Na Berlín! Treble je len jedno

05.06.2015 / Tomáš Kolár
Luis Enrique znova vo finále LM. Tentokrát ako tréner Barcelony. (photo: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti)

Luis Enrique znova vo finále LM. Tentokrát ako tréner Barcelony. / (photo: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti)

Futbaloví fanúšikovia budú mať po sobote asi ambivalentné pocity. Na jednej strane sa bude v Berlíne hrať finálový zápas Ligy majstrov, ktorý sľubuje vzrušujúce divadlo, ale zároveń na druhej strane, je to posledný vážny zápas tejto sezóny, po ktorom nastane dvojmesačné futbalové ticho až do augustového začiatku Premier League.

Barcelona vs Juventus

Kým účasť katalánskeho gigantu vo finále nie je ničím nezvyčajným, Stará dáma prekvapila nielen výsledkami, ale aj pohľadným, na talianske pomery ofenzívnym poňatím hry mnohých futbalových fajnšmekrov. Vrátane tých z kráľovského klubu, keďže obhajcu Ušatej trofeje z boja o obhajobu vykopla. Kým Barcelona za posledných deväť rokov vyhrala najprestížnejšiu klubovú súťaž hneď trikrát, Juve sa vo finále objavuje po dlhých dvanástich rokoch. Naposledy podľahol AC Milánu na pokutové kopy.

Práve v sezóne 2002/2003 vyradil taliansky majster na svojej ceste do finále aj Barcelonu, vo štvrťfinále. Zo súčasných hráčov si na posledný vzájomný dvojzápas pamätá odchádzajúca legenda Barcy Xavi a nestarnúci brankársky fenomén Gigi Buffon. Ešte jeden dôležitý článok terajšej Barcelony bol pred dvanástimi rokmi aktérom stretnutia, nebol ním nikto iný, ako súčasný tréner mužstva. Luis Enrique premával po tráve vtedy ešte v hráčskom drese.

Nech už sa bude v sobotu tešiť jeden alebo druhý, v každom prípade sa bude jednať o populárne, a zároveň zriedkavé Treble. Obidva manšafty zvíťazili tak v domácej lige, ako aj v španielskom, respektíve talianskom pohári. Nepochybne teda aj obaja reprezentujú svoje krajiny vo finále zaslúžene.

Od Barcelony, a predovšetkým od trojice Suarez-Messi-Neymar sa iné ako útočné predstavenie čakať asi ani nedá. Juventus zrejme bude vychádzať z preňho príznačnej zabezpečenej obrany na čele s veleskúseným Buffonom, avšak aj v dueli s Realom ukázal, že jeho útočné tykadlá Morata s Tevezom vedia s výživnou podporou zálohy poriadne podkúriť aj tým najlepším tímom. A obrana Barcelony je predsa celkom zraniteľná, len tak medzi nami.

Juventus je spolu s Bayernom a Benficou tímom, ktorý už päťkrát odišiel z finálového zápasu so sklonenou hlavou. Nikto ešte nebol šesťkrát po finále porazeným. Bude Allegriho tím tým prvým? A podarí sa Messimu skórovať v treťom finále, čím by sa stal prvým futbalistom v novodobej Lige majstrov, ktorému by sa to podarilo? (Alfredo di Stefano skóroval v piatich finále za sebou 1956 až 1960 ešte v EPM).

Odpoveď dá posledný večer Ligy majstrov, futbalová sobota.   

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár