Týždeň v živote TJ Borová, posledného klubu z posledných

29.05.2015 / Richard Hanzlik
Chalni z TJ Borová (photo: autor)

Chalni z TJ Borová / (photo: autor)

Futbal je najrozšírenejšia spoločenská hra, o tom žádná. Samozrejme, že hneď po šikane, ale futbal aj tak prebral mnoho jej prvkov.

Liga, z ktorej sa nedá vypadnúť

Ten najslabší je vždy na konci a všetci sa mu smejú. Každý víkend ho bijú, tlčú, zosmiešňujú a domov odchádzajú s pocitom nadradenosti. Do svojej adidasovej športovej tašky si potom pekne uložia 8 potítok od Predraga Mijatoviča a tyrkysové kopačky z posledného výpredaja s čipom, ktorý meria nabehané kilometre. A v pondelok v práci strávia pol dňa rozprávaním o totálnom futbale, na ktorom sa cez víkend podieľali. Nikomu nevadí, že je to posledná liga z posledných. Liga, z ktorej môžete vypadnúť iba za týchto okolností:

  • odhlásite mužstvo

  • zomrie nadpolovičná väčšina kádra

  • ihrisko sa v obci rozhodnú zmeniť na kukuričné pole

  • ihrisko napadnú mandelinky

  • ukradnú vám bránky

  • postrácate všetky lopty

Ale aj v takejto lige existuje mužstvo, ktoré je posledné, prípadne osciluje okolo nepostupového posledného miesta so zaručenou miestenkou v rovnakej lige aj o rok. Žiadny boj o postup, žiadne predkolá európskych súťaží, žiadne nesplnené predsezónne sľuby, žiadny strach o záchranu a kupovanie zápasov. Iba klasický nedeľný futbal hraný pre radosť a občas aj pre víťazstvo. Baví ich to vôbec? Na prvý pohľad to znie nudne ako večer pod kandelábrom s Pištom Hríbom a hosťami venujúcimi sa expanzii jadrovej fúzie na úrovni mikroorganizmov napádajúcich hrubé črevo v intenzite zajačieho párenia sa. Ak ste tento pocit nezažili, tak o tomto to celé je.

TJ Borová

Pre 99% Slovenska neznámy pojem. Mužstvo z obce, kde sa futbal hrá v jednej veľkej jame obkolesenej lavičkami a.k.a. tribúnou pre miestnych Ultras. Maracana, Estadio De Borova. Futbalový projekt, ktorého súčasťou sa neplánuje stať nikto. Každý malý futbalista chce hrať najprv za Spartak, a potom si vymyslí iný klub - Manchester, Real… Z výskumu vyplýva, že za Borovú nikto za mlada hrať nechcel. Ale niekto to robiť musí. A to z týchto ľudí robí hrdinov!

Existuje veľa spôsobov, ako sa stať jej členom. Angažovanie voľného hráča, výmena za 12 litrov vína, výmena za 5 lôpt, výmena za trest. Ak sa stanete súčasťou takéhoto výmenného obchodu, začínate spoznávať čaro nedeľného futbalu. A ten prebieha v kombinácii online a offline prostredia.

Pondelok

Ľutujeme sa, že to včera nevyšlo a čo treba zmeniť, aby to o týždeň bolo lepšie. Ohodnotíme sa na stupnici od 1-10, dohodneme si dva tréningy a všetci na Whatsappe napíšu, že prídu. Kto na zápase chýbal sa smeje tým, ktorí hrali. Mišo dal včera gól hlavou, to si história bude navždy pamätať a ak by aj nie, tak on to pripomenie.

Utorok

Tréning sa síce blíži, ale konverzácia sa zvrháva na všetko okrem futbalu. Teda OK, je tu jedna vec, ktorú treba doriešiť. Dresy! Treba nové, nech ich máme najkrajšie v lige. Na tréning nikto nemá čas, ale do zápasu času dosť a treba hlavne regenerovať. Dáme kino?

Streda

Tretí deň je vždy najťažší a keď nie je Liga majstrov, tak ani neni o čom písať.

Štvrtok

Training day! Kto príde? Neni nás málo? Dajme si len futbálek proti inej partii chalanov.

Piatok

Kto dnes ide von? Hráme až v sobotu, a tak sa dnes dá čo-to tekuté absorbovať. S alkoholom ešte nikto nedokázal vyhrať, len východniari raz remizovali, ale aj tak to treba skúšať.

Sobota

Ani futbalista nie je bezcitný pes, aj keď jeho partnerka musela vedieť, že si vyberá život po boku profesionálneho športovca. Takže v tento deň sa začína popri aktivitách s frajerkami/manželkami/deťmi formovať zostava na nedeľu. Niekedy je ťažké vysvetliť, že nebudete doma 6 hodín.

Nedeľa

Ráno to vyzerá nádejne. Ide nás 16! Aha, takže len 13? Hráme doma. Kto príde nalajnovať ihrisko a zavesiť sitá? V tej chvíli zrazu nikto nie je online. Dvaja sa nakoniec nájdu. Ale neni vápno. Bohaaaaa! Zavesiť sitá a nalajnovať je vecou perfektného načasovania. Ideálne v momente, kedy sa súper už rozcvičuje. Nevadí, že tráva je po členky, to vyhovuje kombinačnej hre. Na zápas sme nahecovaní, ako keby hráme finále Ligy majstrov. Taktika dopodrobna prebraná, každý vie, kde urobil naposledy chybu. Zožereme ich ešte do polčasu.

Zápas končí, mali sme smolu a prehrali sme. Smútok by sa dal krájať, ale prehru treba zahodiť za hlavu a sústrediť sa na najbližšieho súpera. Ešte si počkáme na článok v novinách a dúfame, že ich nikto čítať nebude. A potom sa znova začneme tešiť na ďalší zápas. Cyklus sa opakuje.

Musíte ten futbal milovať

Nedeľný futbal jednoducho musíte milovať. Partia kamarátov sa celý týždeň hecuje na 90 minút odohraných na najvyberanejších okresných ihriskách s vedomím, že to, čo si cez týždeň napíšu sa pravdepodobne do soboty zabudne. Ale to nevadí, zápas tu bude aj o týždeň a s ním zase možnosť schuti si zahrať tú krásnu hru. Dôvod tešiť sa na naháňanie lopty, protihráčov a bodov, ktoré nikdy potrebovať nebudete. Už len pre ten pocit z hry, peknej fintičky, prihrávky spoluhráčovi alebo gólu.

Vážne si niekto myslí, že hráči posledného mužstva si futbal užívajú menej?

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

Napíš komentár