentárom som pocítil tvrdú realitu. Oni ho fakt vyhodili. Ale že mali sa radi, boli dobrí kamaráti, Karol na všetkých zapôsobil, robil najlepšie panini v celej kabíne, ale aj tak serus. Že mužstvo potrebuje nový impulz. Hlavne, že si pred dvoma rokmi hovoril o tom, ako bude Ancelotti madridským Fergusonom. Ty jeden čapatý šušľavý stavbyvedúci! Možno ten impulz mal prísť z 220V zástrčky po odfláknutých zápasoch ešte počas sezóny a nie po prvej nevydarenej sezóne. Vlastne nie prvej, rovno poslednej.

Fanúšikovia Barcelony sa teraz radujú, lebo dobre vedia o tom, že Ancelotti našiel na ich herecko-trpasličiu hádzanú účinný recept a hru neprznil ako jeho predchodca Chozé.

Hra pod Karolom

Dominuje jej slovo rovnováha, ktorú musí mať každá baletka. Lebo nemá vpredu naložené a tak sa nemôže prekotiť. Rovnováha v ofenzíve, v defenzíve, medzi nimi, ale aj rovnováha tak celkovo. Vždy ju hľadal. Niekedy úspešne, niekedy menej úspešne. Najmä v prvej sezóne, okorenenej La Decimou ju našiel v osobe Di Mariu a Xabiho Alonsa. Záblesky víťaznej rovnováhy priniesol aj ušatý Gareth a pozerať sa na Real bolo ako sledovať bombardovanie Drážďan v priamom prenose. Ancelotti dal mužstvu kompaktnosť a takticky vedel svoje hviezdy upratať viac, ako vhodne.

Druhá sezóna začala fantasticky a Real takmer zlomil svetový rekord v počte víťazstiev za sebou. Prišli zimné dovolenky a odvtedy skapal pes. A skončilo to až rozviazaním kontraktu so šedivým týpkom z Itálie. A už to, tady je, jedem do Itálie.

Čo mu vyčítať?

Slabé rotovanie zostavy. Teda takmer žiadne. Tým zabil akýkoľvek potenciál mať do zápasu pripraveného žolíka. Keylor Navas za ten rok v Reale určite aj chytať zabudol. Kroos si na druhej strane futbal nepozrie minimálne mesiac, keďže odohral za sezónu 25 miliónov minút. A že to bolo ku koncu aj vidieť. Potom tu je prípad Bale, alebo kauza chýbajúcej ofenzívnej kvality lavičkovej. Navyše mu to silno nešlo proti Atléticu a hra Realu do plnej obrany sa uchyľovala k centrovaným loptám. Faktor Modrič?

Kto po ňom?

Stolička trénera Realu Madrid je to najviac, čo si môže futbalový tréner želať. A preto je teraz personálne oddelenie kráľovského klubu zavalené životopismi z celého sveta. Inak, viete ako funguje personálne vo veľkým firmách? Postavia si životopisy na dve kôpky a jednu z nich hneď zahodia do koša. Ľudia, ktorí nemajú šťastie u nich jednoducho nemajú čo robiť.

Real si môže tiež vyberať a médiami prebehli zaujímavé mená Ancelottiho nástupcov.

Klopp klopp!

Wo bist du?

Halo, ich bin Jurgen!

Herzliche Willkomen!

Zimmer frei!

Alebo Unai Emery zo Sevilly, prípadne Julen Lopetegiu z Porta.  Všetci traja preferujú aktívny ofenzívny štýl futbalu a najmä nemecký tréner je snom mnohých madridistas. Najväčším problémom môže byť jeho záľuba v teplákových súpravách.

Každá minca má však dve strany a tentokrát je tou druhou, zošúchanou stranou Rafael Benitéz. Kouč, ktorý získal titul Ligy majstrov s Liverpoolom by mal byť Perezovým favoritom. Špekulácie nabrali na intenzite po tom, ako Perez na tlačovke povedal, že by bolo fajn ak by nový kouč hovoril po španielsky. V tom prípade však poznám najmenej 42 miliónov lepších kandidátov, ako tento obchodník s bezcennými futbalistami.

Čo ak to bude fakt Rafael?

Tak potom môžeme očakávať bombastické nákupy španielskych futbalistov z celého sveta, ako to Rafael s obľubou robil na každej svojej trénerskej zastávke. Ako bude vyzerať hra Realu? Bude mať väčšiu šancu získať titul v Lalalálige? Odpovedám zhodne - Nie! Alebo to bude naozaj iba náhrada na rok, kým sa uvoľní Jogi Loew?

A ako zareagujú hráči, ktorí Ancelottiho podporovali do poslednej chvíle?

Budem veľmi rád, ak sa odpovedí na tieto otázky nikdy nedočkáme.

Jedno je však isté, s Ancelottim stráca Real oveľa viac ako len trénera.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár